warsztaty gitarowe woodstockPo raz szósty na wzgórzu ASP Przystanku Woodstock, najpiękniejszego festiwalu świata, odbyły się Frikolekcje, darmowa szkoła gry na gitarze w stylu fingerstyle. Nie były takie jak co roku.

Po raz pierwszy Frikolekcje trwały bite cztery dni. Po raz pierwszy też prowadzone były przez trzech nauczycieli. Jak nigdy dotąd jeden z nich został zaproszony na Wielką Scenę do udziału w Finale Przystanku. Również po raz pierwszy nakręciliśmy film o naszej szkółce. O rekordzie frekwencji Przystanku Woodstock spowodowanym obecnością Prodigy nawet nie ma co wspominać – został już powszechnie oceniony jako wielkie wydarzenie na skalę światową.

Rekordowa liczba 300 gitarzystów uczestniczyła w lekcjach w powiększonych w tym roku, 26-osobowych grupach. Skorzystałoby więcej osób, ale kilkoro zagorzałych miłośników fingerstyle zajmowało miejsca, uczestnicząc w niemal wszystkich lekcjach. Ci, którym udało zapisać się na Frikolekcje, otrzymali możliwość zmierzenia się z trudną sztuką fingerstyle pod kierunkiem mistrzów na dostarczonych przez nas 26 gitarach akustycznych. Zareagowaliśmy na liczne zapytania z minionych lat pochodzące od leworęcznych gitarzystów. Po raz pierwszy jedna z gitar była tym razem leworęczna.
Lekcje prowadziło w tym roku kilku artystów. Piotr Restecki – gwiazda polskiego fingerstyle, finalista Must Be The Music, który dzięki swojej obecności w tym popularnym programie i odniesionemu tam sukcesowi mocno wypromował sztukę fingerstyle (był z nami na Frikolekcjach przez 2 dni, dzięki Piotrze!). Piątek był dniem Jarka Antończyka, młodego ale bardzo utalentowanego instrumentalisty – ten zdobywca II miejsca w konkursie T.Burton Fingerstyle Festiwal 2010 był znakomicie przygotowany od strony pedagogicznej, jego lekcje zostały bardzo wysoko ocenione przez uczestników Frikolekcji. Był z nim mały problem – siłą ściągaliśmy Jarka z frikolekcyjnej katedry: dał się ponieść atmosferze i poprowadził spontanicznie rekordowo długą, 5-godzinną lekcję (dzięki za Twój zapał, Jarku!). W sobotę prowadził lekcje Adam Palma – współpracujący z Tommy Emmanuelem, mieszkający obecnie w Anglii wykładowca w klasie gitary na Uniwersytecie w Salford. Jego funkujący styl wzbudził podziw uczniów Frikolekcji, a wieczorny występ na Wielkiej Scenie… ale o tym później.

Fingerstyle, ta szczególna technika gry, zdobywa w Polsce coraz większe grono fanów, co nas niezmiernie cieszy. Obserwacja różnych nauczycieli pozwoliła naszym uczniom przekonać się, że fingerstyle to technika otwarta na różne style od jazzu po country, od bluesa po funky.

W sąsiednim namiocie ćwiczyła ponad 70-osobowa grupa zapaleńców pod okiem Piotra Bukartyka. Gromadzili się przez trzy dni Przystanku na wielogodzinne próby. Młodzi śpiewacy, gitarzyści (korzystali w czasie prób i późniejszego występu na Wielkiej Scenie z frikolekcyjnych T.Burtonów), ale także bębniarz, klarnecista i harmonijkarz uczyli się dwóch przesympatycznych piosenek skomponowanych przez Piotra. Wystąpili potem w finale Przystanku na Wielkiej Scenie. Barwny zespół prezentował się znakomicie. Wypatrywaliśmy naszych T.Burtonów w rękach młodych muzyków na Wielkiej Scenie i słuchaliśmy, kiedy Jurek mówił, że Przystanek jest po to „…abyśmy byli przyjaźni, abyśmy się kochali nawzajem…”, ale tuż przedtem…

Jurek Owsiak zachrypniętym głosem zdopingował – tak jak tylko on potrafi – naszą szkółkę, jej nauczycieli i uczniów do rozwijania ich pasji, a na scenie pojawił się Adam Palma. W odróżnieniu od dotychczas występujących wykonawców zagrał solo, na jednej tylko gitarze, ale za to jak… Z Wielkiej Sceny Przystanku Woodstock popłynął energetyczny „Rocky Mountains”, kompozycja Adama, która rozbujała gigantyczną woodstockową widownię. Występ ten bez wątpienia usytuował Adama Palmę na pierwszym miejscu rankingu muzyków fingerstyle pod względem liczby ludzi, przed którymi przydarzyło mu się wystąpić.

Dzięki Jurku. Do zobaczenia za rok w Najpiękniejszym Miejscu na Świecie!

Share