akcja strunNie będę się tu rozwodził nad tym czym jest akcja strun ani jak ją wyregulować. Temat ten poruszyłem już tutaj w obszernym artykule ilustrowanym filmami i fotografiami. Dziś chciałbym pójść krok dalej i wyjaśnić w jaki sposób dobrać akcję strun do własnych potrzeb.

Dowiesz się także z tego artykułu, że kupując gitarę u nas możesz zlecić ustawienie akcji strun instrumentu zgodnie z twoim życzeniem. Bez dodatkowych opłat otrzymasz gitarę wyregulowaną tak, jak lubisz.

Dlaczego ustawienie akcji strun jest ważne?

Akcja strun, zarówno w gitarze elektrycznej, akustycznej, klasycznej czy basowej, ma bezpośredni wpływ na komfort gry. Wydawać by się więc mogło, że najprostszą i najpoprawniejszą odpowiedzią byłoby przyjęcie, że niska akcja strun jest zawsze najlepszym rozwiązaniem. Otóż wbrew pozorom nie jest tak.

To prawda, że niska akcja strun zwiększa komfort gry w znacznym stopniu, sprawia, że gitara jest bardziej „miękka”. Nie potrzebujemy dużej siły, by czysto chwycić jakikolwiek akord w dowolnej pozycji, na dowolnym miejscu na całej długości gryfu. Osobiście bardzo zalecam takie rozwiązanie początkującym gitarzystom, pozwala ono uniknąć nieprzyjemnych problemów z bolącym nadgarstkiem czy poranionymi palcami. To częste przyczyny zniechęcenia na początkowym etapie nauki gry, wynikają głównie z nieumiejętnej regulacji gitary. Jeśli zaczynasz dopiero grać na gitarze zadbaj oto, żeby twoja gitara miała jak najniższą akcję strun.

akcja strun

Standardowo w gitarach akustycznych T.Burton stosujemy niską akcję strun, najbardziej odpowiednią dla początkujących gitarzystów

Jakie są wady niskiego ustawienia akcji strun?

Niskie ustawienie może skutkować pobrzękiwaniem strun w wysokich pozycjach przy mocnym, agresywnym graniu solowym lub akordowym. O ile w przypadku gitary elektrycznej nie ma to aż tak dużego wpływu na brzmienie ze względu na stosowanie przesterów i innych efektów zniekształcających dźwięk, to w przypadku gitary akustycznej każde niechciane „brzęknięcie” gitary z pewnością zostanie wyłapane nawet przez niezbyt uważnego słuchacza. Na to z całą pewnością ani profesjonalista ani ambitny amator nie może sobie pozwolić.

T.Burton Greengo, stosunkowo niedroga gitara, jest polecana przez nauczycieli muzyki i zawodowych muzyków. Spełnia wymogi stawiane przez profesjonalistów, doskonała na scenę ale także świetnie sprawdzi się jako twoja pierwsza gitara. Nie zawiedzie w czasie występu na scenie, nie sprawi trudności na początkowych etapach nauki. Więcej…

Jak tego uniknąć zachowując duży komfort gry?

Trzeba znaleźć złoty środek. To niestety łatwe nie jest, ze względu na to, że każda gitara jest inna. By uzyskać akcję strun na optymalnie niskim poziomie, ale jednocześnie dość wysoką, by nie narazić się na pobrzękiwanie w trakcie grania solówki w niskich partiach gryfu, potrzeba ogromnego wyczucia i doświadczenia. By osiągnąć zadowalający efekt polecamy zwrócenie się do profesjonalnego lutnika. Można też dojść do optymalnego ustawienia swojej gitary metoda prób i błędów korzystając z naszych porad opublikowanych w artykule Akcja strun.

Kto stosuje wysoką akcję strun?

Są osoby, które preferują akcję wysoką. Są to przeważnie osoby grające mocno, uderzając struny z dużą siłą przy użyciu twardej kostki i wprawiając je w drgania o dużej amplitudzie, co przy niskiej akcji strun spowodowałoby obijanie się ich o progi. Takie osoby często grają tylko w pierwszych pozycjach, wykorzystują tylko pierwsze kilka progów gitary, stosując głównie grę akordami i nie przechodząc do gry w wysokich pozycjach, w partiach gryfu w pobliżu pudła rezonansowego. Stawiają sobie za cel osiągnięcie energetycznego i donośnego brzmienia. Wysoką akcję strun stosują także gitarzyści bluesowi grających techniką slide lub łączący ze slide i inne techniki. Również w gitarach klasycznych nie stosuje się bardzo niskiej akcji strun, stosowane w tego typu gitarach struny nylonowe wymagają wysokiej akcji strun ze względu na to, że tracą wtedy na jakości i donośności brzmienia.

Wojtek Więckowski T.Burton Elizabeth Lap Steel Guitar Extreme

Do gry techniką slide często wykorzystuje się wysoką akcję strun. Nie tylko w gitarach Lap Steel budowanych specjalnie do grania tą właśnie techniką.

Jak wybrać akcję strun do swoich potrzeb?

Warto wypróbować kilka różnych opcji przed podjęciem decyzji. Warto również najpierw zastanowić się na jakiej grze chcesz się skupić, czy będzie to gra akompaniamentu akordami, jak najgłośniej, jak najwyraźniej (wyższa akcja), gra techniką fingerstyle (bardzo niska akcja), gra solowa (akcja niska jednak bez nadmiernej przesady). Jest to kwestia bardzo indywidualna, dlatego warto podczas zakupu gitary zasięgnąć rady i kupić od razu gitarę z akcją odpowiadającą własnym potrzebom.

Niestety nie każdy daje nam taką możliwość.

Kupowanie taniej gitary, kupowanie przez internet lub kupowanie w mało profesjonalnym sklepie muzycznym z zasady kończy się potrzebą wydania dodatkowych pieniędzy na wykonanie regulacji przez lutnika. Z doświadczenia wiemy, że wiele tanich gitar nie stwarza możliwości regulacji w satysfakcjonującym zakresie, dlatego lepiej zapłacić trochę więcej za sprzęt markowy.

Regulacja-gitary-basowej

Regulacja nowej gitary basowej w wykonaniu lutnika T.Burton. Więcej…

T.Burton reguluje gitary zgodnie z życzeniem.

Nie spotkasz się z takim problemem kupując gitarę T.Burton u nas. Każdą gitarę regulujemy zgodnie z życzeniem użytkownika, dostosowując ją do indywidualnych potrzeb. Nasz lutnik doradza każdemu w doborze najbardziej odpowiednich parametrów ustawienia gitary i podjęciu najwłaściwszej dla siebie decyzji. Poza doborem ustawienia akcji strun doradza także rodzaj i grubość strun dopasowanych do techniki gry i rodzaju wykonywanej muzyki.

Za przykład może posłużyć nam niezwykle utalentowany gitarzysta fingerstyle Tomasz Raniszewski, który zakupił u nas gitarę T.Burton Bobby GA11. Regulacja gitary do muzyki tego rodzaju wymagała zastosowania niskiej akcji strun, ze względu na dużą różnorodność technik stosowanych przez gitarzystę. Zobacz jaki efekt udało się osiągnąć, dzięki gitarze dostosowanej do rodzaju wykonywanej muzyki.


Tomasz Raniszewski w utworze If I Ain’t Got You. Gra na gitarze T.Burton Bobby GA11 wyregulowanej zgodnie z indywidualnymi potrzebami muzyka.

Regulacja gitary „na życzenie”

Kupując gitarę w naszym sklepie internetowym możesz zaznaczyć w komentarzu jaką akcję strun preferujesz. Gwarantuję, że otrzymasz gitarę ustawioną zgodnie z twoim życzeniem.

wejdź do sklepu

Share