Bridge Doctor to część naprawcza niezbyt u nas znana, nie można jej kupić w Europie. Używają jej jedynie lutnicy zaznajomieni z najbardziej subtelnymi niuansami budowy gitary akustycznej, obcujący na co dzień z historycznymi instrumentami z poprzedzających wielką falę rocka lat 60-tych.
Oni wiedzą, że gitara akustyczna nie jest instrumentem trwałym, nieustannie ulega odkształceniom. Wynika to z tego, że panuje bardzo delikatna równowaga między wytrzymałością cienkich, drewnianych elementów z których jest zbudowana a siłą naciągu strun. Drewniane elementy pod wpływem nieustannego naprężenia strun odkształcają się, bardzo wolno ale bezustannie.
Gitara akustyczna po 50 – 70 latach od dnia zbudowania zawsze przedstawia ten sam obraz: ma wypuczoną i pofalowaną pod wpływem naciągu strun płytę wierzchnią.
Pogięta płyta wierzchnia gitary akustycznej
Lutnik mógłby próbować wyprostować płytę wierzchnią na gorąco po jej odklejeniu od pudła gitary lecz raczej nie przeprowadza się tego rodzaju operacji. Wiązałaby się z dużym ryzykiem niepowodzenia bo nigdy nie można być do końca pewnym, jak zachowa się tak odkształcane drewno, nie można być także pewnym czy efekt prostowania będzie trwały. Trzeba też mieć na względzie, że płyta wierzchnia to także połączony z nią cały system żeber. Wymiana ich na nowe nie wchodzi w rachubę jeśli celem jest renowacja instrumentu przy maksymalizacji zachowania stanu historycznego. Należałoby zatem wyprostować także żeberka, przywrócić im ich pierwotny kształt – uff… głowa boli gdy się o tym pomyśli. Tak więc zazwyczaj lutnicy omijają tę skomplikowaną operację wykonując reset gryfu. Polega on na odklejenie gryfu od pudła gitary i przyklejenie ponownie pod kątem pozwalającym uzyskać niską akcję strun.
Reset gryfu gitary akustycznej. Płyta wierzchnia się wygięła, mostek uniósł się ku górze. Po wyczerpaniu wszystkich możliwości obniżenia akcji strun niezbędną okazała się budząca grozę interwencja lutnika.
Prostszym rozwiązaniem jest wyprostowanie płyty wierzchniej gitary „na siłę”, przez odgięcie uniesionego wykrzywieniem płyty wierzchniej mostka gitary w przeciwną stronę do tej, w którą ciągną go struny. Tak właśnie działa ascetyczny i surowy, twardy lecz skuteczny Bridge Doctor.
To urządzenie wygląda dość prosto. Ot, kilka patyczków i wkręt do drewna oraz wałek z plastiku.
Bridge Doctor
Bridge Doctor – otwór w który wkłada się wałek „odpychający” blok drewna od klocka spodniego
którego stopień wysunięcia reguluje się z widocznym drugiej strony wkrętem regulacyjnym
Kiedy przykręci się Doctor Bridge do mostka
to tak to wszystko wygląda od środka gitary. Regulując wkrętem regulacyjnym wysunięcie drewnianego wałka dokonuje się „obrócenia” mostka gitary i zredukowania wypuczenia płyty wierzchniej
tak, jak to widać na tym zdjęciu.
Nasz lutnik naprawi twoją gitarę używając Bridge Doctor, możesz mu także przy okazji zlecić odświeżenie instrumentu, wymianę progów, kluczy oraz niezbędne regulacje.
Jeśli chcesz samodzielnie naprawić swoją gitarę używając Bridge Doctor możesz kupić „doktorka” w naszym sklepie, serdecznie zapraszam.