pickup mikrofonowyPisaliśmy już o idei zastosowania mikrofonu PZM do nagłośnienia gitary akustycznej. Wprowadził ją w życie Lloyd Baggs i odmieniła ona radykalnie i raz na zawsze sposób podejścia do budowy pickupów mikrofonowych.

Do tej pory pickup mikrofonowy wewnątrz gitary akustycznej umieszczano na gęsiej szyjce bądź przymocowany do boczku gitary, do płyty spodniej lub też wierzchniej. Realizacja pomysłu umieszczenia mikrofonu tak, jak umieszcza się mikrofony konferencyjne PZM czyli usytuowanie go w niewielkiej odległości ponad płaską powierzchnią i zwrócenie go w jej kierunku dała pewną niezwykle istotną korzyść.

Usytuowanie mikrofonu w taki sposób eliminuje odbieranie odbitego dźwięku. Mikrofon skierowany do płaskiej powierzchni odbiera tylko dźwięki bezpośrednio do niego docierające, fale dźwiękowe odbite do niego nie docierają! Umieść ucho 1 cm nad płaską powierzchnią stołu czy biurka, zatkaj drugie, usłyszysz dźwięki otaczającego cię świata w odmienny niż zwykle sposób. Słyszysz je jako bardzo wyraziste i pozbawione towarzyszącego im zawsze w mniejszym lub większym stopniu pogłosu. Tak działa PZM! I taka właśnie metoda została zastosowana w najnowszych mikrofonowych pickupach L.R.Baggsa: Anthem™ i Lyric™.

Po zainstalowaniu Lyric™ do jednej z naszych gitar przeprowadziliśmy testy „w boju”, na scenie. Oto co się okazało.

Lyric™ to mikrofon na sterydach! Przekazuje wiernie brzmienie instrumentu, w porównaniu z Anthem™ – lepiej odzwierciedla naturalne brzmienie instrumentu, daje mocne, potężne brzmienie. Brzmienie meganaturalne, takie, które odwzorowuje wiernie brzmienie gitary. Nagłośniona gitara ma dokładnie to samo brzmienie które ma gitara używana tylko akustycznie łącznie z najtrudniejszymi do odtworzenia basami. Sprawdziliśmy rzecz najistotniejszą – jest odporny na sprzężenia. Sprawdził się dla obydwu sposobów gry – przy graniu solowym i przy grze akordami.

Jest to jedyny mikrofonowy pickup który można śmiało używać w zespole. Jesteśmy przyzwyczajeni do piezaka czy magnetyka które grają środkiem. To dlatego niektórzy mogą być rozczarowani, że stosując Lyric™ nie otrzymają brzmienia do którego są tak mocno przyzwyczajeni.

Dodajmy jedną jakże istotną kwestię: Lyric™ jest pickupem prawdy. Tak podkreślana przez użytkowników wierność w przekazywaniu brzmienia instrumentu może się obrócić przeciw nam jeśli dysponujemy gitarą miernej jakości lub… nie gramy precyzyjnie. Lyric™ ujawni wszelkie niedociągnięcia w naszej technice gry i wszelkie wady brzmieniowe naszej gitary.

Posłuchajcie opinii o Lyric™ L.R.Baggs Rickiego Skaggsa, amerykańskiego śpiewaka, instrumentalisty, producenta i kompozytora muzyki country i bluegrass.

O opinię na temat najmłodszego dziecka L.R.Baggsa Lyric™ poprosiliśmy Wiesława Długosza.

Wiesław Długosz jest jednym z niewielu polskich lutników potrafiącym budować najwyższej klasy gitary akustyczne oraz opiekunem najcenniejszych instrumentów najwybitniejszych polskich muzyków. Jego opinia o Lyric™ jest jak najbardziej godna doświadczonego majstra: „Bardzo łatwy montaż, nie niszczący gitary. Pickup jest mikrofonowy, mocowany wewnątrz pudła więc nie utrudnia korekt wysokości podstawka związanych ze zmianami pory roku. Jeśli chodzi o walory użytkowe – znakomity dla grających tapingiem lub akompaniatorów.”

W wyborze najlepszego systemu nagłośnienia Twojej gitary akustycznej pomogą Tobie artykuły:

Share