Rode CameraCo łączy AC/DC, Midnight Oil, gitary Maton, Kylie Minogue, Tame Impala oraz Røde Microphones? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka oczywista. Chodzi bowiem o Australię. To właśnie pod australijskim słońcem Peter Freedman zbudował swój pierwszy mikrofon i zapoczątkował tym samym długą i owocną historię Røde Microphones.

Røde Microphones to firma zajmująca się projektowaniem oraz produkcją mikrofonów, powiązanych akcesoriów i oprogramowania audio. Od 1967 roku do dzisiaj nieprzerwanie wprowadza na rynek  innowacyjne produkty najwyższej jakości. Sprzęt Røde cechuje ponadprzeciętna wszechstronność, świetnie spisuje się zarówno w warunkach studyjnych, jak i estradowych.

Studyjna precyzja

Røde jest tradycyjnie znane z wielkomembranowych mikrofonów pojemnościowych, ponieważ był to obszar, który firma wyspecjalizowała wyłącznie w swoich pierwszych dziesięciu latach działalności. Firma produkuje zarówno mikrofony wokalne i instrumentalne, jak również modele, które oferują zmienne charakterystyki kierunkowe oraz filtry EQ.

Najbardziej znanym mikrofonem Røde jest NT1-A. Jest to najcichszy na świecie mikrofon studyjny z szumem własnym o wartości wynoszącej jedynie 5dBA. Rozszerzony zakres dynamiki, klarowność i wysoka wydajność SPL sprawiają, że NT1-A nie odstaje jakościowo od najdroższych mikrofonów na rynku.

Mikrofon studyjny

Mikrofon studyjny Røde NT1-A

Sceniczny gigant

Kolejnym flagowym modelem Røde jest dynamiczny mikrofon estradowy M1. Z solidną konstrukcją i kapsułą neodymową o dużej mocy, M1 uzyskuje najlepszą wydajność w warunkach koncertowych. Warto zaznaczyć, że jego trwałość jest chroniona przez dożywotnią gwarancję po rejestracji zakupu.

Ergonomiczny, całkowicie metalowy korpus M1 został zaprojektowany z myślą o maksymalnym komforcie, gdy jest używany jako mikrofon ręczny. Innowacyjna konstrukcja wewnętrzna całkowicie eliminuje hałasy pochodzące z kontaktu z dłonią a ściśle kontrolowana kardioidalna charakterystyka kierunkowa mikrofonu minimalizuje przesłuchy i sprzężenia. Prawdziwie estradowy wyjadacz!

Mikrofon estradowy

Dynamiczny mikrofon estradowy Røde M1

Z kamerą na Ty

Firma znana jest również z wysokiej jakości mikrofonów przeznaczonych dla sprzętu do rejestracji wideo. Pierwszy VideoMic został wydany przez Røde w 2004 roku, po tym jak założyciel Peter Freedman nie był w stanie znaleźć odpowiedniego mikrofonu do swojej domowej kamery MiniDV. Dwa lata później firma wypuściła wersję stereo systemu mikrofonów dla kamkorderów i konsumenckich kamer wideo.

Szeroka gama mikrofonów i akcesoriów do kamer Røde to sprzęt numer jeden w tej kategorii na świecie. Podobnie jak modele NT1 oraz jego znakomity następca NT2 skonstruowany na początku lat 90. VideoMic jest kolejnym mikrofonem Røde, który oferuje profesjonalną jakość audio twórcom używającym sprzętu nowej generacji.

Po umożliwieniu realizacji wideo wysokiej rozdzielczości na aparatach DSLR (lustrzankach cyfrowych) takich jak Canon EOS 5D MkII, firma Røde kontynuowała prace nad VideoMic zmniejszając jego rozmiary. Wprowadzono również podbicie poziomu głośności o 20dB, które umożliwiło użytkownikowi zmniejszenie poziomu głośności przedwzmacniacza kamery, zmniejszając tym samym poziom szumów nagrania. Z kolei w roku 2012 wyprodukowano Stereo VideoMic Pro, dając filmowcom DSLR możliwość realizacji nagrań stereo.

Mikrofon do kamery

Mikrofon do lustrzanki Røde VideoMic

Mowa jest złotem

Røde oferuje również całą gamę mikrofonów dynamicznych przeznaczonych specjalnie do nagrywania mowy. Modele takie jak Podcaster, Broadcaster czy Procaster idealnie nadają się do podcastingu, vodcastingu, filmów na YouTube, filmów firmowych, oprogramowania do rozpoznawania głosu i wszelkich aplikacji produkcyjnych, które wymagają prostego, ale profesjonalnego mikrofonu głosowego. Podcaster jest też idealnym wyborem jako mikrofon dla graczy, chcących rejestrować swój komentarz podczas rozgrywki.

Røde Podcaster wyposażony jest w łącze USB, które pozwala na bezpośrednie podłączenie mikrofonu do komputera bez konieczności użycia interfejsu audio. Świetną opcją jest też wyjście słuchawkowe na korpusie mikrofonu, które zapewnia monitorowanie nagrania z zerową latencją, dzięki czemu użytkownik może usłyszeć dokładnie to, co jest nagrywane, wolne od opóźnień lub echa.

Mikrofon dla graczy

Mikrofon USB do rejestracji mowy Røde Podcaster

Zakochani w Røde

Mikrofony Røde zaskarbiły sobie sympatię muzyków oraz użytkowników sprzętu audio na całym świecie, a do najbardziej znanych z nich należą: Amy Winehouse, Black Rebel Motorcycle Club, The Hives, UNKLE, Bootsy Collins, Eagles of Death Metal, Duff McKagan (Guns And Roses) oraz wielu, wielu innych.

Zobacz znakomite nagranie Amy nagrywającej swój mega przebój „Valerie”, korzystała z mikrofonu Røde  NT1.

Wszystkie opisane w artykule modele mikrofonów RØDE oraz wiele innych

znajdziecie w tym sklepie muzycznym:

Share