dobra gitara akustycznaFingerstyle to najbardziej widowiskowa i jednocześnie wymagająca technika gry na gitarze, przypominająca w pewnym sensie grę na fortepianie.

Tę niezwykłą sztukę gry już 3 grudnia przybliży wszystkim chętnym Piotr Słapa, artysta, który występował m. in. na naszym T.Burton Fingerstyle Festival. Spotkanie będzie mieć formę bezpłatnych warsztatów. Muzyk zdradził nam własne przemyślenia dotyczące swojej gitarowej drogi i techniki fingerstyle.

Muzyczne Fascynacje

Zawsze w mojej duszy grał blues. Bardzo często w moim odtwarzaczu gości Eric Clapton, B.B. King, John Mayer czy SRV. Ostatnio powalił mnie fenomenalny gitarzysta – Philip Sayce. Moim głównym instrumentem jest gitara akustyczna, jednak lubię wracać do gitary elektrycznej. Jeśli chodzi o gitarę fingerstyle, nie wyobrażam sobie tej muzyki bez Tommy’ego Emmanuela, Chet’a Atkinsa i Merle’a Travisa. Uwielbiam również cygański jazz. Słucham bardzo dużo różnej muzyki, nie tylko gitarowej.

Dlaczego gitara akustyczna

Moje początki sięgają pierwszej klasy liceum. Były to czasy kiedy byłem zafascynowany gitarą elektryczną i takimi idolami jak Steve Vai czy Joe Satriani. Chciałem wtedy zostać rockowym gitarzystą i nie spodziewałem się, że kiedykolwiek zainteresuje mnie gitara akustyczna. Dużo zawdzięczam mojemu pierwszemu nauczycielowi – Grzegorzowi Kapołce z Imielina, który otworzył mi oczy na muzykę jazzową i bluesa. Gitarę akustyczną poznałem kilka lat później, a sprawcą tego zamieszania był Tommy Emmanuel. Po obejrzeniu jego DVD „Live at Sheldon Concert Hall“ po prostu oszalałem na punkcie akustyka. Od tego momentu moja droga była już mocno sprecyzowana – chciałem grać fingerstyle.

Niezwykła technika

Dla mnie fingerstyle oznacza wolność. Dzięki specyficznej technice gry możemy zaaranżować praktycznie dowolny utwór na gitarę solową. To niezwykle inspirujące. Gitarzysta fingerstyle wykonuje pracę całego zespołu, przejmując rolę basisty, perkusisty, gitarzysty rytmicznego oraz solowego. Możliwość występowania na scenie solo to wspaniałe doświadczenie.

Fingerstyle w Polsce i jego przyszłość

Zainteresowanie gitarą akustyczną w Polsce jest coraz większe. Jeszcze kilka lat temu mało kto wiedział co to jest technika fingerstyle. Dzisiaj jest zupełnie inaczej! Mamy kilku wspaniałych gitarzystów grających na światowym poziomie oraz pokolenie bardzo zdolnych, młodych gitarzystów. Jest też kilka świetnych imprez promujących fingerstyle – m.in Wrocławski Festiwal Gitarowy, T.Burton Fingerstyle Festival, Fingerstyle Feeling, Szczycieński Festiwal Gitarowy oraz Acoustic Guitar Show, którego jestem organizatorem. Wszystko zmierza w dobrym kierunku!

Fingerstyle dla wytrwałych

Fingerstyle nie jest łatwą techniką gry. Opanowanie pierwszego utworu wymaga przynajmniej kilkudziesięciu godzin pracy z instrumentem. Wskazana jest anielska cierpliwość oraz wytrwałość w dążeniu do celu. Pierwszym krokiem jest zdobycie niezależności kciuka – to właśnie on pełni rolę basisty i najwięcej czasu zajmuje wytrenowanie go. Grając utwór fingerstyle jesteśmy skazani tylko na siebie. Absolutną podstawą jest rytm. Jeśli w naszej grze nie pojawi się groove czy puls, słuchacz nie będzie zainteresowany. Wszystkich zainteresowanych nauką gry w stylu fingerstyle zapraszam na portal www.fingerstyle.pl gdzie znajdują się warsztaty dla początkujących.

Share