jak ustawić akcję strunUwaga! Niżej podane zalecenia znajdą zastosowanie w gitarach akustycznych ale także elektrycznych i basowych w których zastosowano pręt w gryfie równoważący siłę naciągu strun. W gitarach klasycznych, pozbawionych tego elementu konstrukcyjnego, dadzą się zastosować tylko częściowo.

Twoja gitara jest „twarda” w pierwszych pozycjach a w wysokich pozycjach to już w ogóle nie sposób chwycić barre. Co zrobić żeby łatwiej było na niej grać?

Łuk szyjki

Zacznij od łuku szyjki. Ustawiając mniejszy lub większy łuk szyjki możesz uczynić gitarę bardziej „miękką” (lecz bardziej skłonną do pobrzękiwania na progach) lub bardziej „twardą” (lecz bardziej odporną na tę przypadłość).

Łuk szyjki reguluje się przy użyciu pręta napinającego wbudowanego do wnętrza gryfu gitary akustycznej, elektrycznej lub basowej. Na końcu tego pręta znajduje się nakrętka której dokręcanie lub poluzowywanie daje efekt w postaci wyginania gryfu w łuk wklęsły lub wypukły. Wcale nie jest tak, że najlepszym rozwiązaniem jest takie wyregulowanie siły naciągu pręta, żeby gryf był idealnie prosty. W gitarach akustycznych, elektrycznych i basowych (czyli w gitarach ze stalowymi strunami) za optymalne ustawienie powszechnie uchodzi takie, przy którym gryf jest wygięty w lekki łuk, jest lekko wklęsły.

ustawienie akcji strunNakrętka na pręcie wklejonym wewnątrz gryfu gitary akustycznej po stronie pręta usytuowanej wewnątrz pudła gitary

regulacja akcji strunRegulacja łuku szyjki gitary akustycznej przez nakręcanie i poluzowywanie nakrętki na pręt wklejony wewnątrz gryfu. Nakrętka po stronie pręta wewnątrz pudła gitary

regulacja łuku szyjkiNakrętka na pręcie regulacyjnym gryfu gitary akustycznej usytuowana po stronie główki gitary

obniżenie strun w gitarzeRegulacja łuku szyjki gitary akustycznej z nakrętką na pręcie regulacyjnym usytuowanym po stronie główki gitary

Naciśnij naciągniętą strunę nastrojonej gitary palcami dwóch rąk na pierwszym i na ostatnim progu. Zobacz, czy między struną a progiem położonym mniej więcej w połowie odległości pomiędzy dwoma palcami jest jakaś przestrzeń czy też struna spoczywa na tym progu. Jeśli widzisz jakąś przestrzeń to łuk szyjki jest lekko wklęsły. Odległość między struną a progiem to odchylenie szyjki (gryfu) od linii prostej. Mierzy się je w dziesiątych częściach milimetra. Jeśli tej przestrzeni nie ma i struna leży na progu – odchylenie jest równe zeru.

dobry sklep muzyczny

Gitarzyści grający fingerstyle ustawiają to odchylenie tak, żeby było bardzo małe, niekiedy niemal równe zeru. Lekkie pobrzękiwanie na progach w niczym im nie przeszkadza a nawet jest tym, czego oczekują od gitary. Uzyskują dzięki takiemu jej ustawieniu pewien efekt perkusyjny wzmacniający rolę gitary jako instrumentu rytmicznego. Mamy dobry tego przykład: posłuchaj, jak donośnie pobrzękuje gitara Tommy’ego Emmanuella:

Ktoś, kto gra akordami używając kostki oczekuje jasnego, czystego brzmienia. Ustawia wówczas dość duże odchylenie łuku szyjki od linii prostej. Gitara jest twardsza ale nie pobrzękuje, gra wyraziście i dźwięcznie nawet przy mocnych uderzeniach w struny.

Nie ma jednego standardu ustawienia łuku szyjki. To jak ustawisz łuk szyjki w twojej gitarze zależy tylko od ciebie, oczekiwanego brzmienia i stosowanej przez ciebie techniki gry. Szukaj własnego brzmienia i własnej techniki, nie obawiaj się eksperymentować z różnymi ustawieniami twojej gitary. To jest jedyna droga do osiągnięcia swojego własnego, wyjątkowego stylu.

 W regulacji łuku szyjki w twojej gitarze akustycznej, elektrycznej lub basowej może tobie pomóc ten film:


Regulacja łuku szyjki w gitarze akustycznej

Wysokość podstawka

Podstawek to kawałek czegoś białego (bywa, że czarnego) umieszczony w szczelinie mostka gitary akustycznej. Na podstawku opierają się struny wychodzące z otworków w mostku. Zazwyczaj jest wykonany z plastiku, w droższych gitarach z kości lub materiałów ceramicznych. Zasadniczo – im twardszy podstawek tym lepszy, kiedy kupujesz nowy podstawek w sklepie możesz łatwo sprawdzić, czy jest dobrej jakości.

Postukaj w niego czymś metalowym lub upuść na twardą powierzchnię, powinien „zadzwonić”, odezwać się tonem jak najbardziej krystalicznym. Jeśli zabrzmi matowo nie jest wykonany z odpowiednio dobranego materiału.

Aby odnieść sukces w ustawianiu akcji strun swojej gitary najpierw ustaw łuk szyjki a potem dobierz wysokość podstawka.

Wzajemne ustawienie łuku szyjki i wysokości podstawka są decydujące dla tzw. akcji strun, decydują o brzmieniu gitary akustycznej i wygodzie gry. Osoba doświadczona już wie, jaki łuk szyjki jest odpowiedni dla preferowanego przez nią brzmienia i stylu gry, ustawia go a następnie dopasowuje do niego wysokość podstawka.

Osoba nie mająca dużego doświadczenia, poszukująca dopiero swojego brzmienia i stylu gry, właściwej sobie akcji strun, powinna ustawić łuk szyjki w standardowym zakresie 0,2 – 0,5 mm, dopasować do tego ustawienia wysokość podstawka i pograć dzień lub nawet kilka dni na tak ustawionej gitarze. Jeśli stwierdzi, że woli gitarę z niską akcja strun, bardziej miękką, powinna zmniejszyć łuk szyjki i wówczas, jeśli to potrzebne – podnieść lub opuścić nieco podstawek. Uzyska w wyniku tego gitarę ze strunami bardziej „leżącymi” na gryfie, wyraziście odzywającymi się perkusyjnie. Jeśli stwierdzi, że woli gitarę o większej akcji strun, powinna powiększyć łuk szyjki a następnie, jeśli jest taka potrzeba, dopasować wysokość podstawka. Uzyska gitarę o tonie mocnym i krystalicznie czystym lecz ze strunami usytuowanymi w większej wysokości nad gryfem.

T.Burton Greengo,
stosunkowo niedroga gitara, jest polecana przez nauczycieli muzyki i zawodowych muzyków. Spełnia wymogi stawiane przez profesjonalistów, doskonała na scenę ale także świetnie sprawdzi się jako twoja pierwsza gitara. Nie zawiedzie w czasie występu na scenie, nie sprawi trudności na początkowych etapach nauki.
Więcej…

Dopasowanie podstawka do wybranego łuku szyjki polega na takim ustawieniu jego wysokości, żeby ani jedna struna nie pobrzękiwała na żadnym z progów przy szarpnięciu struny z siłą właściwą osobie grającej. Nie jest uzasadnione „siłowe” badanie owego pobrzękiwania. Ustawienie bardzo niskiej akcja strun dla osoby która grając ledwo muska struny lub np. małego dziecka jest uzasadnione mimo tego, że gitara tak ustawiona brzęczy niemiłosiernie w rękach osoby dorosłej a do tego grającej w energiczny sposób. Akcję strun należy dobrać indywidualnie dla każdej osoby grającej na gitarze stosownie do jej techniki, stylu i rodzaju granej muzyki a także grubości używanych strun.

Dla uzyskania równej głośności każdej ze strun niezwykle ważne jest aby zadbać o bardzo dokładne wyrównanie powierzchni dolnej części podstawka. Używamy w tym celu papieru ściernego o ziarnistości 120 położonego na równej, szklanej płytce. Wyrównanie powierzchni dolnej części podstawka jest szczególnie ważne dla uzyskania równego poziomu głośności strun w gitarze elektroakustycznej z podmostkowym pickupem piezo ale to już zupełnie inna historia.


Ustawienie wysokości podstawka w gitarze akustycznej

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ustawiania akcji strun zapisz się na naszą listę adresową. Otrzymasz link do dalszej części tekstu zawierającej:

  1. opis stosowanej przez nas bezpiecznej i łatwej metody obniżania siodełka gitary akustycznej,

  2. wskazówki jak wyrównać progi a także

  3. jak wykonać ich szlifowanie, koronowanie i polerowanie.

Share