przedwzmacniacz do gitaryPara D.I.

Ten Direct Inject Box, jest produkowany już od 15 lat i wciąż pozostaje na topie rankingów sprzedaży przedwzmacniaczy do instrumentów akustycznych. W każdym liczącym się sklepie z gitarami akustycznymi leży pod szkłem lady albo w gablocie kilka tych małych, brązowych pudełek.

Nie tylko gitarzyści

docenili tę kombinację di-boxa i przedwzmacniacza. Para D.I. jest używany przez skrzypków i mandolinistów, przybywa użytkowników grających na wiolonczelach, kontrabasach i instrumentach dętych, znane są przypadki użycia Para D.I do nagłośnienia  harfy. Wszyscy podkreślają pełnię i bogactwo tonu instrumentu kiedy jego brzmienie jest przekazywane za pośrednictwem Para D.I.. W ocenach PADI, bo tak pieszczotliwe nazywane jest to urządzenie przez muzyków, powtarzają się określenia „wierna replika akustycznego brzmienia” lub nawet „podbicie akustycznego brzmienia”.

dobry sklep muzyczny

Para D.I. jest zbudowane przez muzyka dla muzyków. Jest mały, niezwykle poręczny, wszystkie gniazda są z jednej strony, od frontu. Z tyłu pudełeczka znajduje się jedynie szufladka na baterię 9V. Obrotowe kontrolery w całym zakresie obrotu skutkują płynną i wyrazistą zmianą barwy tonu, nie ma zakresów „martwych” bądź niosących za sobą uzyskanie nieakceptowalnego brzmienia.

Zamiast walczyć z akustykiem nagłaśniającym twój występ lepiej jest móc natychmiast skorygować jego błędy. Zrobisz to bez trudu mając pod ręką to niepozorne maleństwo.

Muzycy doceniają szeroką gamę kontrolerów Para D.I. stwarzających duże możliwości kreacji brzmienia lecz przede wszystkim – jego bezszumność i niezwykle ciepłe brzmienie.

dobry przedwzmacniacz do gitary

Co zatem skłoniło firmę L.R.Baggs do wypuszczenia na rynek Venue D.I., kolejnego przedwzmacniacza do gitar i innych instrumentów akustycznych skoro Para D.I. doskonale spełnia wszelkie wymogi jakie można by postawić przed tego rodzaju sprzętem?

Venue D.I.

posiada dwie zupełnie nowe funkcje w porównaniu ze swoim pierwowzorem Para D.I. Pierwsza to booster, nożny przycisk przeznaczony do „podbijania” głośności kiedy grasz solówkę. Istotne, że możesz regulować kontrolerem umieszczonym z tyłu obudowy Venue D.I. stopień głośności owego podbicia. Jeśli nie grasz solówek, jeśli grasz tylko akompaniament w tle to Para D.I. będzie dla ciebie w zupełności wystarczający. No chyba że masz potrzebę skorzystania z drugiej istotnej funkcji – z tunera. Venue D.I. ma duży, podświetlany tuner z nożnym włącznikiem wyciszenia instrumentu. Niezwykle praktyczne urządzenie na każdej scenie.

Nie ma obawy

uszkodzenia Venue D.I. nogą podczas korzystania z nożnych przycisków. To niezwykle solidne urządzenie, zobacz, jaką próbę wytrzymałości przetrwało bez szwanku. Przy okazji: ten gość z bródką do sam Lloyd R. Baggs, założyciel firmy i twórca jej najważniejszych produktów.

Różnic między Para D.I i Venue D.I. jest więcej

Oto np. Venue D.I. ma w odmienny sposób rozwiązany problem eliminacji sprzężeń pojawiających się na scenie. W Para D.I. do eliminacji sprzężeń użyto filtra notch w genialny sposób wyskalowanego w wysokości tonu. Jeśli wiesz, że sprzężenie występuje przy cis, ustawiasz gałkę wyskalowaną w nazwach dźwięków do cis i… po sprawie. Pozostaje tobie tylko drugą gałką ustawić wystarczającą przy występującym sprzężeniu pokrętłem głębokość filtrowania.

W Venue D.I. natomiast użyto opatentowane przez Garrego Garreta, wspólnika Lloyda R. Baggsa,  równie genialne rozwiązanie o nazwie Garret Null. Jest to automatyczne usuwanie sprzężeń. Korzystasz tylko z jednego pokrętła, przy jego pomocy wyszukujesz częstotliwość przy której następuje sprzęganie. Nie ma potrzeby, żeby drugim pokrętłem ustawiać głębokość filtrowania, Garret Null wykonuje to zadanie automatycznie. Jeśli gitara się sprzęga pokręcasz gałką „notch” w lewo i w prawo dopóki nie znajdziesz pozycji gałki przy którym sprzęganie zaniknie i… po sprawie.

Jeszcze kilka różnic: pokrętło głośności Venue D.I. działa tylko na wyjście jack, nie wpływa na poziom sygnału w wyjściu XLR podczas gdy w Para D.I. ma ono wpływ na poziom sygnału obydwu wyjść, jack i XLR. W Para D.I. jest jedno gniazdo realizujące obydwie funkcje send i return przy czym sygnał w send jest przed equalizacją, w Venue D.I. są dwa gniazda a sygnał jest po przejściu przez system korekcji.

Ciekawostka wyznaczająca zupełnie nowe standardy: w Venue D.I. wyjście XLR jest wyposażone w spotykany często w sprzęcie Hi-Fi przełącznik GND/LIFT który da tobie możliwość wyeliminowania zakłóceń pochodzących z występującej niekiedy różnicy potencjałów dwóch prawidłowo uziemionych urządzeń podłączonych do przedwzmacniacza np. instrumentu i systemu nagłośnieniowego.

Ot, kilka detali lecz wnoszących jakże istotne wartości.

Venue D.I. zostało wzbogacone w porównaniu z Para D.I.

o dodatkowy filtr parametryczny, zastąpił on zespół pokręteł Notch które wprawdzie działają w Para jak filtr parametryczny ale o bardzo dużej dobroci (czyli wąskim pasmie częstotliwości, służy tam wszak do precyzyjnego „wycinania” zbędnego, szkodliwego pasma w którym następuje sprzęganie). Ma także wskaźnik wysterowania ułatwiający optymalne ustawienie czułości wejścia pokrętłem Gain (przy czym Gain w Venue ma większy zakres działania niż w Para D.I.) oraz czterosegmentowy wskaźnik stopnia naładowania baterii. Uff… różnic zatem jest całkiem sporo, uzasadniają one dość istotną różnicę w cenie obydwu przedwzmacniaczy.

Z racji większej liczby realizowanych funkcji 9V bprzedwzmacniacze gitaroweateria Venue D.I wytrzymuje 5 razy krócej niż taka sama bateria w Para D.I.. Coś za coś.

Obydwa urządzenia zdobyły wyróżnienia prestiżowego magazynu Acoustic Guitar jako najlepsze na rynku przedwzmacniacze do gitar akustycznych. Pamiętaj jednak, że nie tylko do gitar akustycznych można je stosować. Do już wcześniej wymienionej długiej listy instrumentów dodam jeszcze banjo i ukulele bo spotkałem użytkowników tych właśnie akustycznych instrumentów dla których przedwzmacniacz L.R.Baggs okazał się partnerem po prostu niezastąpionym.

A na deser

jeden z filmów z bogatej filmoteki firmy L.R.Baggs, miłego oglądania!

dobry sklep muzyczny

Dotrwałaś do końca tego artykułu, zasługujesz na nagrodę! Podaj kod rabatowy* PRZDWZMPVDI , a otrzymasz w naszym sklepie 7% rabatu na przedwzmacniacze L.R. Baggs Para DI oraz Venue DI!

*Kod rabatowy należy wpisać podczas składania zamówienia na stronie sklepu w zakładce „Kasa”.

Share