dobry pickup do gitary akustycznejDecydując się na zakup pierwszej w swoim życiu gitary akustycznej masz niewątpliwie swoje powody. Najbardziej prawdopodobne z nich jest to, że:
• podoba się tobie gitara akustyczna bo jest ładniejsza od klasycznej;
• lubisz dźwięczne brzmienie gitary akustycznej ze stalowymi strunami;
• gitara akustyczna jest głośniejsza od klasycznej;
• gitara akustyczna ma węższy gryf od klasyka, łatwiej będzie chwytać trudne akordy;
• masz w planie zakupić gitarę akustyczną z pickupem magnetycznym i masz nadzieję, że będziesz grać na niej jak na gitarze elektrycznej.

Wszystkie te powody są słuszne poza ostatnim.

Używanie gitary akustycznej z pickupem jako gitary elektrycznej to zdecydowanie zły pomysł. Taka gitara jeśli założysz do niej cienkie struny do elektryka będzie gitarą elektryczną z niepotrzebnym pudłem, niepotrzebnym gdyż to pudło nie „odezwie” się na skutek użycia zbyt cienkich strun. Drewno pudła nie zostanie pobudzone do drgań w wystarczającym stopniu, żeby zabrzmiało.

Jeśli zaś założysz struny do gitary akustycznej, nieco grubsze i z materiału paramagnetycznego jakim jest mosiądz, znajdziesz się w posiadaniu gitary elektroakustycznej z pickupem magnetycznym. Nie będzie to typowa gitara elektryczna bo struny będą zbyt grube żeby uzyskać na niej efekty charakterystyczne dla tego rodzaju gitar!

W gitarach akustycznych używamy pickupów magnetycznych ale są to specjalne przetworniki, skonstruowane w sposób odmienny od przetworników do gitar elektrycznych.
Po zamontowaniu takiego pickupa powstaje gitara elektroakustyczna czyli akustyk przeznaczony do podłączenia do systemu nagłaśniającego w celu uzyskania głośniejszego lecz nadal akustycznego brzmienia. Celem budowy takich pickupów jest uzyskanie brzmienia jak najwierniejszego naturalnemu, akustycznemu brzmieniu gitary.

Do pickupów tego rodzaju należą przetworniki firmy L.R.Baggs M1, M1 Active i M80.

Share