dobry przedwzmacniaczJarek Treliński, gitarzysta zespołu Raz Dwa Trzy, jak każdy muzyk,  jest zawsze gotów do podróży i zmian otoczenia. Jest też zawsze przygotowany na nieoczekiwane muzyczne wyzwania i ma zawsze na podorędziu gitarę elektryczną, akustyczną i klasyczną. Nie zabiera jednak w podróż zbyt wielu na raz. Powody są dwa: logistyka i niezawodność. „Im mniej sprzętu na scenie tym mniej nieoczekiwanych rzeczy może się wydarzyć”, jak zwykł mawiać.

Nabył właśnie nową gitarę klasyczną (lub, jak mawiają Amerykanie, gitarę akustyczną z nylonowymi strunami) do której postanowił zamontować przetwornik. Wybrał, kierując się swoją zasadą prostoty i niezawodności, najprostsze z możliwych rozwiązań: pickup piezo z najprostszym przedwzmacniaczem z jednym tylko pokrętłem głośności.

dobre przedwzmacniacze

Piezo pickup Element z przedwzmacniaczem w gnieździe jack Endpin Preamp i pokrętłem głośności przyklejanym do krawędzi otworu rezonansowego. Do kompletu należy także, niewidoczna na zdjęciu, brezentowa kieszonka na baterię 9V mocowana rzepem wewnątrz gitary, do klocka stopy gryfu.

Piezo to Element L.R.Baggs, pickup już używany przez niego wcześniej i sprawdzony pod kątem jakości brzmienia, przedwzmacniacz to wbudowany w gniazdo wyjściowe, zbudowany całkowicie z elementów dyskretnych, bezszumny Endpin Preamp L.R.Baggsa. Ten przedwzmacniacz ma tylko jeden kontroler, jest to maleńkie pokrętło głośności przyklejone pod krawędzią otworu rezonansowego.

dobry preamp do gitary„Gorące pozdrowienia od Jarka Trelińskiego, gitarzysty zespołu Raz Dwa Trzy dla Grzegorza Kisielewskiego i jego Firmy!” Jarosław Treliński

Pickup i przedwzmacniacz zostały wyprodukowane w wersji C czyli Classical (EAS-C). Piezo ma dłuższą część aktywną niż pickup do gitary akustycznej ze stalowymi strunami zaś przedwzmacniacz ma charakterystykę dopasowaną do potrzeb nagłośnienia gitary klasycznej.

Prostota tego pickupa może dziwić, bo jakże tu korygować, niestety dość często zdarzające się, wpadki i brak umiejętności akustyków nagłaśniających koncert? Dobrze jest wtedy mieć pod ręką coś więcej niż tylko pokrętło głośności. Jarek Treliński ma coś takiego, jest to przedwzmacniacz Para D.I. L.R.Baggs. To małe, brązowe pudełeczko, kultowy element wyposażenia każdego muzyka grającego na instrumencie akustycznym (nie tylko gitary!). Para D.I. ma wiele możliwości kreacji brzmienia lecz najważniejsze w nim jest to, że jest praktycznie bezszumne oraz posiada niezwykle ciepłe brzmienie.

dobre preampy do gitaryPreamp Para D.I. firmy L.R.Baggs

Muzycy grający w pozycji siedzącej kładą je obok siebie na stoliku czy krzesełku tak, żeby było w zasięgu ręki – to uspokaja. Jarek kładzie to urządzenie na podłodze, to wystarczające bo też, jak mówi, nie ma potrzeby manipulowania nim zbyt często.

Prostota i niezawodność, to ceni w sprzęcie muzycznym Jarek Treliński. Dlatego też, w odróżnieniu od muzyków wciąż poszukujących nowszych, lepszych urządzeń ma głębokie przekonanie do stosowania już sprawdzonych rozwiązań. Pickup piezo jako najlepsze źródło sygnału elektrycznego gitary akustycznej bądź klasycznej używanej na scenie jest tym, do czego jest głęboko przekonany. Podtrzymuje go w tym przekonaniu naturalność i ciepło brzmienia pickupa piezo Element L.R.Baggs, pickupa nie bez powodu kupowanego od L.R.baggsa przez wiele pierwszoligowych firm produkujących systemy nagłośnienia gitar akustycznych jak np. Mi-Si czy D-Tar.

 

Share