struny do gitar akustycznychGitary akustyczne T.Burton są fabrycznie wyposażane w struny D’Addario EXP-16. Są to struny o grubościach (tradycyjnie podawanych w calach):

0.0120            0.0320
0.0160            0.0420
0.0240            0.0530

Używamy strun o grubości 0.012 unikając jakże częstej praktyki producentów gitar, także tych renomowanych i powszechnie cenionych.

T.Burton Greengo

lubi się popisywać swoją urodą.

T.Burton Greengo, stosunkowo niedroga gitara, jest polecana przez nauczycieli muzyki i zawodowych muzyków. Spełnia wymogi stawiane przez profesjonalistów, doskonała na scenę ale także świetnie sprawdzi się jako twoja pierwsza gitara. Nie zawiedzie w czasie występu na scenie, nie sprawi trudności na początkowych etapach nauki. Więcej…

Otóż zakładają oni do produkowanych przez siebie gitar akustycznych cieńsze struny, 0.011 lub nawet 0.010, żeby uczynić je bardziej „miękkimi”. Ułatwia to sprzedanie gitary niezbyt dobrze znającemu się na rzeczy klientowi ale gitary tracą przez to na brzmieniu. Tak cienkie struny jak jedenastki lub dziesiątki nie mają dość energii aby rozedrgać drewno pudła gitary tak, aby ono „odezwało się”, jak zwykli mawiać doświadczeni muzycy. W naszej opinii struny 0.12 to najcieńsze stalowe struny jakie powinno się zakładać do gitary akustycznej, żeby uzyskać z niej pełne, czytelne i głębokie brzmienie.

Jeśli gitara ma być „miękka” to wystarczy ją po prostu dobrze ustawić. Gitary akustyczne do których zakładane są zbyt cienkie struny zazwyczaj nie są ustawiane w naszym kraju lecz w fabrykach bardzo daleko stąd. Użycie cienkich strun to jedyna metoda na uczynienie tych gitar w miarę łatwo grywalnymi. Gitary akustyczne T.Burton, od najdroższych po najtańsze, są ustawiane w kraju tuż przed wysyłką do klienta lub do sklepu. Często słyszymy od użytkowników stwierdzenia: „nie, to na pewno nie są 12-tki” kiedy biorą gitarę T.Burton w ręce i okazuje się ona zbyt miękka jak na ich wyobrażenie o tym, jak twarde struny 12-tki powinny być. Tak, to są dwunastki tylko założono je do prawidłowo, pieczołowicie wyregulowanej gitary!

Struny EXP-16 owijane (chodzi tu o te od E6 do D4) mają owijkę z fosfor brązu. Ten rodzaj owijki daje ciepłe, jasne brzmienie. Owijki z brązu 80/20 dają jeszcze jaśniejszy ton. Wybraliśmy spośród tych dwóch rodzajów strun fosfor brązy gdyż dają one brzmienie lepiej dopasowane do konstrukcji gitar akustycznych T.Burton oraz pasujące polskim gustom i rodzajom muzyki najczęściej grywanym przez polskiego użytkownika.

dobre struny do gitary akustycznej

Nie ma jednak powodu, żeby nie dokonać zmiany strun EXP-16 na EXP-11 (EXP-11 to struny o identycznych grubościach jak EXP-16 lecz z owijką z brązu 80/20) jeśli ten bardziej jasny rodzaj brzmienia bardziej tobie odpowiada. Co więcej nie ma powodu, żeby nie użyć w gitarze T.Burton jakichkolwiek innych strun!

Dobór strun to bardzo indywidualna kwestia. Rodzaj używanych strun zależy od osobistych preferencji a także lokalnych zwyczajów, rodzaju granej muzyki a także stosowanej techniki gry. Jedynym sposobem na dobranie rodzaju strun jaki nam najlepiej odpowiada  jest metoda prób i błędów. Tylko testując kolejne rodzaje i odmiany a także grubości strun dobierzesz takie, jakie najlepiej oddadzą charakter twojej muzyki oraz będą sprzyjały specyficznie twojej technice gry,

Nie wahaj się wymieniać struny na kolejne i jeszcze jedne dotychczas nie przetestowane przez ciebie, nie trzymaj się twardo rad „fachowców”, szukaj swojej własnej drogi.

dobry sklep muzyczny

Należy pamiętać, że zmiana strun na grubsze lub cieńsze może wiązać się z koniecznością dokonania korekty wysokości podstawka gitary i łuku szyjki. Nie należy obawiać się dokonać takiej korekty samodzielnie. Uważamy, że każdy gitarzysta powinien posiąść tę umiejętność. Może ona okazać się niezbędna nie tylko wtedy, kiedy zmieniamy grubość strun lecz także kiedy zmieniamy klimat. Gitara akustyczna to niezwykle delikatny instrument, którego płyta wierzchnia i gryf ulegają odkształcaniu przy zmianach temperatury i wilgotności powietrza.

Przemieszczając się w trakcie trwania trasy koncertowej do kraju o wyższej/niższej temperaturze a przede wszystkim – o wyższej bądź niższej wilgotności powietrza gitarzysta może spotkać się z koniecznością dokonania natychmiastowej korekty ustawienia gitary akustycznej. A znalezienie lutnika gdzieś w pobliżu może okazać się niemożliwe.

 

Na koniec zapraszam do obejrzenia filmu, na którym Michał pokaże Tobie różnicę pomiędzy różnymi grubościami strun:

W naszym sklepie znajdziesz struny o różnej grubości oraz zarówno z owijką z brązu, jak i bez. Kupując u nas możesz być pewien, że kupujesz oryginalne struny D’Addario. Uważaj na podróby sprzedawane na allegro!
wejdź do sklepu
Jeśli wolisz sam nie przeprowadzać regulacji, zachęcamy do skorzystania z usług naszego Lutnika.

Share