gitara akustyczna z litym topemZamiast mówić o gitarach, będących wszak tylko przedmiotami ożywającymi dopiero w ludzkich rękach, porozmawiajmy o doświadczeniach zakochanych w nich osób płci obojga.

Zacznijmy od gitarzystek i gitarzystów mających za sobą doświadczenie gry na gitarze klasycznej. Na pewno mieli niejednokrotnie okazję zetknąć się z instrumentami wyposażonymi w płytę wierzchnią z cedru jako że gitary klasyczne z cedrową płytą wierzchnią cieszą się w naszym kraju ogromną popularnością. Cenimy sobie ich głębokie, zaokrąglone i stonowane brzmienie.

T.Burton Greengo

lubi się popisywać swoją urodą.

T.Burton Greengo, stosunkowo niedroga gitara, jest polecana przez nauczycieli muzyki i zawodowych muzyków. Spełnia wymogi stawiane przez profesjonalistów, doskonała na scenę ale także świetnie sprawdzi się jako twoja pierwsza gitara. Nie zawiedzie w czasie występu na scenie, nie sprawi trudności na początkowych etapach nauki. Więcej…

Gitarzystki i gitarzyści grający na gitarach akustycznych (steel string) spotkali się za to niemal na pewno raczej z gitarami ze świerkową płytą wierzchnią. Ten tradycyjnie najczęściej używany materiał ma najbardziej cenione własności akustyczne, nie bez powodu wszak to właśnie ze świerku wykonuje się płyty wierzchnie skrzypiec. Jasne, donośne i świetliste brzmienie to wysoko cenione atuty świerkowej płyty wierzchniej gitary akustycznej. Tak było u samych początków historii gitary akustycznej, tak jest po dzień dzisiejszy tego instrumentu o amerykańskim rodowodzie.

Mimo tego wiele gitarzystek i gitarzystów grających na gitarach akustycznych w naszym kraju wysoko ceni sobie nieco inny rodzaj brzmienia od tego, jakim tradycyjnie i wciąż zachwycają się Amerykanie. W amerykańskiej tradycji akustycznej muzyki gitarowej fingerpicking lub w zastosowaniach songwriterskich zdecydowanie rządzi świerk ze swoją wyrazistością i dźwięcznością. W naszej tradycji popularnością cieszą się nieco inne standardy brzmieniowe, cenimy sobie łagodne brzmienia. Takie, które bardziej pasują do naszej natury i do rodzaju muzyki uprawianej przez polskie gitarzystki i polskich gitarzystów grających na akustykach.

dobra gitara akustyczna

T.Burton Sovereign – cedrowa płyta wierzchnia o lekko czerwonawym odcieniu oraz rozeta wykonana techniką intarsji z dziewięciu gatunków drewna

Stąd też obserwowane w naszym kraju duże zainteresowanie gitarami akustycznymi z cedrową płytą wierzchnią. Zaś T.Burton Forestriver i T.Burton Sovereign to te spośród cedrowych akustyków, które zdobyły sobie znakomitą pozycję z racji wyjątkowo korzystnego stosunku jakości do ceny. Istnienie tych gitar jest dla rozwijających się i poszukujących swojej własnej muzycznej drogi gitarzystek i gitarzystów ogromną szansą do zrobienia pierwszego kroku w kierunku osiągnięcia w pełni profesjonalnego brzmienia z jednoczesną dbałością o stronę finansową tego przedsięwzięcia.

Poprosiłem Łukasza Wonsa, nauczyciela gry na gitarze w Szkole T.Burton, o zaprezentowanie możliwości brzmieniowych T.Burton Sovereign. Bez wahania sięgnął po tę gitarę i nagrał kilka minut filmu demonstrując jej możliwości brzmieniowe w różnych stylach muzycznych i technikach gitarowych.

Wons gra na T.Burton Sovereign W C czyli na dreadnought z cutawayem. Wybrał dreadnought gdyż jest to najbardziej popularny kształt pudła gitary akustycznej cechujący się donośnym brzmieniem i wyrównanym pasmem akustycznym bez eksponowania któregokolwiek z zakresów częstotliwości. Nagrania dokonaliśmy używając jednego mikrofonu pojemnościowego, w czasie edycji filmu brzmienie nie było modyfikowane, poprzestaliśmy jedynie na wyrównaniu poziomów głośności i synchronizacji ścieżki dźwiękowej z obrazem.

Na filmie brak obrazów demonstrujących detale urody T.Burton Sovereign. Kilka wizerunków tej gitary akustycznej pozwoli na wyrobienie sobie zdania nie tylko na temat jej możliwości brzmieniowych lecz także dość nietypowej urody. Charakterystyczny, nowoczesny kształt główki, kosztowna, pracochłonna w wykonaniu rozeta, piękne, równe słoje drewna cieszą oko i kuszą do wzięcia tego pięknego instrumentu w ręce.

najlepsza gitara akustycznaT.Burton Sovereign – mahoniowe boczki i płyta spodnia

dobry akustyk

T.Burton Sovereign – detal rozety

cedrowa gitara akustycznaT.Burton Sovereign – główka

Share