przetwornik do gitaryProblem z nagłośnieniem gitary akustycznej wyposażonej w dzielony mostek (splitted bridge) spędza sen z powiek wielu użytkownikom. Starsze egzemplarze gitar tego typu posiadają archaiczne systemy nagłośnienia nie przystające do współczesnych czasów. Wynika to z tego, że były wyprodukowane w czasach, kiedy powszechnie stosowano archaiczne konstrukcje pickupów piezo, których szkliste i pozbawione dynamiki brzmienie nie jest obecnie akceptowane nawet w budżetowych rozwiązaniach.

Czy można system nagłośnienia gitary ze splitted bridge udoskonalić mimo specyficznej konstrukcji mostka utrudniającej zastosowanie powszechnie dostępnych rozwiązań? Co począć kiedy oryginalny system nagłośnienia takiej gitary elektroakustycznej ulegnie uszkodzeniu?

Omińmy problem!

Rozwiązaniem najprostszym jest użycie systemu omijającego konieczność umieszczenia w dzielonym mostku pickupa piezo. Do takich systemów należą pickupy magnetyczne montowane w otworze rezonansowym pudła gitary akustycznej oraz wszelkie systemy mikrofonowe.

Pickupy magnetyczne

Do gitar akustycznych stosuje się pickupy magnetyczne montowane w otworze rezonansowym gitary. Trzeba jednak pamiętać, że właściwe gitarze akustycznej brzmienie da nam dopiero pickup magnetyczny z efektem mikrofonowania taki jak np. M1, M1 Active czy M80 L.R.Baggs. Nie powinno być najmniejszego problemu z zainstalowaniem takiego pickupa w otworze rezonansowym gitary ze splitted bridge jeśli tylko jest on standardowej średnicy 10 cm.

przetwornik do gitary akustycznej

M1 Active L.R.Baggs

przetwornik do gitary klasycznej

M80 L.R.Baggs

Uwaga! Jeśli twoja gitara elektroakustyczna ze splitted bridge ma nylonowe struny nawet tego nie próbuj! Pickupy magnetyczne mogą działać tylko wtedy, gdy używa się strun metalowych! Nie muszą to być struny przeznaczone do użycia w gitarach elektrycznych, pickupy do gitar akustycznych są skonstruowane tak, że zwykłe struny do akustyka są w zupełności wystarczające.

Systemy mikrofonowe

Montaż pickupów mikrofonowych w gitarach ze splitted bridge również nie przedstawia najmniejszych problemów. Niezależnie od tego czy jest to mikrofonik będący integralną częścią układu elektronicznego, czy taki na gęsiej szyjce, czy też przyklejany do płyty wierzchniej na wierzchu lub wewnątrz pudła. Gdziekolwiek by był usytuowany nie ma na jego działanie wpływu konstrukcja mostka i podstawka gitary.

pickup do gitary
 

Artec Surface Adhesive Piezo Transducer
 

lyric

 

Lyric L.R.Baggs
 

pickup do gitary klasycznej
 

iBeam L.R.Baggs

Tego rodzaju przetworniki nie mają także problemu z rodzajem używanych przez ciebie strun. Są doskonałe w przekazywaniu brzmienia gitary niezależnie od tego, czy używasz strun nylonowych czy stalowych.

Problem może stworzyć posiadanie przez ciebie gitary z płytą wierzchnią typu arch top (wypukłą). Wówczas przyklejenie do płyty wierzchniej czegokolwiek może być utrudnione. Utrudnione ale nie niemożliwe, poradzisz sobie z tym problemem natury czysto technicznej. Natomiast nie poradzisz sobie w takim przypadku z całą pewnością z zainstalowaniem mikrofonu typu PZM, takim jaki jest zastosowany w Lyric czy Anthem. Mikrofony PZM bezwzględnie wymagają przyklejenia do płaskiej powierzchni od której powinien odbijać się dźwięk zanim zostanie przez nie przechwycony. Tylko odbicie od idealnie płaskiej powierzchni zapewni całkowitą eliminację jakichkolwiek odbić a tym samym – sprzężeń.

Uwaga! Jeśli twoja gitara ma doskonałe brzmienie akustyczne a jej brzmienie przez system nagłośnieniowy nie przekazuje tego co ciebie w niej tak bardzo cieszy zamontuj Lyric! Jest to, „mikrofon z dopalaczem”, na tę chwilę najdoskonalszy z dostępnych na rynku przetworników mikrofonowych gdyż został zbudowany z wykorzystaniem technologii PZM.

Jeśli koniecznie chcesz mieć pickup piezo…

Pickup piezo jest niezastąpiony kiedy chcesz uzyskać brzmienie gitary akustycznej które skutecznie przebije się przez zgiełk licznego zespołu. Jeśli naprawdę koniecznie chcesz mieć pickup piezo w gitarze ze splited bridge jest to możliwe.

Artec produkuje takie pickupy. Są złożone z dwóch segmentów, po jednym na każdy z dwóch podstawków dzielonego mostka.

pickup piezo do gitary

Artec Splitted Bridge Piezo Pickup

L.R.Baggs również produkuje pickup piezo w wersji splitted bridge. Jest to ni mniej ni więcej tylko Element L.R.Baggs lecz z dwoma odcinkami aktywnymi. Nie znajdziecie go w żadnym cenniku, jest produkowany tylko na zamówienie.

Mamy w magazynie kilka sztuk.

przetwornik piezo do gitary
 

Element Splitted Bridge L.R.Baggs

Share