dobry kabel gitarowyRozwój systemów nagłośnienia doprowadził je do takiego stanu, że potrafią przekazywać bogactwo i subtelności brzmienia gitary akustycznej w sposób bliski doskonałości. Wzmacniacze do gitar akustycznych mają parametry znane z najwybitniejszych rozwiązań audiofilskiego sprzętu home-audio, konstrukcje przetworników odeszły bardzo daleko od tradycyjnego, krystalicznego piezo oferując bardzo szeroki wachlarz rozwiązań. Nowoczesne pickupy umożliwiają swobodne kreowanie brzmienia przy dochowaniu wierności jego charakterowi. Stosowane współcześnie systemy nagłośnienia gitary akustycznej powyżej pewnego progu jakościowego przekazują wiernie brzmienie gitary różniąc się subtelnymi niuansami. Doświadczeni i wymagający użytkownicy wybierają je używając subiektywnych kryteriów „brzmienie w moim stylu – nie w moim stylu” lub wręcz, po prostu „podoba mi się – nie podoba”.

W łańcuchu systemu nagłośnieniowego gitara-przetwornik-wzmacniacz za jakość brzmienia odpowiada najsłabsze ogniwo. Brzmienia słabej gitary nie da się poprawić ani dobrym przetwornikiem ani choćby najdoskonalszym systemem equalizacji. Podobnie złej jakości sygnał z niskiej jakości przetwornika jest złej jakości sygnałem i nie da się go ulepszyć żadnymi systemami tak samo, jak nie da się żadną metodą ulepszyć nieostrego zdjęcia.

Wyposażeni w znakomitą gitarę oraz wybrane przez siebie, dopasowane do swojego stylu gry i muzycznego gustu pickup i wzmacniacz możemy dodać swojemu brzmieniu oddechu, uczynić je przestrzennym, nadać mu rozpiętości. Te poetyckie określenia są jedynymi właściwymi do opisania tego, co usłyszymy po tym, kiedy zamienimy dotychczas używany przez siebie kabel na Kabel do Gitary Akustycznej T.Burton.

IMG_4706

Kabel do Gitary Akustycznej T.Burton z wtykiem silent Plug marki Neutrik. Wtyk jest aktywny dopiero po wetknięciu bolca do samego końca. Następuje wówczas przesunięcie srebrnego pierścienia u jego nasady i włączenie wtyka.

Jest kilka powodów, dla których efekt brzmieniowy jest ewidentny i wyraźnie słyszalny. Nawet używając słabego wzmacniacza i nie mając specjalnie wyczulonego słuchu po zmianie dotychczas używanego kabla na Kabel do Gitary Akustycznej T.Burton usłyszy się bez trudu różnicę w brzmieniu .

  1. Kabel jest wykonany jako wiązka drucików (tzw. linka) z miedzi pokrywanych srebrem metodą platerowania. Oznacza to, że warstewka srebra jest nakładana metodami mechanicznymi, nie jest tylko cieniutką powłoką nakładaną galwanicznie. Jest grubsza od galwanicznej, stanowi wierzchnią powłokę o znacznej grubości. Ta wierzchnia powłoka obniża rezystancję dla wysokich częstotliwości zgodnie ze znanym z fizyki zjawiskiem naskórkowości (skin effect). Zjawisko to polega na tym, że prąd o częstotliwościach powyżej 10 kHz nie płynie w osi kabla lecz tylko w jego warstwie powierzchniowej. Zastosowanie srebrnej, platerowanej powłoki na powierzchni każdego z drucików kabla powoduje, że pasmo przenoszenia Kabla do Gitary Akustycznej T.Burton sięga 45 kHz!
  2. Podwójne ekranowanie o bardzo niskiej pojemności elektrycznej / metr bieżący kabla. Niska pojemność kabla pozwala na osiągnięcie pojemności optymalnej dla perfekcyjnego brzmienia zestawu kabel + wtyki. Każdy Kabel do Gitary Akustycznej T.Burton ma podaną na etykiecie precyzyjnie zmierzoną pojemność elektryczną! To jej poziom – w każdym  Kablu do Gitary Akustycznej T.Burton poniżej 1 nF – decyduje o jakości brzmienia twojej gitary kiedy ją nagłaśniasz.
  3. Osiągnięcie niskiej pojemności elektrycznej wymaga dużej średnicy kabla gitarowego. Średnica użytego kabla produkcji niemieckiej to 7,5 mm w przypadku kabli kierunkowych i 6,5 przy kablach zwykłych. Czyni go je jednymi z najgrubszych na rynku. Poza parametrami elektrycznymi duża grubość ma wiele innych zalet: kabel jest odporny na deptanie, zginanie, łatwo się go zwija.
  4. Za niską pojemność elektryczną odpowiadają także użyte w kablu wtyki. W Kablach do Gitar Akustycznych T.Burton użyliśmy wtyków Neutrik  – wtyków o bardzo niskiej pojemności elektrycznej.
  5. Szczególnie warte polecenia są wtyki silent Plug. Kiedy kabel będzie podłączony do wzmacniacza a ty dotkniesz końcówki wtyka nie usłyszysz brumienia, w momencie wkładania takiego wtyka do gniazda w gitarze nie usłyszysz kliknięcia. Kiedy wtyk włożysz do gniazda gitary nie usłyszysz żadnej reakcji aż do chwili, gdy wciskając go do samego końca uaktywnisz jego działanie. Jeśli wydaje się tobie, że system silent Plug nie jest niezbędny to prawdopodobnie dlatego, że jeszcze go nie masz. Zrozumiesz za to doskonale jak bardzo jest użyteczny kiedy się zaopatrzysz w kabel z wtykami silent Plug. I już nigdy się z nim nie rozstaniesz.
  6. Specjalnie dobrane długości Kabli do Gitary Akustycznej T.Burton są następujące: 3m, 4m i 6m. Takie właśnie długości kabli mają najlepszą dla jakości brzmienia charakterystykę częstotliwościową wynikającą z optymalnej pojemności. Ani dłuższe niż 6 m ani krótsze niz 3 m kable nie spełnią należycie swojej roli wiernego przekazywania brzmienia twojej gitary akustycznej.

Kabel do Gitary Akustycznej T.Burton z wtykiem Neutrik

Wykonanie Kabla do Gitary Akustycznej T.Burton z linki składającej się z wielu cienkich drucików a nie z litego drutu ma dwie istotne zalety. Kabel jest elastyczny – łatwo układa się na scenie oraz trwały – nie przełamuje się we wrażliwych miejscach jak np. okolice wtyków.

Kable T.Burton są produkowane w dwóch wersjach: jako kable zwykłe i kierunkowe. Kable zwykłe są produkowane z przewodu o jednej żyle przewodzącej otoczonej oplotem ekranującym. Żyła to przewód sygnałowy, oplot to masa i wszystko jasne.

Jasne, że prąd elektryczny płynie tak samo w obydwie strony, w przypadku kabla kierunkowego nie chodzi tu o kierunek płynięcia prądu lecz sposób ekranowania kabla. Kabel kierunkowy jest robiony z przewodu o dwóch żyłach. Jedna jest sygnałowa a druga masowa a co z oplotem ekranującym? Otóż jest on przylutowany do masy wtyczki tylko z jednego końca, od strony wtyku z napisem „AMP”. Z drugiej strony oplot nie jest nigdzie przylutowany. Zakłócenia zewnętrzne zbierane przez oplot przejmuje masa we wzmacniaczu! Kabel ma jeden z wtyków oznaczony „AMP”, pamiętaj, ten właśnie wtyk należy wkładać w gniazdo wzmacniacza lub miksera.

najlepszy kabel do gitaryKabel T.Burton jest kablem pseudosymetrycznym, należy go podłączać do wzmacniacza wtykiem oznaczonym „AMP”

Istotna dla zastosowań scenicznych i estradowych jest odporność na zakłócenia zewnętrzne. Kabel do Gitary Akustycznej T.Burton nie „łapie” zakłóceń zewnętrznych dzięki bardzo wysokiej szczelności ekranu. Gęsty oplot daje 99% szczelność ekranu wobec szczelności innych kabli na poziomie nie przekraczającym zazwyczaj 70%.

Kable do Gitar Akustycznych T.Burton są lutowane ręcznie najwyższej jakości lutem bezołowiowym na bazie cyny z dodatkami srebra. Zapewnia to doskonałą przewodność elektryczną. Łączenia są starannie wykonane, nic się nieoczekiwanie nie poluzuje ani nie rozłączy w czasie twojego występu.

Kable do Gitar Akustycznych T.Burton są zalecane także do nagłaśniania innych instrumentów. Sprawdzą się wtedy, gdy istotne jest szeroki zakres transmitowanych częstotliwości czyli np. do gitar basowych lub instrumentów klawiszowych.

Kable do Gitary Akustycznej kupisz w dobrych sklepach muzycznych lub na stronie http://oferta.kisielewski.com.pl/kable

Kabel T.Burton z wtykiem kątowym Neutrick silent Plug

 

Share