t burton minatura bas akustyczny acoustic bass headstock główka gitary bezprogowy fretless

 

 

 

 

T.Burton Queen Bass to seria basów akustycznych, w której znajduje się także wersja dla zaawansowanych, wykonywana tylko na specjalne zamówienie – T.Burton Queen Bass Fretless.

Bas bezprogowy: z czym to się je?

Pierwszy bas fretless powstał w 1961, wykonał go Bill Wyman, basista Rolling Stonesów, który domowym sposobem pozbył się progów w swojej gitarze basowej. Produkcja fretless basów rozpoczęła się dopiero w 1966 roku, jest to zatem instrument o dość krótkiej historii.

Instrument pozbawiony progów wprawdzie wymaga znacznie większych umiejętności technicznych (gdyż nawet minimalne przesunięcie palca względem „progu” powoduje wyraźny fałsz), ale za to ma brzmienie zbliżone do kontrabasu oraz daje możliwość korzystania z kontrabasowych technik gry i metod ekspresji. Obecnie jest kojarzony głównie z jazzem i fussion.

 

 

T.Burton Queen Bass Fretless

 

bas akustyczny bezprogowy gitara basowa fretless

Bezprogowy bas T.Burton Queen Bass Fretless.

Jest to wersja bezprogowa T.Burton Queen Bass , naszej standardowej akustycznej gitary basowej z progami.

 

t burton queen bas akustyczny acoustic bass guitar

Bas akustyczny T.Burton Queen Bass C-N, o którym więcej możesz przeczytać tutaj.

Podstrunnica fretlessa T.Burton Queen jest wykonana z hebanu, markery na boku gryfu zostały umieszczone tak, aby oznaczyć miejsca w których w zwykłym basie są usytuowane progi (w gitarach z progami umieszcza się je inaczej, w środku pomiędzy progami). Takie usytuowanie markerów w naszym fretlessie ułatwia korzystanie z basu bezprogowego basistom, którzy nie mają w swoich muzycznych doświadczeniach etapu gry na kontrabasie.

To rozwiązanie spowodowało, że testujący nasz fretless basiści nie mieli problemu z korzystaniem z instrumentu pozbawionego progów. Stwierdzali jednak, że jest konieczne spędzenie z instrumentem bezprogowym pewnego czasu, niezbędnego dla opanowania pełnej kontroli nad intonacją.

 

fretless fretboard podstrunnica bas akustyczny acoustic bass t.burton

Hebanowa podstrunnica fretlessa z markerami umieszczonymi tam, gdzie znajdują się progi standardowego basu, basu wyposażonego w progi.

Dość popularnym zabiegiem kontrabasistów jest wymiana ciężkiego i nieporęcznego kontrabasu (który i tak trzeba nagłośnić za pomocą elektroniki) na akustyczny bas bezprogowy, uzbrojony w pickup. Użycie odpowiedniego wzmacniacza i/lub preampu jest konieczne, a ich prawidłowy dobór decyduje o finalnej jakości brzmienia, ale to już historia na kolejny artykuł.

Założyliśmy do fretlessa T.Buton Queen Bass Fretless specyficzne struny D’Addario ETB – są to basowe struny owinięte czarną, płaską, nylonową owijką. Zostały zaprojektowane z myślą o delikatnym, zrównoważonym i ciepłym brzmieniu, zbliżonym do kontrabasowego. Dłoń ślizga się po nich gładko i bezgłośnie, dają ciepły ton, pozwalają uzyskać kontrabasowe, łagodne glissanda.

podstrunnica fretboard struny nylonowe blacknylon gitara basowa bezprogowa bas bezprogowy fretles bass acoustic akustyczny fretless

Struny ETB z czarną, płaską owijką umożliwiają gitarze akustycznej basowej uzyskanie brzmienia zbliżonego do brzmienia kontrabasu

Gitara akustyczna basowa, niezależnie od tego czy ma progi czy też nie, wymaga nagłośnienia. Wśród pickupów zalecanych do tego rodzaju gitar zdecydowanie wyróżnia się AB4, pickup firmy L.R.Baggs. Jest to przetwornik piezo zintegrowany z podstawkiem. Jego wyjątkowa konstrukcja polega na tym, że cztery pickupy piezo zostały umieszczone wewnątrz podstawka stanowiąc jego część składową. L.R.Baggs uzyskał w ten sposób idealne wyrównanie głośności każdej ze strun oraz duży poziom sygnału umożliwiający korzystanie z pickupa AB4 bez jakiegokolwiek przedwzmacniacza.

pickup piezo lr baggs ab4 przetwornik do basu akustycznego

Pickup/przetwornik do basu akustycznego AB4 firmy L.R.Baggs to 4 przetworniki piezo połączone w jedną całość podstawkiem 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu, gitary z tego artykułu znajdziesz w naszym sklepie!

Share