dobry futerał do gitaryKobieta z futerałem do gitary w ręce rodzi u każdego prawdziwego mężczyzny niepowstrzymaną potrzebę pomocy w taszczeniu tej wielkiej, nieforemnej skrzyni. Kobieto, kup futerał! To naprawdę świetny wabik! A przy tym narzędzie ułatwiające wyselekcjonawanie prawdziwych mężczyzn z grona łapserdaków.

Jeśli chodzi o mężczyzn to badania przeprowadzone w małym, francuskim miasteczku wykazały, że trzykrotnie częściej kobiety wybierają jako potencjalnego partnera mężczyznę trzymającego w rękach futerał do gitary od mężczyzny z pustymi rękami, dwukrotnie częściej od mężczyzny z torbą sportową. Panowie, to działa! Kupujcie futerały! Ale nie to jest tak naprawdę

najważniejszy powód dla którego należy zaopatrzyć się w futerał do gitary.

dobry futerał na gitaręJak tu nie pomóc… Źródło: http://www.justjared.com/

T.Burton Greengo,
stosunkowo niedroga gitara, jest polecana przez nauczycieli muzyki i zawodowych muzyków. Spełnia wymogi stawiane przez profesjonalistów, doskonała na scenę ale także świetnie sprawdzi się jako twoja pierwsza gitara. Nie zawiedzie w czasie występu na scenie, nie sprawi trudności na początkowych etapach nauki.
Więcej…


Pokrowce z warstwą miękkiej gąbki zabezpieczają przed lekkimi uderzeniami ale w przypadku mocniejszych – są bezsilne. Miękka gąbka pod wpływem uderzenia „sprasowuje się” do zerowej grubości  i nie chroni przed bezpośrednim zetknięciem się instrumentu z rażącym go, twardym obiektem.
Najistotniejszym jest próba ochrony gitary przed uszkodzeniem mogącym nastąpić jako skutek uderzenia lub upadku. Są pokrowce spełniające tę rolę równie skutecznie jak sztywny futerał, są to pokrowce ze specjalnymi usztywnieniami wewnętrznymi, jednak ich cena z zasady jest wyższa od ceny dobrego, sztywnego futerału! Jest od tej zasady wyjątek – niedrogie pokrowce „sztywniaki” T.Burton – opowiem o nich w słowach kilku.

Sztywna gąbka we wnętrzu pokrowca chroni gitarę lepiej, przejmuje na siebie uderzenia nie dopuszczając do uszkodzenia gitary. Miękką gąbkę wyczujesz bez trudu, łatwo sprasujesz ją palcami ujmując krawędź pokrowca. Twarda gąbka nie da się łatwo sprasować, pokrowiec nią usztywniony nie jest wiotki a w powierzchnię pokrowca nią usztywnionego możesz… postukać. Zobacz na naprędce nakręconym filmie pokrowiec do gitary, który mogę tobie polecić z czystym sumieniem jako w miarę bezpieczną alternatywę dla futerału. Ukutą dla niego nazwę „sztywniak” uzasadnia to, że nie gnie się pod swoim własnym ciężarem jak naleśnik. Nawet bez gitary w środku, kiedy wyciągniesz go przed siebie, zachowuje swój kształt i formę. A zresztą: zobacz filmik.

Miękki, wiotki pokrowiec nie ma zdolności do skutecznego zabezpieczenia gitary przed uderzeniem lub upadkiem, pokrowiec T.Burton ze sztywną gąbką dobrze zabezpieczy gitarę

Pokrowce „sztywniaki” są produkowane w dwóch wersjach: PRO, wyposażone w plastikowy uchwyt, liczne kieszenie, schowki i inne elementy sprzyjające wygodzie użytkowania oraz CAMP, o uproszczonej konstrukcji i niższej cenie. Obydwa rodzaje są usztywniane identycznym rodzajem laminatowej gąbki usztywniającej chroniącej instrument przed uszkodzeniem w wyniku uderzenia lub upadku. Można je kupić w naszym sklepie.

dobry sklep muzyczny

Nie tylko upadek lub uderzenie mogą być niebezpieczne

dla twojej gitary. Zima niesie ze sobą niebezpieczeństwa wiążące się ze znacznym obniżaniem poziomu wilgotności powietrza, jakie przynoszą mróz i ogrzewanie wnętrz mieszkań. Piszę o tym w artykułach Jak zabezpieczyć gitarę przed zimą i 50% albo śmierć.

Trudno jest zapewnić właściwy stopień nawilżenia powietrza w pomieszczeniach. Trzeba zakupić nawilżacz o wystarczającej wydajności, obserwować wskazania higrometru oraz… pilnować, żeby drzwi do pomieszczenia w którym próbuje się utrzymać właściwą wilgotność były stale zamknięte – nie wolno przecież dopuścić do tego, aby powietrze nawilżone do 50% wilgotności gdzieś nam się ulotniło.

O wiele łatwiej jest zadbać o właściwe środowisko dla tak delikatnego i wrażliwego na poziom wilgotności instrumentu jak gitara klasyczna lub akustyczna w małej przestrzeni wnętrza futerału. Wystarczy umieścić we wnętrzu futerału nawilżacz. Jest szeroka gama  nawilżaczy o różnej konstrukcji, takich do umieszczania w przestrzeni futerału i innych, wkładanych do wnętrza otworu rezonansowego gitary.

dobry futerał gitarowyNawilżacz Herco wkładany do wnętrza futerału nie zajmuje zbyt wiele miejsca, bez trudu zmieścisz go w nim gdzieś obok gitary

Najtańszą opcją nawilżacza wkładanego do wnętrza futerału a także nieuciążliwą w użyciu, gdyż jest to nawilżacz nie wymagający każdorazowego wkładania i wyjmowania z otworu rezonansowego gitary, jest nawilżacz Herco. To małe pudełeczko umieszcza się w futerale gdzie bądź i zapomina się o sprawie. Dobrze jest włożyć do futerału dwa takie nawilżacze – jeden umieścić w okolicach główki a drugi gdzieś koło pudła gitary.

bardzo dobry futerał do gitaryNawilżacz Planet Waves wkładany do otworu rezonansowego

Spośród nawilżaczy umieszczanych we wnętrzu gitary, te lepiej pełnią swoją zasadniczą funkcję oddając wilgoć wprost do wnętrza gitary, polecam prostej konstrukcji i niezawodny nawilżacz Planet Waves. Obydwa nawilżacze – do nabycia w naszym sklepie.

Nie dopuść do wysuszenia gitary, przechowuj ją tylko i wyłącznie w zamkniętym futerale. Zamykaj szczelnie futerał także wtedy, kiedy grasz na gitarze, nie dopuść do odparowania z niego tak potrzebnej twojej gitarze wilgoci.

Uwaga! Nie zapomnij systematycznie uzupełniać w twoim nawilżaczu odparowującą z niego wodę!

Także wnętrze pokrowca gitarowego możesz uczynić przyjaznym twojemu instrumentowi umieszczając w nim nawilżacz. Ważne jest, żeby powłoka zewnętrzna pokrowca była wykonana z impregnowanego, nie przepuszczającego wilgoci materiału. Z takiego materiału  są wykonane pokrowce T.Burton.

Wszelkie powyższe zalecenia i rady dotyczące futerałów w kwestii nawilżania i wilgotności stosują się w całej rozciągłości także do pokrowców.

Futerał gitarowy plastikowy czy drewniany?

Jaki wybrać: futerał z ABS czy futerał z drewnianej sklejki? A może jakiś zupełnie inny? Oto kilka istotnych argumentów pomagających w dokonaniu właściwego wyboru.

bardzo dobry futerał na gitaręJaki futerał wybrać – tradycyjny, z drewnianej sklejki, futerał z pianki poliuretanowej (thermo) wyglądający jak bardzo gruby pokrowiec czy też może futerał z ABS (plastikowy)?

Futerał z drewnianej sklejki

jest ciężki bo ma grubość 3-5 mm ale za to mocny. Jeśli przemieszczasz się środkami komunikacji publicznej musisz zadbać o kondycję i siłę oraz z góry założyć, że po podróży przed graniem będzie trzeba wkalkulować w harmonogram muzycznych działań także czas na odpoczynek dla utrudzonych ramion. Mimo, że ciężki nie jest aż tak mocny, żeby wytrzymać rzucanie na płytę lotniska z luku ładunkowego samolotu – jeśli masz w planie trasę koncertową „dookoła świata” jako support Rolling Stonesów zaopatrz się raczej we

flight case czyli skrzynię transportową

z grubej sklejki, z aluminiowymi krawędziami i pancernymi narożnikami.

bardzo dobry futerał gitarowy

Skrzynia transportowa do gitary typu flight case   Źródło: http://www.alfelectronics.co.uk

Może się zdarzyć, że zachęci cię do kupienia futerału do gitary ze sklejki drzewnej jego nad wyraz atrakcyjna cena. Jest rzeczą jasną, że z czegoś ta niska cena wynika, na ogół – z użycia tanich materiałów i taniej technologii wykonania. Beztroskie oklejenie drewnianej, sklejkowej skrzyni bez zadbania o dobranie odpowiedniej metody klejenia i dającego gwarancję trwałości wykończenia miejsc łączeń płatów materiału skóropodobnego może spowodować wystąpienie wady jak na poniższej ilustracji.

futerał do akustykaRozklejający się futerał do gitary

To jasne, że takiego futerału lepiej nie kupować.

Tak wygląda wiele zaskakująco tanich futerałów już po kilku miesiącach użytkowania. Odklejająca się powierzchnia powłoki, rozłażące się krawędzie łączenia – tego nie da się tak łatwo naprawić.

Użycie odpowiedniej metody klejenia i zastosowanie metody trwałego zgrzewania łączeń krawędzi płatów powłoki futerału skutecznie zapobiega takim niemiłym niespodziankom. Futerał zrobiony takimi metodami posłuży długie lata.

dobry futerał do akustykaZgrzewana krawędź łączenia krawędzi płatów materiału skóropodobnego w futerale do gitary KISIELEWSKI

Futerał z drewnianej sklejki jest dość ciężki i trochę izoluje termicznie ale bez rewelacji. Najlżejszymi futerałami i najlepiej izolującymi przed zmianami temperatury są wykonane z pianki poliuretanowej

Elektroniksengerrr1a Artec
Idealne rozwiązanie dla początkujących i średniozaawansowanych gitarzystów pragnących korzystać z pełnych możliwości gitary elektroakustycznej i elektroklasycznej. Do gitar T.Burton oraz Farra montaż gratis!
Dowiedz się więcej…

Futerały Thermo

Futerał z ABS”termo koffer” nazywają je Niemcy, u nas zaś spotyka się nazwę „futerał piankowy”. Nie wyglądają szpanersko ale zawodowi muzycy, nie muszący nikomu udowadniać wyglądem swojego futerału, że są zawodowymi muzykami, bardzo je cenią. Futerały te są bardzo lekkie, dzięki grubym ściankom z twardej pianki PU doskonale zabezpieczają przed zmianami temperatury oraz mają wygodne szeleczki ułatwiające transportowanie. Do wad tych futerałów należą spore gabaryty wynikające z grubościennej budowy, na pewno zajmą dużo miejsca w bagażniku twojego samochodu.

jest lżejszy od sklejkowego, gdyż jest wykonany ze skorupy plastikowej o grubości 2 mm wyłożonej wypełnieniem styropianowym lub z pianki PU (poliuretanowej). Jest znakomity, jeśli nie jesteś w trasach koncertowych zbyt często a jeśli już gdzieś jedziesz to dysponujesz samochodem i samodzielnie go do samochodu pakujesz. Zapakujesz go z łatwością bo jest lżejszy oraz ma mniejsze gabaryty od futerału ze sklejki. Jest jednak mniej wytrzymały na uderzenia (łatwiej może pęknąć np. przy upadku), zupełnie nie nadaje się do tego, żeby przesłać w nim gitarę w luku bagażowym samolotu rejsowego. Cienka skorupa i wyłożenie jedną warstwą tkaniny futerkowej powodują, że zazwyczaj słabo izoluje cieplnie.

Futerały ABS Style

naszej produkcji są od tej zasady wyjątkiem. Wyłożone grubą warstwą pianki izolują termicznie równie dobrze, jak futerały Thermo. Można powiedzieć: mają wszelkie cechy futerałów Thermo, które zamiast tkaniny powleczono twardą skorupą z ABS. Mają także ich wadę – duże gabaryty. No cóż, coś za coś.

futerał kształtowy do gitaryFuterał ABS Style KISIELEWSKI do gitary akustycznej – mocny, lekki, dobrze izolujący termicznie

Futerały z każdego z tych rodzajów są dostępne w naszym sklepie. Wybierać przebierać!

dobry sklep muzyczny

Nie produkuje się już futerałów z laminatu składającego się z włókna szklanego nasyconego żywicą. To technologia wciąż jeszcze używana w przemyśle jachtowym lecz jeśli chodzi o stosowanie jej do budowy futerałów – mocno anachroniczna. Futerały budowane technologią laminowania czyli nakładania na formę kolejnych warstw włókna szklanego i żywicy były drogie w produkcji i dość ciężkie, więc nie ma w tym nic dziwnego, że zastąpiły je

futerały z włókna węglowego

super lekkie i super wytrzymałe z racji niesamowitej wytrzymałości włókien węglowych, zazwyczaj wyposażone w szelki do noszenia na plecach. Niestety – jeszcze droższe od tych z włókna szklanego oraz produkowane w dość ograniczonym zakresie rozmiarów i kształtów z racji konieczności użycia kosztownej formy.

futerał do gitary klasycznej

Futerał KISIELEWSKI z włókna węglowego

Jak na razie mamy w ofercie naszego sklepu z futerałami tylko jeden taki futerał – futerał z włókna węglowego do gitary klasycznej.

Nikt nie chce tego robić a my – naprawiamy futerały!

Działamy w branży muzycznej od 1988 roku a zaczynaliśmy właśnie od produkcji futerałów do gitar. 27 lat doświadczenia w tej dziedzinie czyni nas wiarygodnymi ekspertami w tej dziedzinie, chętnie podejmujemy się naprawiania rozklekotanych, często posiadających wartość jedynie sentymentalną, starych case’ów.

dobry futerał do gitary klasycznejWymiana zamka futerału gitarowego

bardzo dobry futerał do gitary klasycznejCzęści do naprawy futerałów

Jeśli szukasz nietypowego futerału do nietypowej gitary…

także staramy się pomóc. Od ręki dostaniesz u nas

  • futerał do gitary dwunastostrunowej
  • futerał do gitary jumbo
  • futerał do gitary akustycznej basowej

Futerał KISIELEWSKI do gitary akustycznej basowej

Warto mieć futerał do gitary bo to jest także

doskonałe miejsce na reklamę twojego zespołu,

muzycznego projektu lub pamiątkowe nalepki.

dobry futerał do klasykaŹródło: http://www.redchurch.org.au

dobry futerał do gitaryŹródło: https://rakstagemom.files.wordpress.com

Możesz go także uczynić przedmiotem demonstrującym w sposób czytelny twoją osobowość.

futerał na gitarę klasycznąŹródło: http://nassart.com

jaka by ona nie była.

Tak, futerał w niektórych ze swoich zastosowań działa skutecznie także kiedy nie nosisz w nim gitary. Służy jako narzędzie nawiązywania miłych a co ważniejsze wartościowych znajomości. Szczegółowa analiza psychologiczna powodów dla których

futerał do gitary jest pociągający dla potencjalnej partnerki lub partnera

jest to, że łączą oni muzykowanie noszącej go osoby z wyższym poziomem inteligencji, pracowitości, obowiązkowości i sprawności fizycznej.

Mają rację, tak po prostu jest!

dobry sklep muzyczny

Dotrwałeś do końca tego artykułu, zasługujesz na nagrodę! Podaj kod rabatowy* RNWFIPWNS , a otrzymasz w naszym sklepie 7% rabatu na wszystkie futerały i pokrowce dostępne na oferta.kisielewski.com.pl !

*Kod rabatowy należy wpisać podczas składania zamówienia na stronie sklepu w zakładce „Kasa”.

Share