dobra gitara akustycznaNiżej kilka moich opinii na temat tego, jakie gitary kupować, a jakich nie. Skupiłem się na gitarach akustycznych bo są mi najbliższe oraz obecnie najpopularniejsze spośród wszystkich gitar. Uwagi te dotyczą także gitar klasycznych jako że są podobnie skonstruowane i występują w nich identyczne problemy. Artykuł jest poszerzeniem i rozwinięciem wpisu sprzed tygodnia Gitara akustyczna dla początkujących

Nie obawiaj się kupić gitarę ze złamaną główką

To jest rada dla tych osób, dla których najważniejsze są walory użytkowe gitary akustycznej bądź klasycznej. Złamana a następnie sklejona główka gitary akustycznej, jeśli czynność ta jest wykonana z odpowiednią starannością, nie umniejsza wartości użytkowej instrumentu. Jako argument niech posłuży fakt, że przecież większość gitar fabrycznie jest wykonywana tak, że gryf i główka gitary to dwa odrębne kawałki drewna sklejone ze sobą! Prawidłowe sklejenie złamanej główki przywraca brzmienie oraz tzw. grywalność gitary akustycznej do stanu sprzed nieszczęśliwego wypadku.

T.Burton Greengo,
stosunkowo niedroga gitara, jest polecana przez nauczycieli muzyki i zawodowych muzyków. Spełnia wymogi stawiane przez profesjonalistów, doskonała na scenę ale także świetnie sprawdzi się jako twoja pierwsza gitara. Nie zawiedzie w czasie występu na scenie, nie sprawi trudności na początkowych etapach nauki.
Więcej…

O rany! Pęknięta płyta wierzchnia!

O tak, to u wielu osób budzi przerażenie. Ale tego również nie należy się bać, bardzo często pęknięcie płyty wierzchniej nie pogarsza znacząco brzmienia gitary. Zobacz, na jakiej gitarze gra Tommy Emmanuel.

Jeśli płyta wierzchnia pękła wskutek naprężeń wewnętrznych towarzyszących przesuszeniu gitary instrument może po sklejeniu odzyskać pełnię swoich własności akustycznych. Gorzej jeśli pękła wskutek udaru mechanicznego – mogło wówczas nastąpić trwałe odkształcenie płyty wierzchniej oraz uszkodzenie systemu żeber wewnątrz pudła. Każdy taki przypadek powinien ocenić doświadczony lutnik. Jeśli fachowiec prawidłowo ocenił uszkodzenie i fachowo pokleił gitarę, możesz na niej grać nie gorzej niż na fabrycznie nowej. Zakup gitary z pękniętą płytą wierzchnią może być znakomitą okazją do kupienia za grosze wprawdzie pękniętego lecz po naprawie – świetnie grającego instrumentu!

bardzo dobra gitara akustyczna
Gitara Tommy’ego Emmanuela

Gdzie nie kupować gitary akustycznej lub klasycznej

Niezależnie od tego, czy kupujesz gitarę akustyczną lub klasyczną online czy w sklepie stacjonarnym dowiedz się, czy w sklepie / magazynie należycie dbają o instrumenty utrzymując odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Jeśli jesteś w sklepie stacjonarnym wydaje się być to stosunkowo łatwe, wystarczy rozejrzeć się czy aby wisi na ścianie higrometr i czy stoi gdzieś nawilżacz oraz – jeśli jest sezon grzewczy – czy nawilżacz jest napełniony wodą i czy pracuje. Nie da to jednak pełnego obrazu stopnia dbałości o eksponowany w sklepie sprzęt.

 

Najlepiej jest podejść do gitary stojącej na stojaku bądź wiszącej na wieszaku i przeciągnąć ręką wzdłuż gryfu tak, jak to pokazuje film powyżej.

Jeśli poczujesz na którejś z gitar w sklepie ostre krawędzie progów wychodzących z boku gryfu lepiej, po prostu, zmień sklep.

sengerrr1

Elektronika Artec
Idealne rozwiązanie dla początkujących i średniozaawansowanych gitarzystów pragnących kożystać z pełnych możliwości gitary elektroakustycznej i elektroklasycznej.
Dowiedz się więcej…

Gorzej sprawa wygląda ze sklepami online. Możesz zapytać o to sprzedawcę ale, niestety, nie jesteś w stanie w 100% przekonać się czy w jego sklepie dbają o wilgotność powietrza czy też nie. Przekonasz się o tym dopiero wtedy, kiedy rozpakujesz przesyłkę z zakupioną gitarą i ocenisz jej stan.

W naszym magazynie utrzymujemy wymagany dla gitar akustycznych poziom wilgotności powietrza. Kontrolujemy go zawodowym higrometrem, w razie potrzeby korzystamy z wysokowydajnego nawilżacza.

dobre gitary akustyczneHigrometr ścienny

bardzo dobre gitary akustyczneProfesjonalny higrometr

tania gitara akustycznaNawilżacz

Odklejające się żeberka

To dość często występująca wada w tanich gitarach, budowanych bez zachowania odpowiedniego reżimu. Żeberka odklejają się pod wpływem drgań akustycznych i naturalnych odkształceń pudła gitary kiedy nie są należycie przytrzymywane przez ponacinaną listwę na krawędzi między boczkiem gitary i płytą wierzchnią. Aby sprawdzić, czy ta wada nie występuje nie trzeba zaglądać do środka pudła gitary przy pomocy specjalistycznego, laserowego sprzętu. Wystarczy nacisnąć pudło tu i tam odkształcając je nieco i posłuchać czy aby coś nie skrzypi a potem postukać w nie i posłuchać czy aby coś w środku nie brzęczy. Nie kupuj gitary akustycznej w której występują takie problemy, one z całą pewnością będą postępowały w jak najgorszym kierunku doprowadzając z czasem do odkształcenia płyty wierzchniej uniemożliwiającego użytkowanie gitary.

Odklejone żebro w gitarze akustycznej

Nasz Outlet

W naszym Factory Outlet znajdziesz gitary akustyczne, gitary klasyczne i inny sprzęt w bardzo atrakcyjnych cenach. Możesz znaleźć w nim naprawione gitary „po przejściach” lub gitary z wadami produkcyjnymi takimi jak wady lakiernicze, zarysowania, obicia itp. Wiele z nich to sprzęt powystawowy, w stanie takim jaki może mieć nowy sprzęt po kilku dniach intensywnego użytkowania.

gitara akustyczna na początek
Gitary T.Burton i Farra w naszym Factory Outlet

Zapraszam do odwiedzenia Factory Outlet, na pewno znajdziesz tam coś interesującego.

gitara na prezent

Gitary używane T.Burton
Każda gitara przeszła pełny przegląd u lutnika i jest w 100% sprawna. Zaletą używanych gitar (poza znacznie obniżoną ceną) jest już „rozegrane” drewno, cechujące się wydłużonym sustainem.
Znajdziesz je tutaj!

Często to pickup jest najważniejszy

Jeśli masz w planie występy publiczne, nawet jeśli mają być tylko sporadyczne, nie kupuj elektroakustyka z byle jaką elektroniką. Pamiętaj, że na scenie dla dobrej jakości nagłośnionego brzmienia ważniejsza od jakości gitary jest jakość użytej przystawki! Szkoda byłoby, żeby długo i pracowicie przygotowywany występ został źle oceniony przez publiczność komentującą go następnie słowami „fajnie gra ale tak jakoś metalicznie i drażniąco brzmi ta jego gitara”.

Archaiczny w konstrukcji przetwornik niskiej jakości powoduje, że ze sceny, zamiast ciepłego brzmienia gitary akustycznej atakuje publiczność szklisty (albo raczej: blaszany), pozbawiony dynamiki i drażniący hałas. Taki pickup często bywa oznaczony dobrze wypromowaną marką czemu nie należy dać się zwieść. Najlepszą metodą ocenienia jej jakości jest po prostu własne ucho.

 

 

Możesz też zajrzeć do działu przetworników do gitar naszego sklepu a najlepiej – skontaktować się bezpośrednio ze mną. Doradzę sposób nagłośnienia twojej gitary akustycznej lub klasycznej z którego będziesz zadowolony ale przede wszystkim zadowolona będzie publiczność słuchająca twojej muzyki, bo czyż nie to jest najważniejsze dla ciebie jako artysty?

Grzegorz Kisielewski

Share