pickup do gitary akustycznejO tym, że pickup magnetyczny jest wspaniałym rozwiązaniem jeśli chodzi o nagłośnienie gitary wie każdy fan gitary elektrycznej. Nie każdy natomiast wie, że kojarzenie pickupa magnetycznego tylko i wyłącznie z gitarą elektryczną jest błędem. Pickup magnetyczny sprawdza się znakomicie jako element nagłośnienia gitary elektroakustycznej, jest używany przez najlepszych producentów takich jak Taylor Guitars, L.R.Baggs, Artec czy Mi-Si.

Napisałem wyżej: „element” mając na myśli to, że pickup magnetyczny może odgrywać w nagłośnieniu gitary akustycznej istotną rolę ale nigdy sam w sobie nie da pełnego obrazu brzmienia tego instrumentu. Dzieje się tak dlatego, że pickup magnetyczny zbiera tylko brzmienie drgających strun gitary akustycznej. Nie uczestniczy w transmitowaniu do systemu nagłośnieniowego składowej brzmienia mającej swoje źródło w wibracjach pudła gitary.  Wiadomo przecież, że brzmienie gitary akustycznej to efekt oddziaływania z wibrującymi strunami: systemu żebrowania, kształtu pudła rezonansowego oraz (to najważniejsze) rodzaju drewna z którego gitara akustyczna jest wykonana.

Słychać to szczególnie dobrze w zrealizowanej przez nas prezentacji / teście porównawczym pickupów magnetycznych do gitar akustycznych. Usłyszysz wyraźną różnicę między pickupami będącymi przetwornikami tylko i wyłącznie magnetycznymi oraz pickupami będącymi przetwornikami magnetycznymi z dodatkową funkcją mikrofonowania. Pickupy z funkcją mikrofonowania przenoszą dźwięk gitary w sposób bardziej naturalny oraz, co jest najbardziej ewidentne, lepiej przekazują efekty stosowania technik perkusyjnych!

Posłuchaj:

Czy rozpoznajesz, które pickupy są tylko i wyłącznie magnetyczne a które mają dodatkową funkcję mikrofonowania?

Bingo! To przetworniki Artec są pickupami tylko i wyłącznie magnetycznymi zaś przetworniki L.R.Baggs mają dodatkową funkcję mikrofonowania. Pickupy magnetyczne Artec nie mają funkcji mikrofonowania, są prostsze w budowie i o wiele, wiele tańsze. Przetworniki magnetyczne L.R.Baggs są wprawdzie droższe ale warte swojej ceny: dźwięk uzyskany dzięki ich zastosowaniu jest „zbierany” nie z samych tylko strun ale także z pudła gitary akustycznej. Funkcja mikrofonowania w przetworniku magnetycznym L.R.Baggs powoduje, że słychać dzięki niej dźwięk bardziej naturalny, bardzo dobrze słychać także perkusyjne uderzenia w pudło gitary akustycznej.

dobry pickup do gitary akustycznejPrzetworniki magnetyczne do gitary akustycznej Artec, choć proste w budowie i tanie zaskakują jakością brzmienia. Zwłaszcza pickup Artec MSP-50 humbucker brzmi dojrzale i przekonująco. Jeśli istotny jest dla ciebie budżet i nie stosujesz technik perkusyjnych w grze na gitarze akustycznej jest on dla ciebie propozycją wartą poważnego rozważenia. Co więcej przetworniki Artec są produkowane w wersji z gniazdem zawieszanym za zaczep do paska gitary akustycznej – znakomity pomysł! Montując pickup nie niszczy się gitary, szybkie i łatwe jest przenoszenie pickupa z jednej gitary do drugiej.

Pickupy magnetyczne L.R.Baggs dzięki w komponowanej w ich konstrukcję funkcji mikrofonowania dadzą tobie bez porównania lepszą jakość dźwięku. Nie bez powodu są używanie przez najwybitniejszych artystów jak Ewan Dobson, Doyle Dykes, Peter Frampton, Ricky Skaggs, wśród największych sław używających M1 L.R.Baggs znaleźli się David Gilmour (Pink Floyd) czy gitarzyści zespołów Coldplay i Oasis. Ogromna rzesza gitarzystów grających fingerstyle korzysta z M1 lub M80.

Zwróć uwagę na różnicę w brzmieniu M80 i M1. M80 „gra dołem”, brzmi zdecydowanie bardziej basowo. Nie słychać dudnienia lecz czytelne podkreślenie brzmienia strun basowych i uderzeń w pudło gitary. Wynika to z tego, że M80, następca M1, ma bardziej nowoczesny system mikrofonowania w którym mikrofonująca cewka nie jest zawieszona mechanicznie lecz swobodnie unosi się będąc zanurzona w cieczy. Przeczytasz o tym w opublikowanym wcześniej poście M80-pływający pickup.

Jeśli chodzi o różnicę w brzmieniu pickupów aktywnych (M80 przy ustawieniu przełącznka na „active” M1 Active) i pasywnych (M80 przy ustawieniu przełącznka na „passive” i M1) to nie jest ona znacząca. Istotna różnica w tym przypadku polega na dynamice którą obniża przedwzmacniacz wbudowany w przetwornik. Daje on za to zwiększony poziom sygnału elektrycznego a tym samym głośność gitary elektroakustycznej co jest istotne na scenie – zmniejsza zagrożenie sprzężeniami i absorpcję zakłóceń zewnętrznych przez kabel którym gitara jest podłączona do systemu nagłośnienia. Wersje pasywne, ze zwiększoną dynamiką, znajdą za to zastosowanie tam, gdzie jest mniejsze zagrożenie zakłóceniami elektrycznymi z zewnątrz, w warunkach kameralnych lub w studio.

przetwornik do gitary akustycznejPickup (przetwornik) magnetyczny z funkcją mikrofonowania M1 Active firmy L.R.Baggs (widoczne pokrętło głośności wbudowanego przedwzmacniacza)

dobry przetwornik do gitary akustycznejPickup (przetwornik) magnetyczny z funkcją mikrofonowania M1 (pasywny) firmy L.R.Baggs

gitara akustyczna z pickupemPickup (przetwornik) magnetyczny z funkcją mikrofonowania M80 L.R.Baggs (możliwa praca w opcji aktywnej lub pasywnej)

gitara akustyczna z dobrym pickupemPrzełącznik opcji aktywnej-pasywnej przetwornika (pickupa) M80 L.R.Baggs

gitara akustyczna z przerwornikiemPickup (przetwornik) magnetyczny Artec MSP-50 do gitary akustycznej. Wygląd MSP-50 single i MSP-50 humbucker jest identyczny, wersje te różnią się tylko budową wewnętrzną oraz brzmieniem.

W wyborze najlepszego systemu nagłośnienia Twojej gitary akustycznej pomogą Tobie artykuły:

dobry sklep muzyczny

Dotrwałaś do końca tego artykułu, zasługujesz na nagrodę! Podaj kod rabatowy* PCKUPLRBM1 , a otrzymasz w naszym sklepie 7% rabatu na przetwornik magnetyczny aktywny L.R. Baggs M1A oraz przetwornik magnetyczny pasywny L.R. Baggs M1 !

*Kod rabatowy należy wpisać podczas składania zamówienia na stronie sklepu w zakładce „Kasa”.

Share