dobra gitara akustycznaRobert Kordylewski, znany gitarzysta i niemal odwieczny popularyzator techniki fingerstyle, postanowił po 28 latach działalności estradowej wydać pierwszą płytę.

Długotrwałe muzyczne dojrzewanie, budzące skojarzenia z procesem powstawania szlachetnych trunków, zakończyło się powstaniem wybornego niczym dobre wino zbioru nagrań będących prezentacją postrzegania przez Roberta muzyki gitarowej.

Pomysł na płytę „Świat na zewnątrz” pojawił się 5 lat temu i rozpoczął spokojny proces kompletowania materiału – doboru pomysłów, a wkrótce dopracowywania kompozycji i aranżacji. Czas, jaki Robert dał sobie na stworzenie całości, przełożył się bezpośrednio na artystyczną jakość płyty. Zgodnie z oczekiwaniami album został dopieszczony w najdrobniejszych szczegółach – zarówno technicznie, jak i muzycznie. Zarejestrowane w pierwszej kolejności podstawowe partie gitary były uzupełniane o dodające smaku elementy. W miarę pojawiających się spontanicznie pomysłów muzycznych i brzmieniowych w studiu pojawiali się kolejni goście, w oszczędny i precyzyjnie kontrolowany sposób ubarwiając aranżacje, nie zagrażając jednak gitarowemu charakterowi wydawnictwa.  Co więcej, aby uniknąć szkodliwych sugestii czy nacisków, Robert osobiście zajął się produkcją płyty.

Muzyczna erudycja muzyka pozwoliła mu na różnorodność stylistyczną materiału. Swobodnie poruszając się pomiędzy latino, bluesem, rockabilly czy country, uniknął muzyk nudy formalnej. Jego talent do komponowania pięknych melodii dał znać o sobie z całą mocą, a wieloletnie doświadczenie w graniu jazzu ujawniło się w niebanalnych harmoniach i bogactwie rytmicznym. Płyta zyskuje w trakcie kolejnych przesłuchań w sposób niebezpieczny dla słuchacza, gdyż zagraża, niestety, uzależnieniem.

Źródła inspiracji pozostawiamy domyślności słuchaczy – w mniej lub bardziej czytelny sposób zdradzają je tytuły poszczególnych utworów. Ufamy, że autor kompozycji już wkrótce skomentuje je w trakcie swoich koncertów!

Zapraszamy do obejrzenia filmiku prezentującego wybrane fragmenty płyty.

Share