dziwne gitaryGitara jest niewątpliwie jednym z najpopularniejszych jeśli nie najpopularniejszym instrumentem na świecie. Ma za sobą długą i burzliwą historię odkryć i wynalazków, powstała gitar ogromna liczba odmian i wzorów, trudno jest zaskoczyć nas, fanów tego instrumentu czymś nowym, oryginalnym bo niemal wszystko już widzieliśmy. A jednak wciąż zdaża się, że pojawia się jakiś pasjonat, który tworzy coś naprawdę niesamowitego, gitarę będącą zarazem dziełem geniuszu inżynierskiego i sztuki.

Zaintrygowany tym tematem sporządziłem dla ciebie zestawienie 5 Najdziwniejszych Gitar.

1. Devil & Sons Guitars – gitara dziwadło

Jako pierwsze przedstawię tobie gitary, które prawdziwie szokują swoim wyglądem. Brytyjska firma założona przez Daniela Wallisa, artystę i muzyka, ma w swoim dorobku takie ewenementy jak gitarę basową stworzoną na wzór i podobieństwo znanego fanom Gwiezdnych Wojen statku Sokół Millenium czy też mojego faworyta, gitarę elektryczną End of the Road.

4625212095
Jedna z najdziwniejszych gitar jakie widziałem, End of the Road      Źródło http://www.devilandsons.guitars/

4616718383

Cokolwiek dziwna gitara o nazwie End of the Road, wyprodukowali ją Devil and Sons Co.  Źródło http://www.devilandsons.guitars/

Jeśli chodzi o mnie – wolę to, niż „piękne” gitary bez duszy. Choć niestety muszę stwierdzić, że jest ich coraz więcej. Przerażająco często mam do czynienia z instrumentami, które mają wyglądać, nie grać, które kusząc niską ceną i wyglądem nie mają tak naprawdę nic do zaoferowania. Przykre, że na takie naciągactwo można trafić także w na pozór przyzwoitych sklepach muzycznych.Sam nie wiem co wywarło na mnie większe wrażenie, czy ogrom zniszczenia, jaki został dokonany na przyzwoitej przecież gitarze, czy to, że po tym wszystkim ona naprawdę GRA. I co więcej, potrafi całkiem nieźle zabrzmieć! Nie jestem w stanie policzyć ile w ciągu życia miałem w swoich rękach gitar, które były przepięknie wymalowane, pokryte błyszczącym lakierem, wypolerowane perfekcyjnie, brakowało w nich jeszcze tylko przyozdobienia ich kwiatami. Problem polega na tym, że ogromna liczba z tych gitar nie nadawała się do grania. Fatalnie wyregulowane, z wysoką akcją strun, kiepskimi przetwornikami… Nadawały się jedynie do powieszenia na ścianie. A tu proszę, dowód na to, że da się stworzyć coś atrakcyjnego, w dodatku odległego od tradycyjnej estetyki, co wydaje z siebie przyzwoity dźwięk.

Niezwykła gitara End of the Road

End of the Road wizualnie jest czymś niepowtarzalnym, to prawdziwa gitara dziwadło. I chociaż zachwyca mnie zarówno pomysł jak i wykonanie End of the Road Guitar, to komfort gry pozostawia wiele do życzenia. Brak oparcia dla przedramienia utrudnia precyzyjną pracę prawej ręki, nierówne rozmieszczenie kluczy „trafienie” do właściwego, odpowiadającego strojonej strunie. Życzę tobie znalezienia chwilki czasu żeby przetestować to lub jakiekolwiek inne dzieło firmy Devil & Sons Guitars a na razie obejrzyj prezentację, która jest w zupełności wystarczająca, by z pełnym przekonaniem zaliczyć End of the Road nie do rzeźb czy instalacji lecz do 5 Najdziwniejszych Gitar.

4616718384

Ciekawe jak ta cudaczna gitar trzyma strój!        Źródło: http://www.devilandsons.guitars/

T.Burton Greengo, stosunkowo niedroga gitara, jest polecana przez nauczycieli muzyki i zawodowych muzyków. Spełnia wymogi stawiane przez profesjonalistów, doskonała na scenę ale także świetnie sprawdzi się jako twoja pierwsza gitara. Nie zawiedzie w czasie występu na scenie, nie sprawi trudności na początkowych etapach nauki. Więcej…

 

2. Ceramiczne gitary by Giovanni.

Muszę się przyznać, że w gitarach ceramicznych zakochałem się od pierwszego wejrzenia. Są zupełnie inne od wszystkich, jakie dotychczas widziałem. To naprawdę niezwykle oryginalny pomysł włoskiego artysty Giovanniego Andreani. Przepiękne, precyzyjnie wykonane, fantastycznie pomalowane, ceramiczne gitary to prawdziwe dzieło sztuki.

ceramic guitar

ceramic

Ona jest po prostu piękna!        Źródło: http://www.veleno.net/

Od zawsze pociągała mnie sztuka ceramiczna. Zdarzyło mi się też podjąć pewne próby, oczywiście hobbistycznie, stworzenia czegoś z ceramiki, dlatego wiem jak niesamowite umiejętności musi posiadać artysta, by stworzyć coś tak wspaniałego jak gitara Giovanniego. Zachwycają mnie osiągnięcia japońskich mistrzów ceramiki, wprawiają w osłupienie malarskie zdobienia ceramiki wykonywane przez europejskich twórców, zwłaszcza przodujących w tej dziedzinie Hiszpanów i Portugalczyków. U Giovanniego widzę pewne inspiracje właśnie ceramiką pochodzącą z półwyspu iberyjskiego. Dokładność wymalowań i estetyka wykonanych przez niego gitar zasługują na najwyższy szacunek. Zaliczyłem je do dziwnych gitar ze względu na ich niewątpliwą oryginalność. Z całą pewnością są to gitary niezwykłe.

ceramic guitar

Ceramiczna gitara  pomalowana z niezwykłą precyzją  i starannością       Źródło: http://www.veleno.net/

Udało mi się znaleźć film prezentujący brzmienie tych gitar. Giovanni przygotował próbki możliwości ceramicznych gitar w jakości, która, w odróżnieniu od radości jaką sprawia obcowanie z ich wizerunkami, pozostawia jednak pewien niedosyt.

Ceramiczne gitary potrafią oczarować!

 3. Kramer – gitary z aluminiowym gryfem.

Gitary firmy Kramer zna prawie każdy, grało na nich wiele sław jak hociażby Eddie van Halen, Richie Sambora czy Tom Morello, grał w latach siedemdziesiątych na Kramerze z aluminiowym gryfem Krzysztof Ścierański. Marka należy obecnie do Gibsona i są nią firmowane masowo produkowane gitary pozbawione specyficznego charakteru instrumentów Kramer z lat siedemdziesiątych. Twórca marki, Gary Kramer, był wtedy najbardziej innowacyjnym producentem gitar elektrycznych i basowych a najbardziej spektakularnym jego wynalazkiem były gitary z aluminiowym gryfem.

sengerrr1Elektronika Artec
Idealne rozwiązanie dla początkujących i średniozaawansowanych gitarzystów pragnących korzystać z pełnych możliwości gitary elektroakustycznej i elektroklasycznej. Do gitar T.Burton oraz Farra montaż gratis!
Dowiedz się więcej…

 

Postanowiłem umieścić ją w tym zestawieniu, chociaż nie jest równie „odjechana” wizualnie, jak inne dziwne gitary z tego artykułu, jednak jej oryginalny i odważny design czyni gitary Kramera o aluminiowym gryfie jednymi z najbardziej niezwykłych gitar, jakie zdarzyło mi się mieć w rękach.

KRAMERALUMINUM_02

Konstrukcja aluminiowego gryfu z elementami drewnianymi      Źródło: http://www.vintagekramer.com/

Te nietypowe gitary stały się łatwo rozpoznawalne dzięki charakterystycznym, nietypowym główkom w kształcie litery „V”.

Clipboard01

Główka niezwykłej gitary Kramer o aluminiowym gryfie       Źródło: http://shop.guitarpoint.de/

Pomysł na wykorzystanie aluminium pojawił się, ponieważ jest to jedyny metal będący wystarczająco lekki a przy tym posiadający na tyle dobre właściwości akustyczne, by mógł godnie zastąpić drewno. Istotną zaletą aluminium jest to, że jest trwalsze i bardziej odporne na zmiany wilgotności od drewna. Gryf Kramera nie ma skłonności do skręcania, falowania lub tworzenia garba, łatwo jest uzyskać niską akcję strun, brzmienie jest metaliczne, dźwięczne, pełne i mocne. Wszystko się zgadza, przyjemnie wziąć w ręce aluminiowego Kramera!

Roses-Kramer-3-of-9

Kramer wyprodukował wiele modeli gitar budzących zdziwienie oryginalnością rozwiązań technicznych lecz wszystkie one były budowane z ogromną dbałością o walory użytkowe i detal              Źródło: http://www.themusiczoo.com/

Niestety firmie nie udało się pokonać wady będącej konsekwencją wykorzystania metalu, materiału o dużej rozszerzalności cieplnej. Gryf zmienia swoją długość wraz ze zmianami temperatury, w zimne dni gryf się kurczy a struny „leżaą” na gryfie, w gorące dni wydłuża się a struny naciągają się niemiłosiernie grożąc zerwaniem. Z tego powodu ten typ gitar popadł w zapomnienie, chociaż co jakiś czas wciąż pojawiają się nowe eksperymenty z aluminiowymi instrumentami.


Takie brzmienie można uzyskać używając gitary posiadającej aluminiowy gryf

4. Steinberger – dziwna gitara bez główki

Jeszcze bardziej nietypową i dziwną gitarą są gitary Steinberger. Są tak odmienne od wyglądu gitar do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni będąc jednocześnie fantastycznymi instrumentami, niezwykle sprawnymi, poręcznymi, o idealnym wręcz brzmieniu! Te małe, wygodne gitary szybko stały się popularne i zyskały wiele prestiżowych nagród.

Mają kilka specyficznych rozwiązań czyniących je narzędziem muzyka wygodnym i stwarzajacym duże możliwości:

  • nietypowy materiał: włókno węglowe spojone żywicą uczynił je odpornymi na zmiany wilgotności powietrza i temperatury;
  • brak główki ułatwiający wyważenie instrumentu i zmniejszający jej ciężar;
  • strojenie prawą ręką, od strony mostka;
  • złożony konstrukcyjnie lecz bardzo wygodny w użyciu system mostka z mikrostrojnikami i wibratorem umożliwiający łatwe przestrajanie gitary.

Oryginalny desing bezgłówkowej gitary Steinberger       Żródło: http://www.gallinsmps.com.au/

Pięciostrunowy bas z nietypowym mostkiem z pokrętłami do strojenia gitary    Źródło: http://www.zzounds.com/

Mostek bezgłówkowej gitary Steinberger         Źródło: http://www.steinberger.com/

Syntetyczne materiały, z jakich gitara została wykonana, nadają jej brzmieniu charakterystycznej barwy.

Steinberger bez główki – może i dziwna gitara, ale jak brzmi!

5. Gitary Ekstremalne T.Burton Elizabeth.

Nie sposób nie wspomnieć o dziwnych gitarach z naszego podwórka, kiedy się mówi o Najdziwniejszych Gitarach na Świecie. Budujemy gitary ekstremalne tworząc w ten sposób nową kategorię na polskim rynku gitarowym Nie będę się zasłaniał fałszywą skromnością i przyznam od razu – z gitar ekstremalnych Elizabeth jestem niezwykle dumny. Czuję, że udało się tworzyć coś nowego, inspirującego i niepowtarzalnego. Już pierwsze zdjęcia gitar wywołały ogromne poruszenie, po opublikowaniu filmów je prezentujących otrzymaliśmy wiele pozytywnych wiadomości a w końcu Elizabeth I została uznana Gitarą Miesiąca przez magazyn Gitarzysta! Więcej…

Elizabeth to gitary lap steel. Na takich gitarach gra się trzymając je na kolanach, na stoliku lub na przykręcanych do nich nóżkach. Jestem świadom tego, że gitary lap steel (zwan także hawajskimi) są mało popularne w Polsce ale pomyślałem, że może już najwyższy czas, by spróbować to zmienić. Ten instrument zasługuje na większą uwagę i powinien znaleźć sobie miejsce na polskiej scenie muzycznej. Przecież za granicą lap steel jest powszechnie używana i to przez takich gitarzystów, którzy uchodzą za największych: Davida Gilmoura, Jeffa Becka, Chucka Berrego, Georga Harrisona czy Jimmiego Page’a.

212

David Gilmour gra na gitarze lap steel

Gitara Elizabeth zasłużyła sobie na miano gitary steam punkowej i słusznie. Charakter steam punkowy nadało jej zastosowanie jako elementów konstrukcyjnych przedmiotów kojarzących się bardziej z warsztatem hydraulicznym lub  samochodowym niż lutniczym. Jednym z najciekawszych rozwiązań jest użycie pancerza stosowanego w samochodach jako osłona linki hamulca ręcznego do ekranowania przewodów. Zamiast standardowego mostka i siodełka użyłem odpowiednio nagwintowanych śrub. Ekstremalna gitara Elizabeth III została także wyposażona w „brzdękawkę” oraz mechaniczny generator ultradźwięków emitujący je gdy jest pocierany spacjalną, ceramiczną pałeczką.

Klarowny, przejrzysty dźwięk zapewnia dzięki użycie dwóch różnych pickupów jednocześnie – magnetycznego i mikrofonowego. Ten drugi niesie do systemu nagłośnieniowego perkusyjne efekty brzmieniowe w pełen naturalności i głębi sposób. Więcej technicznych informacji znajdziecie w opisie danej Elizabeth tutaj. Skromną część możliwości, jakie stwarza możesz zobaczyć na przygotowanej przeze mnie krótkiej prezentacji.

Możliwości Ekstremalnej Gitary Elizabeth III

Ograniczenia w grze na tej gitarze stwarza tylko wyobraźnia, można za jej pomocą odkrywac nowe brzmienia i tworzyć muzykę tak samo nietypową jak jej malarsko-instalacyjny design.

Wojtek Więckowski, wszechstronny artysta, gitarzysta i malarz, był pierwszą osobą która ożywiła ten instrument. Jego muzyki, nagranej w naszym atelier, możesz posłuchać w tym oto video.

Wojtek Więckowski grający na gitarze ekstremalnej lap steel T.Burton Elizabeth I

Czuję, że dla mnie przygoda z niezwykłymi gitarami dopiero się zaczęła. W głowie wciąż mam wiele pomysłów, które czekają tylko na odpowiedni moment, by je zrealizować. Nietypowe gitary niosą powiew świeżości, są czymś pożądanym dając możliwość wyrażenia artystycznej, twórczej duszy muzyka na wiele zupełnie nowych sposobów.

Andrzej Waligórski

Share