kabel gitarowyKabel do gitary, zwany po prostu kablem instrumentalnym (lub, z amerykańska, kablem 1/4″) to kawał grubego przewodu zakończonego wtykami jack mono o średnicy 6,3 mm (1/4″). Służy do połączenia gitary ze wzmacniaczem gitarowym.

Kabel gitarowy ma zazwyczaj długość 3 lub 6 m. Krótsze niż 3 m kable poważnie utrudniałyby gitarzyście jakiekolwiek ruchy, dłuższe niż 6 m byłyby źródłem niepotrzebnych zakłóceń i pogarszałyby brzmienie. Nie mówiąc już o tym, że zagrażałyby bezpieczeństwu – łatwo się w taki kabel zaplątać.

T.Burton Greengo

lubi się popisywać swoją urodą.

T.Burton Greengo, stosunkowo niedroga gitara, jest polecana przez nauczycieli muzyki i zawodowych muzyków. Spełnia wymogi stawiane przez profesjonalistów, doskonała na scenę ale także świetnie sprawdzi się jako twoja pierwsza gitara. Nie zawiedzie w czasie występu na scenie, nie sprawi trudności na początkowych etapach nauki. Więcej…

Pamiętaj, powszechnie powtarzane i poniekąd mądre stwierdzenie, że „kabel zawsze jest za krótki” nie powinno być stosowane do kabli gitarowych.

Nie kupuj kabla do gitary spoza zakresu długości 3-6 m!

Jeśli chodzi o grubość kabla gitarowego to nie ma ona istotnego wpływu na parametry elektryczne jak rezystancja i impedancja, a tym samym na jakość brzmienia. Wszak kable prowadzone w plastikowych kanalikach w studio lub te, które możesz zobaczyć we wnętrzu swojego wzmacniacza high-end mają często średnicę 3-4 mm i niczemu ani nikomu to nie przeszkadza.

Ma natomiast średnica kabla gitarowego istotne znaczenie dla odporności na zakłócenia wynikające z nadeptywania lub zginania kabla a także dla jego trwałości. Bo przecież nie sposób uniknąć na scenie przycięcia kabla do gitary przez zamykające się nagle drzwi lub najechania na niego transportowym wózkiem. Tylko gruba warstwa zewnętrznej powłoki może zabezpieczyć przewody wewnątrz kabla gitarowego przed uszkodzeniami.

dobry kabel gitarowy

Pamiętaj:

Nie kupuj kabla do gitary o średnicy mniejszej niż 6,5 mm!

Wtyki jack bywają proste lub kątowe. Jaki zestaw wtyków wybierzesz to zależy tylko od konfiguracji twojego sprzętu i od twoich preferencji. Wiedz jednak, że wtyki kątowe nie zawsze dadzą się wetknąć do gniazda każdego wzmacniacza i każdej gitary.

Kabel z dwoma wtykami prostymi to pewniak, on na pewno da się wykorzystać w każdej sytuacji!

Kiedy zaczynasz uczyć się grać na gitarze, trudno tobie dostrzec różnice w brzmieniu instrumentów o różnej konstrukcji. Tym bardziej, kiedy grasz na gitarze nagłośnionej, trudno tobie usłyszeć różnice w brzmieniu uzyskiwanym przy użyciu różnej jakości kabli. Zacznijmy zatem od tego, co ma najbardziej istotne znaczenie już na początku twojej drogi przez świat muzyki. Tak, mam na myśli niezawodność.

Co zrobić, żeby czas początków gry na gitarze nie był czasem nieustannych kłopotów z zawodnym kablem?

dobry sklep muzyczny

Kiedy zaczynasz przygodę z gitarą zwróć uwagę przede wszystkim na jakość i trwałość wtyków!

To wtyki psują się najczęściej, one najpierw rozkręcają się a potem rozlutowują się lub urywają końcówki przewodu gitarowego. Lepiej uniknąć takich niemiłych sytuacji na próbach czy też na koncertach.

Kup pierwszy swój kabel gitarowy z wtykiem choćby najtańszym lecz uznanej, wiarygodnej marki!

Nie oszczędzaj 20 zł przy kupnie kabla do gitary, unikniesz niemiłych kłopotów w najmniej oczekiwanych momentach.

studyjny kabel gitarowy

Z czasem przychodzi doświadczenie, a z nim świadomość różnic w brzmieniu oraz umiejętność właściwego doboru instrumentu. Kiedy już dojrzejesz muzycznie do postrzegania subtelnych różnic w brzmieniu różnych gitar i wzmacniaczy zajmij się doborem właściwego kabla. Takiego który ma najlepsze brzmienie? Tak ale nie tylko.

Kiedy zaczniesz używać kabla gitarowego częściej i bardziej intensywnie przekonasz się, że nie tylko złej jakości wtyczki mogą cię zawieść nagle i niespodziewanie. Może przydarzyć się, że kabel „brumi” czyli zbiera z otoczenia niemiłe dla ucha zakłócenia, może zdarzyć się, że kabel wydaje trzeszczące dźwięki kiedy go zginasz lub na niego nadeptujesz, może wreszcie przestać całkowicie działać i kompletnie zamilknąć mimo tego, że nie widać żeby końcówki przewodów odlutowały się od styków wtyczki.

Kabel może „brumić” bo jest zbyt długi

bo działa wówczas jak antena radiowa. Jeśli zaś nie jest bardzo długi to brumienie jest skutkiem słabego ekranowania. Wewnętrzny kabel jest otoczony ekranem, rodzajem siatki której oka powinny być jak najbardziej gęste aby chronić dźwięk płynący z gitary przed zakłóceniami.

Zapytaj sprzedawcy (jeśli on to wie) ile procent przewodu wewnętrznego jest chronione przez tę siatkę!

W słabych kablach ten procent wynosi 30%, w dobrych zbliża się do 100%. Jeśli sprzedawca kabla nie bardzo wie o co chodzi z tymi procentami, odkręć osłonę wtyka jack i obejrzyj ekran kabla. Najlepiej byłoby, żeby był taki jak tutaj:

najlepszy kabel gitarowyOplot z drucików miedzianych platerowanych srebrem w kablu do gitary akustycznej T.Burton

Jest to zdjęcie kabla do gitary T.Burton, produkowanego w Niemczech pod nazwą Argentum Duo – High Definition Cable. Kabel ten ma podwójny ekran przeciwzakłóceniowy. Pierwszy stanowi pokrycie każdego z dwóch przewodów wewnętrznych warstwą elastomeru termoplastycznego TPE, drugą zewnętrzny ekran z siatki miedzianej pokrytej warstwą srebra. Siatka ta chroni 98% powierzchni przewodów przewodzących. 98%!

Widoczna na zdjęciu izolacja TPE każdego z przewodów oraz wypełnienie przestrzeni między przewodami specjalnym sznurkiem chroni przed trzeszczeniem podczas nadeptywania lub zginania kabla gitarowego.

wytrzymały kabel gitarowyBudowa wewnętrzna kabla do gitary akustycznej T.Burton

Nie kupuj kabla gitarowego, jeśli jego ekran wygląda jak dziurawe sito

np. takiego jak ten:

profesjonalny kabel gitarowyKabel gitarowy o niskim stopniu ekranowania przed zakłóceniami zewnętrznymi

Nagłe zamilknięcie instrumentu mimo tego, że nic się nie rozlutowało w żadnej z wtyczek jack jest często spotykaną chorobą poniekąd bardzo markowych, wręcz okrytych sławą kabli. Po roku użytkowania nagle zdarza się coś takiego i nikt nie ma pojęcia co się właściwie stało. Przyczyną jest ułamywanie się przewodu wewnętrznego, tego  przewodzącego sygnał elektryczny z gitary. Przewód ten ułamuje się, kiedy jest wykonany z grubego, pojedynczego drutu. Wielokrotne zgięcie kabla na krawędzi obudowy wtyczki jack musi, prędzej czy później, spowodować pęknięcie miedzianego drutu.

Nie kupuj kabla do gitary z pojedynczym drutem wewnętrznym tzn. tym, który przewodzi sygnał elektryczny!

Odróżnisz go od kabla z linką przewodzącą po tym, że jest sztywny. Dobry kabel do gitary, z linką przewodzącą łatwo da się wygiąć np. w taki oto sposób:

kabel do gitary akustycznejElastyczność kabla gitarowego T.Burton

Kabel T.Burton, bo to znowu on, ma dwie wewnętrzne linki przewodzące składające się aż ze 160 cieniutkich drucików każda! Taka wiązka nie ułamie się nawet wtedy, gdy będzie zginana dziesiątki milionów razy. Druciki są cieniutkie ale jest ich tak duża ilość, że ich łączny przekrój to 0,5 mm2!

kabel do gitary basowej

kabel gitarowy bez szumów160 drucików kabla gitarowego T.Burton

I jeszcze kilka rad użytkowych mogących przedłużyć żywotność twojego kabla gitarowego.

Nie wyciągaj kabla gitarowego z gniazdka ciągnąc za kabel!

Wyciągając kabel z gniazda we wzmacniaczu nie ciągnij za kabel. Wyjmuj go chwytając za wtyczkę jack, tylko i wyłącznie tak! Unikniesz w ten sposób wyrwania kabla z obudowy wtyczki albo jej połamania.

kabel gitarowy dla profesjonalistyNigdy tak nie rób!

Znalazłem dla ciebie

fajny film o tym, jak zwijać kable gitarowe

w taki sposób, żeby łatwo je było potem rozwijać i żeby przy zwijaniu/rozwijaniu nie zapętlały się, zobacz:

Kabel na filmie łatwo daje się układać w zwoje warstwa po warstwie, nie ma tendencji do skręcania się i zapętlania. Samoczynne skręcanie i zapętlanie się kabla, zwijanie się go w obwarzanki to poważny problem.

kabel do akustykaŁatwo zapętlający się kabel gitarowy

Już po kilku razach niemiłej walki z takim zjawiskiem docenisz tę radę:

sprawdź przed kupieniem kabla do gitary czy nie ma skłonności do samoczynnego skręcania się

Wybierz kabel, który ładnie i równo samoczynnie układa się podczas zwijania w równiutkie pętle. Tak jak np. kabel T.Burton na tym oto zdjęciu:

najlepszy kabel do akustykaKabel gitarowy układający się w równe zwoje

Pisałem o kablach T.Burton w jednym z poprzednich postów. Są to zalecane kable do gitar basowych i elektroakustycznych choć mogą być także używane do gitar elektrycznych.

Powodem dla którego zalecam je przede wszystkim do gitar elektroakustycznych i basowych jest charakter brzmienia tych instrumentów. Obydwa wykazują najlepsze, najbardziej naturalne i czytelne brzmienie kiedy transmituje je system nagłośnienia o jak najszerszym paśmie przenoszenia. Takim, jakie dają domowe systemy Hi-Fi.

Takie właśnie jest pasmo przenoszenia kabli T.Burton. Sięga od 20 Hz do 40 kHz co czyni je najbardziej odpowiednimi do transmisji sygnału instrumentów tak wymagających jak gitary basowe, akustyczne i klasyczne czy instrumentów klawiszowych.

System nagłośnienia gitary elektrycznej nie wymaga spełnienia tak rygorystycznych wymogów gdyż instrument ten wykorzystuje zasadniczo środkową część pasma akustycznego. Producenci pickupów do gitar elektrycznych zalecają jednak utrzymanie najistotniejszego parametru kabla jakim jest pojemność elektryczna na poziomie zbliżonym do 1 nF. Nie następuje wówczas obcięcie ani niskich ani wysokich częstotliwości, wyeksponowane jest środkowe pasmo częstotliwości.

Kable T.Burton mają pojemność 0,6 nF (kabel 3 m) lub 1,2 nF (kabel 6 m) co czyni je jak najbardziej odpowiednimi kablami do gitar elektrycznych. Może są dla nich trochę za dobre ale, kto wie, może zapragniesz kiedyś ubarwić swoją muzykę  brzmieniem gitary akustycznej lub dograć coś w studio na basowej a wtedy kabel gitarowy T.Burton będzie pod ręką jak znalazł!

dobry sklep muzyczny

Dotrwałaś do końca tego artykułu, zasługujesz na nagrodę! Podaj kod rabatowy* KBLDGTB , a otrzymasz w naszym sklepie 7% rabatu na kabel gitarowy T.Burton 4m oraz kabel gitarowy T.Burton 6m!

*Kod rabatowy należy wpisać podczas składania zamówienia na stronie sklepu w zakładce „Kasa”

Share