przetwornik do gitary akustycznejPickupy magnetyczne do gitar akustycznych stały się niezwykle popularne wśród profesjonalnych gitarzystów od kiedy L.R.Baggs wyprodukował M1, M1 Active oraz M80. Dla początkujących, dysponujących skromnym budżetem są one jednak, niestety, niedostępne. Znakomitym za to rozwiązaniem bo niezbyt drogim są dla nich pickupy magnetyczne oferowane przez koreańską firmę Artec, znanego producenta i kooperanta największych światowych marek gitarowych.

Jest tajemnicą poliszynela, że to właśnie Artec produkuje pickupy do gitar akustycznych i elektrycznych dla najbardziej znanych i cenionych producentów.

Najłatwiejszym do zamontowania pickupem o którym mowa w tytule tego posta jest bez wątpienia MSP-50-OSJ. Jest to pickup magnetyczny mocowany w otworze rezonansowym gitary akustycznej z gniazdem jack mocowanym do zaczepu do paska.

pickup do gitary akustycznejPickup magnetyczny Artec MSP-50

Pickup ten mocuje się w otworze rezonansowym gitary przy użyciu jednego wkrętaka dzięki prostemu systemowi mocowania widocznemu na zdjęciu niżej.

przetwornik magnetyczny do akustykaSystem mocowania pickupa / przetwornika magnetycznego Artec MSP-50

Istotną zaletą pickupów MSP-50 Artec jest system mocowania gniazda jack do zaczepu do paska gitary akustycznej. Zobacz na zdjęciu niżej jakie to sprytne.

pickup magnetyczny do akustykaGniazdo jack pickupa / przystawki magnetycznej Artec MSP-50-OSJ

Producent zaleca przeprowadzanie przewodu  od pickupa / przetwornika do gniazda górą, ponad otworem rezonansowym. Uzasadnione jest to tym, że gdyby przechodził on dołem to przeszkadzał by grającemu plącząc się pod ręką odpowiedzialną za trącanie strun.

pickupy magnetycznePoprowadzenie kabla MSP-50 górą, ponad otworem rezonansowym

Rozwiązanie z gniazdem mocowanym do zaczepu do paska ma dwie istotne zalety: szybkość montażu, możliwość błyskawicznego przeniesienia pickupa z jednej gitary do drugiej. Dla tych użytkowników, którzy nie potrzebują mobilności pickupa / przetwornika oraz nie akceptują zwisających tu i tam kabelków Artec proponuje standardowe rozwiązanie z gniazdem gitarowym mocowanym w otworze wykonanym w miejscu, gdzie znajduje się zaczep do paska czyli z gniazdem typu end-pin.

magnetyczny pickup do gitary akustycznejGniazdo typu end-pin pickupa / przetwornika magnetycznego Artec MSP-50 mocowane w miejscu zaczepu do paska gitary

Pickupy magnetyczne Artec MSP-50 mają regulowaną wysokość nabiegunników magnetycznych co umożliwia precyzyjne ustawienie balansu głośności każdej ze strun. Każdy, kto miał do czynienia z próbami nagłaśniania gitary akustyczenj wie jakie to ważne a jednocześnie trudne do zrealizowania. W pickupie takim jak Artec MSP-50 nie sprawi to najmniejszej trudności.

Jeśli chodzi o wewnętrzną budowę i rodzaj transmitowanego brzmienia to pickupy te występują w dwóch wersjach: single i humbucker. Pickup single ma tylko jedną cewkę, jest głośniejszy lecz mniej odporny na zakłócenia zewnętrzne. Pickup humbucker ma dwie cewki umieszczone jedna nad drugą i połączone w przeciwfazie co zmniejsza nieco poziom sygnału lecz czyni go bardziej „dojrzałym”, bardziej podobnym do tego jaki daje M1 lub M80 L.R.Baggs oraz chroni przed brumieniem. Brumienie to skutek zakłóceń z pól elektromagnetycznych generowanych przez inne urządzenia elektryczne użytkowane w pobliżu gitary. Jeśli dwie cewki są w przeciwfazie to te zakłócenia, które jedna z cewek „łapie” druga „łapie” również ale zakłócenia wskutek przeciwstawnego połączenia końców przewodów cewek redukują się wzajemnie. Redukują się jak zwykł redukować się do zera „+” z „-” i nie są w ogóle słyszalne ze wzmacniacza gitarowego lub głośników systemu nagłośnieniowego.

Pickupy / przetworniki MSP-50 single i humbucker w różnych wersjach znajdziesz na http://oferta.kisielewski.com.pl/przetworniki-pickupy/do-gitar-akustycznych-pl/?features_hash=100-423.

Share