przetowrnik piezo do basu lr baggs ab4 akustyczny pickup

 

 

 

 

Lloyd Baggs rozpoczął swoją profesjonalną działalność w świecie gitar akustycznych budując gitary dla największych, amerykańskich sław tego instrumentu. Próbując dobrać do swoich gitar elektronikę spośród dostepnych na rynku Lloyd Baggs nie mógł sprostać oczekiwaniom mistrzów, gdyż nagłośnienie gitar akustycznych w latach siedemdziesiątych pozostawiało wiele do życzenia.

Skonstruował więc pickup według własnego pomysłu, sześć sensorów piezo zalał plastikiem tworząc pickup tworzący jedną całość z podstawkiem. Skuteczność tego rozwiązania zweryfikowali najwięksi mistrzowie gitary włączając je do swojego instrumentarium, zweryfikował je także czas, gdyż LB6, bo taką nazwę nosi ten przetwornik, wciąż pozostaje jednym z najlepszych pickupów do gitary akustycznej.

Pomysł na LB6 został przez Lloyda Baggsa zastosowany w pickupie do basu akustycznego. Podczas gdy uzyskanie wyrównanego brzmienia przy użyciu tradycyjnych przetworników piezo jest tak trudne, że aż niemożliwe, to przy użyciu pickupa zintegrowanego z podstawkiem uzyskuje się je od ręki i bez najmniejszych problemów.

lr baggs ab4 przetwornik do basu bas akustyczny piezo

Pickup piezo do basu akustycznego AB4 jest dostarczany w postaci bloku z który należy ukształtować podstawek dopasowując go do radiusu gryfu i oczekiwanej akcji strun.

L.R. Baggs AB4

Oparty na dokładnie tej samej zasadzie co LB6, słynny pickup piezo, którym Lloyd Baggs rozpoczął swoją drogę na szczyt. AB4 to doskonale brzmiący przetwornik do basów akustycznych, pełniący jednocześnie funkcję podstawka. W istocie rzeczy: podstawek, w który wtopiono pod każdą z 4 strun po jednym miniaturowym sensorze. Generuje tak mocny sygnał, że nie wymaga użycia preampa!

ab4 lr baggs pickup piezo bas akustyczny przetwornik do basu

AB4 firmy L.R.Baggs
AB4 posiada cztery wyjątkowe właściwości.

 

Po pierwsze, wtopione sensory stanowią integralną częścią najważniejszego dla transmisji dźwięku elementu. Są częścią podstawka, strategicznie umieszczonego pomiędzy strunami a korpusem gitary basowej, dlatego transmisja drgań odbywa się bez przeszkód w całej szerokości pasma dźwiękowego.

 

mostek bas akustyczny gitara akustyczna basowa ab4 lr baggs
Zamontowany do basu akustycznego T.Burton Queen Bass pickup AB4 firmy L.R.Baggs

 

Po drugie, sensory reagują nie tylko na wibracje, ale także na zmiany nacisku strun na podstawek. Pozwala to ubarwić naturalne ciepło brzmienia wytwarzanego przez korpus zadziornym charakterem dźwięku atakowanych strun.

 

Po trzecie, AB4 dzięki swojej konstrukcji stał się najbardziej odpornym na sprzężenia przetwornikiem niemagnetycznym spośród wszystkich tego typu elementów produkowanych dla gitar akustycznych. Jeżeli zatem grasz bardzo głośno i mimo to chcesz zachować w pełni naturalne brzmienie, AB4 jest doskonałym wyborem.

 

Po czwarte, połączenie pickupów i podstawka w jedną całość wyeliminowało całkowicie problem doskwierający każdemu, kto zajmuje się montowaniem do gitar pickupów piezo. Tym problemem jest wyrównanie głośności brzmienia każdej ze strun. Kiedy głośność każdej ze strun zależy od dokładności dopasowania podstawka do dna rowka w którym on się znajduje do zrobienia jest zawsze sporo pracy, a efekty nie zawsze są takie jakich się oczekuje. Wtopienie przetworników w podstawek zapewnia w stu procentach wyrównanie głośności strun, bo nie ma między nimi elementów pośredniczących w transmisji dźwięku.

 

Przetwornik zbudowano z materiałów tak dobranych, aby przenosiły drgania strun równie dobrze, jak wysokiej klasy podstawek z kości lub TUSQ. AB4 w żaden sposób nie zmienia brzmienia instrumentu, a tym bardziej jego wyglądu. Mało tego, kształt pickupa może być regulowany w dokładnie taki sam sposób, jak odbywa się to w przypadku typowego podstawka. Można mu zatem nadać dowolny profil.

 

montaż przetwornika elektronika bas akustyczny przetwornik pickup lor baggs ab4
Przetwornik AB4 L.R.Baggs. Kształtowanie łuku odpowiadającego radiusowi gryfu akustycznej gitary basowej.

 

Wysoki poziom sygnału umożliwia podłączenie instrumentu do większości wzmacniaczy czy efektów, bez konieczności stosowania wyspecjalizowanego przedwzmacniacza. Jest to dość zaskakujące, bo przecież pickupy piezo zasadniczo wymagają użycia preampa. Wysoki poziom sygnału to wynik zastosowania 4 przetworników piezo, ale przede wszystkim połączenia ich z podstawkiem w jedną całość przez co wyeliminowano jakąkolwiek utratę sygnału elektrycznego.

 

Wysoki poziom sygnału elektrycznego oraz bardzo dokładne ekranowanie i brak styków/połączeń wewnątrz gitary (grubym, ekranowanym kabelkiem podłącza się przetwornik wprost do gniazda gitary) zapewniają wyjątkowo niski poziom szumów i zakłóceń.
Montaż AB4 jest nieskomplikowany, wymaga jednak umiejętności dopasowania wysokości i profilu podstawka do oczekiwanej akcji strun i radiusa gryfu. Jesli interesują Ciebie szczegóły tej operacji zapraszamy do zapoznania się z relację z montażu L.R. Baggs AB4 w naszym warsztacie lutniczym.

 

lutnik poznań

 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. AB4 jest dostępny w naszym sklepie, montażu chętnie dokonamy w naszym warsztacie, zapraszamy serdecznie.
sklep muzyczny poznań gitara
Share