najlepsze ukuleleKażdy, kto próbował w polskim internecie znaleźć instrukcję strojenia ukulele albo złapał się za głowę, albo poczuł się zmuszony do zakupu elektronicznego stroika, co jest może fajnym gadżetem, ale nieszczególnie potrzebnym. Ukulele można nastroić i bez tego.

Stroiki i stroje

Jest wiele różnych metod strojenia ukulele lecz najczęściej stroi się je do układu strun GCEA (patrząc od góry do dołu). To oczywiście nie jedyna możliwość, ale ta jest uświęcona tradycją i w zupełności wystarcza, aby zagrać niemal wszystko. Oczywiście nie każdy stroik dmuchany pozwoli na strojenie do tego stroju, elektroniczny już owszem, tyle że używanie stroików nie było potrzebne dawno temu, więc i dziś można się bez nich obejść. Polecam tę metodę, nie jest łatwo ją opanować ale za to dzięki niej można nastroić instrument dosłownie w każdych warunkach.

dobry sklep muzyczny

Strojenie względne

Na słuch można nastroić wszystko. Metoda opisana niżej, zwana czasem strojeniem względnym, ma swoje wady i zalety. Na plus na pewno trzeba zaliczyć uniezależnienie się od elektronicznych akcesoriów i fakt, że wszystkie struny będą współbrzmiały ze sobą jak należy. Jeśli nie użyjesz żadnego urządzenia generującego jakiś dźwięk odniesienia (widełek stroikowych lub stroika dmuchanego) Twoje ukulele zagra zawsze tak, jak należy, ale solo. Przy innych instrumentach mogą pojawić się drobne, ale drażniące ucho rozbieżności.
Aby nie wystąpiły użyj jakiegoś dźwięku o znanej tobie wysokości. Możesz wydobyć dźwięk G z innego dobrze nastrojonego instrumentu, fortepianu, gitary czy instrumentu dętego. Kiedy już to się tobie uda dostrój strunę G, tę najwyżej usytuowaną, do tego dźwięku.

Potem na strunie G wybierz próg piąty. Naciśnij na tym progu strunę, kiedy ją trącisz wydobędziesz dźwięk C, który powinien współbrzmieć równo z dźwiękiem wydobywanym z drugiej struny, struny C. Ze struny C naciśniętej na progu czwartym wydobędziesz dźwięk E. Dźwięk ten powinien być identyczny z dźwiękiem wydobytym z wolnej, nie przyciśniętej na żadnym progu struny E. Analogicznie należy zestroić ze sobą strunę E naciśniętą na piątym progu do struny A, tej najwyżej usytuowanej. I tutaj warto byłoby ustawić jeszcze A, ale niestety nie jest to takie proste. Możesz teraz sprawdzić efekt strojenia – ze struny G naciśniętej na drugim progu wydobędziesz dźwięk A. Jeśli brzmi on tak samo, jak swobodnie drgająca, nie przyciśnięta na żadnym progu czwarta struna, to całość strojenia jest wykonana poprawnie.

Jednak elektronika?

Wiele osób mówi wprost – jak stroić ukulele, to koniecznie ze stroikiem elektronicznym. Może to być tuner elektroniczny przystosowany do strojenia ukulele, są takie, lub tuner chromatyczny. Oczywiście – jego dokładność i łatwość użycia budzi uznanie, sam sprzęt to wydatek na lata, więc cena, nawet nieszczególnie niska, nie powinna być problemem, ale mimo wszystko warto nauczyć się stroić ukulele w sposób tradycyjny.

Tuner elektroniczny kupisz na stronie http://oferta.kisielewski.com.pl/akcesoria a ukulele na stronie http://oferta.kisielewski.com.pl/ukulele-pl.

dobry sklep muzyczny

Dotrwałaś do końca tego artykułu, zasługujesz na nagrodę! Podaj kod rabatowy* tnrtbuku302 , a otrzymasz w naszym sklepie 7% rabatu na tuner T.Burton T-02 lub tuner T.Burton T-300-B!

*Kod rabatowy należy wpisać podczas składania zamówienia na stronie sklepu w zakładce „Kasa”.

Share