dobra gitara akustycznaFlagowa gitara akustyczna marki T.Burton z litą płytą wierzchnią teraz dostępną w nowej odsłonie. Wersja T.Burton Foresthill W-C-TBK oczarowała nas i na pewno również wy nie pozostaniecie na nią obojętni.

Symbol TBK (transparent black) w nazwie oznacza, że użyto wprawdzie czarnego ale szkliście przejrzystego lakieru który budzi skojarzenie nie tyle ze smolistej barwy onyksem co z czarnym diamentem, doskonale i szlachetnie przejrzystym..

Pod lakierem widać drobne słoje litego świerku zastosowanego do budowy płyty wierzchniej. Jak wiadomo gitary akustyczne z litą płytą wierzchnią wymagają większej troski, ale dają nam brzmienie bardziej donośne, wyraziste i po prostu szlachetniejsze niż to jakie mogą nam zaoferować instrumenty z laminatu.

Nie należy zapominać o tym, że takie gitary akustyczne są bardziej wrażliwe na zmiany wilgotności powietrza niż gitary ze sklejki. Są delikatne podobnie jak skrzypce i podatne na rozsychanie tak jak klarnety i tak jak jedne i drugie wymagają przechowywania w atmosferze kontrolowanej wilgotności. Gitary akustyczne z litą płytą wierzchnią są również bardziej długowieczne niż te zbudowane z laminatu (stradivariusy są wszak użytkowane i cenione mimo tego, że mają na karku z górą 300 lat!).

Tradycyjne wykończenie na wysoki połysk i ożyłkowanie z celuloidu płatkowego cieszą oko a złocone klucze typu grover dopełniają szykownego wizerunku instrumentu. Struny, tak jak dotychczas – D’Addario EXP z powłoką wydłużającą ich trwałość – pozwalają długo cieszyć się brzmieniem „świeżych” strun..

Brzmienie gitary T.Burton Foresthill z litą płytą wierzchnią jest bardzo dynamiczne, selektywne i wyrównane. To właśnie dlatego gitara ta spodobała się Rayowi Wilsonowi (ex. Genesis). Zobaczcie jak gra na Foresthillu „Follow You Follow Me” z płyty „…And Then There Were Three…”).

Chcielibyśmy przypomnieć o bracie, a raczej: siostrze gitary Foresthill z litą świerkową płytą wierzchnią, czyli o Forestriverze, gitarze z litą cedrową płytą wierzchnią. Jest rzeczą powszechnie znaną, że lity świerk użyty do budowy płyty wierzchniej da jasny dźwięk z dużą ilością wysokotonowych alikwot. Forestriver natomiast brzmi w sposób stonowany i łagodniejszy, eksponujący środkowe pasmo częstotliwości. Tę właśnie zmianę spowodowało zastosowanie do wykonania płyty wierzchniej Forestrivera litego cedru.

Żeby własnym uchem usłyszeć, że różnica jest wyraźna i istotna jeśli chodzi o dobór gitary do wybranego przez wykonawcę stylu muzycznego zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym nasz przyjaciel Philip Omlor porównuje brzmienia gitar akustycznych z litą płytą wierzchnią: T.Burton Foresthill i Forestriver. Aby umożliwić porównanie brzmień dźwięk nagraliśmy jednym mikrofonem usytuowanym stale w jednej pozycji i nie korygowaliśmy brzmienia w czasie masteringu.

bardzo dobre gitary akustyczne

Share