To często zadawane pytanie znalazło już wiele odpowiedzi. W większości z nich odpowiadający wskazują na ten jeden, najlepszy ich zdaniem instrument. Dla jednych jest to gitara klasyczna, dla innych akustyczna, a jeszcze inni doradzają zacząć naukę gry od gitary elektrycznej. Kto z tych doradzających ma rację? Kogo posłuchać?
Najlepiej jest posłuchać samego siebie. Wsłuchać się w siebie i udzielić samemu sobie odpowiedzi na pytanie:
„Jaką muzykę i na jakiej gitarze chcę grać?”
Są osoby, które nie wiedzą co odpowiedzieć na tak postawione pytanie, chcą po prostu „grać na gitarze”. Brak sprecyzowanego rodzaju nie oznacza, że nie mają jakiegoś wyobrażenia co do tego, czym dla nich ta bliżej nieokreślona gitara jest w istocie. Zazwyczaj okazuje się, że gitara jest dla nich tym instrumentem, który widzieli w rękach kogoś kto jest dla nich autorytetem i wzorem. Udaje się skonkretyzować treść tych wyobrażeń stosując metodę opisową.
Są też osoby doskonale wiedzące, jaka gitara je fascynuje i pociąga, potrafią jednoznacznie stwierdzić, że chciałyby grać na gitarze:
- elektrycznej, przy czym istnieje w przypadku gitary elektrycznej konieczność dokonania wyboru między jazzówką, wyścigówką, klasycznymi stratem czy les paulem ale nie wchodźmy tu w szczegóły;
- klasycznej, w przypadku tej gitary część osób naprawdę chce grać klasykę w sposób klasyczny, a część myśli raczej o tym, by gitary klasycznej używać do akompaniamentu akordowego tak, jak to jest u nas w zwyczaju;
- akustycznej, jest duża grupa osób zasłuchanych w songwriterskie akordowe granie, rośnie także liczba tych, których uwiódł fingerstyle i jego niesamowite możliwości.
Niezbyt często zdarzają się natomiast osoby marzące o tym, żeby grać na gitarze
- hawajskiej;
- dwunastostrunowej;
- dobro;
- czy basowej
ale są i takie. Szkoda, że nie ma ich więcej, świat muzyki gitarowej byłby ciekawszy.
Jestem zdecydowanym zwolennikiem zasady, że
Należy uczyć się grać na takiej gitarze, na jakiej chce się grać!
Nie ma żadnego powodu, żeby uczyć się na innej.
Wprawdzie podstawowe zasady gry na każdej gitarze są identyczne: stosowane stroje, rozmieszczenie dźwięków na gryfie gitary, budowa akordów i układy palców służące ich chwytaniu czyli tzw. chwyty, metody gry rytmicznej czyli tzw. bicia ale odmienne są gabaryty instrumentów, postawa ciała i pozycja dłoni gitarzysty oraz wynikające z tych czynników techniki gry.
Nauka gry na gitarze jednego typu pozwoli na przejście na gitarę typu innego ale nie będzie to przejście szybkie i łatwe.
Zmiana szerokości gryfu, menzury (czyli długości strun, a tym samym – odległości między progami), grubości strun i metody ich trącania – palcami, kostką, pazurkami lub techniką slap, spowoduje konieczność uczenia się niemal od nowa!
Bardzo wielu nauczycieli gry na gitarze wyznaje pogląd, że zaczynać naukę gry powinno się na gitarze klasycznej. Uznają ją za bezwzględny wzorzec, coś w rodzaju „gitary idealnej” i utrzymują, że niezbędne jest gruntowne studiowanie przynależnych jej technik.
Mają rację o tyle, o ile adept gitarowej sztuki pragnie grać na gitarze klasycznej i korzystać z doświadczeń wspaniałych kompozytorów i muzyków XVIII, XIX i XX wieku.
Jeśli jednak ma on inne marzenia i plany… Jest przecież wiele wspaniałej muzyki o innym charakterze, dokonania Cheta Atkinsa
Jimiego Hendrixa
czy Jaco Pastoriusa
otworzyły inne obszary muzyki gitarowej, odmienne od klasyki.
Nauka gry na gitarze klasycznej nie na wiele się przyda komuś chcącemu studiować style i metody gry Chetkinsa, Hendrixa czy Pastoriusa.
T.Burton Greengo,
stosunkowo niedroga gitara, jest polecana przez nauczycieli muzyki i zawodowych muzyków. Spełnia wymogi stawiane przez profesjonalistów, doskonała na scenę ale także świetnie sprawdzi się jako twoja pierwsza gitara. Nie zawiedzie w czasie występu na scenie, nie sprawi trudności na początkowych etapach nauki.
Więcej…
Pierwsze lekcje gry na gitarze zawsze niosą ze sobą trudności z jakim-takim uchwyceniem instrumentu, a odstępy między strunami na gryfie są zawsze wtedy zbyt małe – przyciśnięcie jednym palcem jednej tylko struny wydaje się niemożliwe. Jest wówczas gitara klasyczna absolutnie niezastąpiona z racji swoich niewielkich rozmiarów i wyjątkowo szerokiego gryfu. Już jednak po kilku lekcjach osiąga się stopień sprawności ruchowej pozwalający na przejście na swój docelowy instrument.
Kupując swój „docelowy instrument” rozglądaj się tylko za gitarami o najlepszym stosunku jakości do ceny, takimi np. jak gitary akustyczne T.Burton oraz gitary klasyczne Farra. Kupisz je w naszym sklepie lub innym zaopatrywanym przez nas dobrym sklepie muzycznym.
Gitary grające bez konieczności używania wzmacniacza
cieszą się największą popularnością bo najłatwiejsze jest ich codzienne, praktyczne wykorzystanie. Nie sprawiają trudności podczas przemieszczania się, łatwo na nich ćwiczyć w każdych okolicznościach. Na gitarach klasycznych (to te z nylonowymi strunami) lub akustycznych (to takie ze strunami stalowymi) można zagrać na towarzyskim spotkaniu lub wakacyjnym wyjeździe bez konieczności taszczenia ze sobą ciężkiego i nieporęcznego wzmacniacza i bez konieczności uzyskania dostępu do elektrycznego gniazdka.
Przez osoby chcące grać na gitarze unplugged (akustycznie) bardzo często stawiane jest pytanie: czy zaczynać od akustycznej czy od klasycznej?
Odpowiedź na to pytanie poniekąd została już udzielona wyżej ale aby uczynić ją pełną muszę tobie powiedzieć, że dobrze jest przed podjęciem decyzji o dokonaniu wyboru między akustykiem, a klasykiem:
- określić rodzaj muzyki jaką chcesz grać. Jeśli to ma być muzyka klasyczna albo flamenco – ucz się grać na gitarze klasycznej, jeśli chcesz grać akompaniament songwriterski, fingerstyle, folk albo country – ucz się grać na gitarze akustycznej;
- uważnie i szczegółowo przeanalizować preferowaną technikę gry, jeśli chcesz grać palcami – wiedz, że tak gra się na gitarze klasycznej, jeśli palcami, kostką, pazurkami lub slide – to takie techniki stosuje się na akustyku;
- zdać sobie sprawę z odmienności trybu pracy ręki naciskającej struny na gryfie, jeśli chcesz używać techniki klasycznej, z kciukiem pionowo usytuowanym pod gryfem i operującymi na strunach tylko pozostałymi czterema palcami ucz się grać na gitarze klasycznej, jeśli chcesz obejmować dłonią gryf gitary wykorzystując także kciuk do naciskania strun od góry gryfu – wybierz gitarę akustyczną;
- odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcesz poza graniem unplugged grać także na gitarze elektrycznej, jeśli tak – wybierz gitarę akustyczną, jej wąski gryf i stosowane podczas gry na niej techniki są w dużej mierze podobne do tych stosowanych w grze na elektryku.
Gitary używane T.Burton
Każda gitara przeszła pełny przegląd u lutnika i jest w 100% sprawna. Zaletą używanych gitar (poza znacznie obniżoną ceną) jest już „rozegrane” drewno, cechujące się wydłużonym sustainem.
Znajdziesz je tutaj!
„A która gitara jest bardziej miękka, klasyczna czy akustyczna?”
Brak jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie.
Dużo zależy od jakości gitary i od jej prawidłowego ustawienia. Często pierwsza gitara którą bierzesz w ręce to gitara niskiej jakości, o wysokiej akcji strun i raniąca palce. Strzeż się określania swoich priorytetów na podstawie wniosków z prób przeprowadzonych z takim pseudoinstrumentem.
Prawidłowo ustawiona gitara akustyczna – taka jak np. gitary T.Burton ustawiane przed sprzedażą przez profesjonalistów – chociaż ma stalowe struny nie powinna być twarda bo ma z zasady niską akcję strun (0,8 – 1,5 mm). Gitara klasyczna ma grubsze lecz bardziej delikatne struny ale za to prawidłowo ustawiona powinna mieć akcję strun wyższą (3-4,5 mm).
Jaka by nie była, klasyczna, akustyczna czy jakakolwiek inna, na początku nauki gry na gitarze, kiedy jeszcze palce dociskające struny na gryfie nie są do tego przyzwyczajone, powinna być tak miękka jak tylko to możliwe. Wymień w swojej gitarze struny na najcieńsze oraz ustaw akcję strun na tak niską jak to tylko możliwe. Nie przejmuj się tym, że gdzieś coś nie brzmi jak należy i trochę pobrzękuje, kiedy już uruchomisz swoje palce i dłonie wrócisz do strun grubszych i do pełniejszego brzmienia twojej gitary.
Zapraszam do obejrzenia filmu w którym Michał Sieniawski radzi od jakiej gitary zacząć naukę gry.
A teraz czas na bonus:
Dotrwałeś do końca tego artykułu, zasługujesz na nagrodę! Podaj kod rabatowy* TBGRTBRVS, a otrzymasz w naszym sklepie 7% rabatu na gitary akustyczne T.Burton Greengo oraz T.Burton Riverside!
*Kod rabatowy należy wpisać podczas składania zamówienia na stronie sklepu w zakładce „Kasa”
Grzegorz Kisielewski