najlepsza gitara akustycznaPrzekazujemy do sprzedaży nasze najnowsze dzieło sztuki lutniczej – serię gitar Rambler. Na szczególną uwagę zasługuje zastosowane w nich rozwiązanie techniczne, dotąd spotykane niemal wyłącznie w instrumentach z najwyższej półki. Nie dajcie się jednak zwieść pozorom – cena pozostała bardzo przystępna!

Przy opracowywaniu założeń dla rodziny Ramblerów przyświecała nam bowiem myśl, aby nie ograniczać wygórowanymi cenami dostępności najlepszych cech brzmieniowych gitar akustycznych.

T.Burton Greengo

lubi się popisywać swoją urodą.

T.Burton Greengo, stosunkowo niedroga gitara, jest polecana przez nauczycieli muzyki i zawodowych muzyków. Spełnia wymogi stawiane przez profesjonalistów, doskonała na scenę ale także świetnie sprawdzi się jako twoja pierwsza gitara. Nie zawiedzie w czasie występu na scenie, nie sprawi trudności na początkowych etapach nauki. Więcej…

Rambler miał spełniać zasadniczy warunek: być tak głośny, jak to tylko możliwe, ale przy zachowaniu szlachetnego i klarownego brzmienia. Z doświadczenia wiemy, że szczególnym poważaniem wśród muzyków cieszą się właśnie te gitary, których dźwięk można przyrównać do wrażenia wywoływanego przez uderzenie dzwonu. Wyróżniająca się głośność bezwzględnie musi iść w parze z czystością uzyskiwanego dźwięku, gdzie wszystkie tony brzmią z równą siłą. Nie jest to proste do uzyskania – np. większość gitar typu Jumbo dzięki swym potężnym korpusom oferuje ogłuszający bas, jednak pozostałe pasma dźwięku często nie są zbyt przejrzyste. Ten problem udało nam się pokonać poprzez zastosowanie płyty spodniej wykonanej z litego palisandru. Zastosowanie litej płyty wierzchniej (użyliśmy wysokiej jakości świerku) i litego spodu przy pozostawieniu ekonomicznych, sklejkowych boczków (nie mających tak istotnego znaczenia dla jakości brzmienia) umożliwiło nam dokonanie ogromnego skoku jakościowego bez nadmiernego wzrostu ceny.

Taką budowę korpusu zastosowaliśmy w dwóch typach gitar akustycznych: Rambler Jumbo(J) oraz Rambler Dreadnought (W). Każdy z nich ma nieco odmienną charakterystykę brzmieniową, wynikającą z konstrukcji i wymiarów pudła. Podczas gdy typowy Dreadnought brzmi bardziej dźwięcznie i zrównoważenie, Jumbo to prawdziwy demon basowego brzmienia o niezrównanej głośności.

Do eksperymentu z ograniczeniem do minimum elementów wykonanych ze sklejki, a więc pozostawienia wyłącznie laminatowych boczków, namówił nas znakomity gitarzysta, znawca gitar i pedagog – Krzysztof Błaś, współpracujący z nami przy opracowywaniu koncepcji Ramblera. Zwrócił nam uwagę na to, iż wśród gitar z tzw. średniej półki cenowej dość trudno znaleźć instrumenty o zrównoważonym brzmieniu. Prototypowe egzemplarze Ramblera J i W potwierdziły w pełni nasze przypuszczenia. Dzięki zastosowaniu dwóch litych płyt brzmienie gitar radykalnie zyskało na selektywności.
dobra gitara akustyczna

bardzo dobra gitara akustyczna

Zdecydowaliśmy się ozdobić Ramblera w taki sposób, aby podkreślić jego bliski naturze charakter (w końcu przecież rambler z angielskiego to ni mniej, ni więcej tylko ‘wędrowiec’). Rozecie wokół pudła rezonansowego nadaliśmy roślinny wzór, marker na siódmym progu to stylizowany kwiat lilii, palisandrowy mostek ma kształt rozpostartych skrzydeł nietoperza a ożyłkowanie korpusu, gryfu i główki zostało wykonane z paska klonu. Przyjemny w dotyku, matowy lakier zawsze dodaje gitarom szlachetnej elegancji, nie mogło go więc zabraknąć także tutaj. Tu ciekawostka: do wypalenia rozety i wycinania z klonu wykonanego metodą intarsji markera zatrudniliśmy precyzyjny niczym skalpel chirurga laser.

Zadbaliśmy również o nieco bardziej przyziemne sprawy, mające jednak wielki wpływ na komfort gry oraz brzmienie. Mostek został ukształtowany tak, aby bez względu na wysokość podstawka struny zawsze posiadały podwójny kąt ugięcia około 45 stopni – gwarantuje to możliwie najlepsze wybrzmienie. Mahoniowy gryf z palisandrową podstrunnicą mile zaskoczy muzyków przyzwyczajonych do typowych profili, spotykanych w akustycznych gitarach. Delikatne spłaszczenie krzywizny szyjki oraz profil zmieniający się wzdłuż długości gryfu mają za zadanie wprowadzić nieco ergonomii i ułatwić grę. Wysokiej jakości klucze znanej firmy „Grover” z czarnymi (a jakże!) motylkami gwarantują precyzję i trwałość utrzymania stroju.

jaką gitarę akustyczną Ramblery J i W są również oferowane w wersji CE, zaopatrzonej w wycięcie (cutaway) oraz doskonałą elektronikę znanej i bardzo cenionej firmy B-Band. Umieszczony w mostku ultracienki przetwornik piezo B-Band UST 29R wykorzystuje nowoczesny sensor-membranę Emfit®, umożliwiający wyjątkowo wierną transmisję naturalnego brzmienia i indywidualnego charakteru instrumentu. Rozbudowany przedwzmacniacz B-Band A5 dysponuje wszystkimi funkcjami, jakich może potrzebować gitarzysta. Są to: regulacja głośności, 3-pasmowy korektor, filtr typu „notch” do eliminacji sprzężeń oraz przycisk odwracania fazy.

Choć zawsze staramy się zachować skromność i obiektywność w ocenie naszych gitar, to w przypadku serii Rambler bez zbytniej przesady możemy zapewnić, że nowe brzmienie zachwyciło nas od pierwszej chwili. Cieszymy się, że daliśmy gitarzystom możliwość wkroczenia w świat doskonałego brzmienia najlepszych gitar akustycznych za niewygórowaną cenę.

gitara z litą płytą wierzchnią

Share