dobre nagłośnienieTłumaczenie recenzji systemu nagłośnieniowego Pocket Two marki SR Technology autorstwa Guido Blocka opublikowanej przez ZioMusic.it

Przedsiębiorstwo SR Technology jest obecnie częścią grupy Schertler, szwajcarskiej firmy dążącej od 1980 roku do osiągnięcia jak najwyższej wierności w odtwarzaniu brzmienia akustycznych instrumentów akustycznych.

Schertler produkuje wysokiej jakości mikrofony kontaktowe, wzmacniacze combo oraz systemy nagłośnieniowe, które zawsze, w mgnieniu oka otrzymywały pozytywne opinie użytkowników z całego świata. Całkowite przejęcie SR Technology przez firmę Schertler w 2012 roku umożliwiło poszerzenie działalności firmy dzięki czemu w jej ofercie można znaleźć różne rodzaje głośników (pasywne i aktywne), subwoofery, monitory odsłuchowe, monitory studyjne oraz kompletne zestawy nagłośnieniowe takie jak ten, który dla was przetestowaliśmy.

dobry zestaw nagłośnienia

Pocket Two to klasyczny zestaw, subwoofer z dwoma głośnikami satelitarnymi, o całkowitej mocy 900W RMS, w skład którego wchodzi 12- calowy subwoofer o mocy 500W do odtwarzania niskich częstotliwości od 40HZ do 150Hz oraz dwa kierunkowe głośniki satelitarne o mocy 200W z 8-calowymi głośnikami basowymi oraz 1-calowymi głośnikami wysokotonowymi. System jest wzmacniany potrójnie: wzmacniaczem analogowym głośników basowych oraz dwoma niezależnymi wzmacniaczami głośników satelitarnych. Wszystkie trzy wzmacniacze są umieszczone we wnętrzu obudowy subwoofera, tak zatem głośniki satelitarne są pasywne i odbierają wzmocniony sygnał kablami głośnikowymi z subwoofera.

dobre kolumny aktywne

Pocket Two, kompaktowy system marki SR Technology jest przeznaczony do nagłaśniania małych i średnich pomieszczeń takich jak sale konferencyjne, małe sale koncertowe ale nadaje się także do nagłaśniania sali gimnastycznej lub tanecznej – sprawdzi się wówczas doskonale jako zestaw DJ-a. Wspaniały także w tak wymagającej sytuacji jak występ pianisty lub koncert na instrumentach akustycznych, taki właśnie spróbowaliśmy nagłośnić używając Pocket Two.

Pierwsze wrażenie

Zaskakujące w systemie Pocket Two są jego niewielkie rozmiary i jego bardzo mała waga. Driver satelitarny można dosłownie podnieść jednym palcem, a subwoofer waży tylko 24 kg, pomimo tego, że w środku znajdują się trzy urządzenia wzmacniające oraz 12-calowy woofer. Zestaw ten jest leciutki ale wcale nie robi wrażenia niesolidnego, wręcz przeciwnie. Obudowa jest solidnej roboty, z wielowarstwowej sklejki, pokryta metodą proszkową farbą w kolorze czarnym, odporna na zadrapania – dla wyjaśnienia jest to typowe wykończenie dyfuzorów koncertowych. Wykonanie subwooferów jest wysokiej klasy, jest prawie identyczne jeśli chodzi o metodę wykonania jak mniejszego brata testowanego zestawu, Pocket One, który ma łącznie 600W mocy, 6-calowe wooofery w głośnikach satelitarnych i 10-calowe w subwooferze.

dobre kolumny głośnikowe

Uchwyty do przenoszenia urządzenia są eleganckie i ergonomiczne, co jest bardzo ważne w zestawach przenośnych jak ten. Obydwa głośniki satelitarne są wyposażone w gniazda umożliwiające montaż na statywach (nie są dołączone do zestawu). Głośniki satelitarne można ewentualnie zamontowane są bezpośrednio na subwooferze, jako że jest on wyposażony w uchwyt do statywu. W celu stabilnego oparcia obudowy mają po cztery gumowe nóżki, dla ochrony driverów przednia część obudowy jest pokryta siatką i warstwą lekkiej, ale wytrzymałej pianki. Zarówno subwoofer jak i głośniki posiadają otwory bass-reflex, tak jak prawie wszystkie głośniki aktualnie na rynku.

najlepsze kolumny głośnikowe

Prostota ukłądu kontrolerów całego zestawu jest zaskakująca. Po za XLR-ami oraz wyjściami ze złączami Speakon, kablem zasilającym i wyłącznikiem, w części tylnej subwoofera znajduje się tylko jeden potencjometr do ustawiania głośności oraz jeden przełącznik do uziemienia GROUND LIFT (w celu zapobiegania denerwującemu brzęczeniu powodowanymi zakłóceniami z sieci zasilającej) i to wszystko.

SUBWOOFER

 • Częstotliwości pracy: 40 Hz- 150 Hz
 • Czułość 1W/1m: 99 dB
 • SPL Max: 126 dB
 • Crossover: elektroniczny, 24dB/oktawa 150Hz
 • Driver basowy: woofer z magnesem ferrytowym i 65 milimetrową cewką
 • Moc maksymalna: 500W (RMS) / 800 (peak)
 • Wejście: L/R XLR In
 • Wyjście liniowe: L/R Link
 • Wyjście głośnikowe: 2x Speakon Out
 • Kontrolery: Głośność, Ground Lift Switch
 • Typ obudowy: bass reflex
 • Wykonanie: drewno, sklejka 12 mm
 • Waga: 24 kg
 • Wymiary: 36 x 49,5 x 49 cm

SATELLITE:

 • Częstotliwości pracy: 150 Hz- 20kHz
 • Czułość 1W/1m: 95dB
 • SPL Max: 121 dB
 • Crossover: pasywny, 18dB/oktawa 2.3kHz
 • Drivery basowe: woofer z magnesem ferrytowym i 38 milimetrową cewką
 • Drivery wysokotonowe: 1-calowy z 25 milimetrową cewką i koszem 90×90
 • Moc maksymalna: 200W (RMS) / 350 (peak)
 • Impedencja nominalna: 4 Ohm
 • Wejście liniowe: Speakon
 • Typ obudowy: dwudrożny, bass reflex
 • Wykonanie: drewno, sklejka 12 mm
 • Waga: 7kg
 • Wymiary: 24 x 24 x 38 cm

Test

Wypróbowałem system Pocket Two przez kilka tygodni w różnych sytuacjach. Przede wszystkim w sali koncertowej, gdzie moi uczniowie przy akompaniamencie pianina cyfrowego lub gitary akustycznej śpiewali z mikrofonem i podkładem muzycznym, który bardzo często był całkiem rock’n’rollowy. W tych sytuacjach mikrofon i instrumenty wchodzą i wychodzą płasko na kartę dźwiękową (bez żadnego wyrównania). Karta jest podłączona do systemu DAW co umożliwia nagrywanie występów moich uczniów. Muszę przyznać, że dźwięk Pocket Two jest naprawdę przyjemny i dobrze wyważony. Jest to pełny dźwięk z okrągłymi, ale stabilnymi basami. Gama wysokich częstotliwości jest odtwarzana w sposób linearny, który nawet przy wyższych poziomach głośności nie jest szorstki lub irytujący.

jakie kolumny aktywne

Miałem szansę przetestować zestaw na próbach duetu akustycznego (gitara akustyczna i/lub bas akustyczny, wokal i perkusja) i kwartetu bluesowo- rockowego (bas, wokal, perkusja, gitara i organy Hammonda). W obydwu sytuacjach zestaw się sprawdził. Skorzystałem z bardzo prostego miksera (marki Mackie) a zestaw zamontowałem w dużej reżyserce w moim studio. Montowanie systemu jest bardzo łatwe, a relacja pomiędzy rozmiarami a głośnością zestawu Pocket Two jest wysoce korzystna. Pocket Two wspaniale odtwarza dźwięk instrumentów akustycznych z wyjątkową wiernością. Przy nagłaśnianiu instrumentów elektrycznych zestaw również poradził sobie doskonale dając wystarczająco duże przebicie na wokal tym bardziej, że podłączyłem do zestawu wszystkie instrumenty akompaniującego zespołu, włączając w to bęben basowy oraz omikrofonowane talerze perkusji.

Mogę potwierdzić, że nawet w tej sytuacji dźwięk zestawu Pocket Two jest bardzo dobrze wyważony. Nie było potrzeby dalszej kontroli przy użyciu różnych filtrów i potencjometrów, co często się zdarza przy głośnikach innych producentów. Relacja pomiędzy subwooferem i głośnikami satelitarnymi jest dobra na wszystkich poziomach głośności. Bardzo często zdarza się, że dźwięk z otworu bas-reflex nie jest idealnie zgrany z dźwiękami emitowanymi przez przednią część głośnika przez co pojawiają się rezonanse, dudnienia, zanika czystość dźwięku, czasami pojawiają się jego dokuczliwe zniekształcenia. Na szczęście nie ma to miejsca w testowanym zestawie Pocket Two. Widać, że zadbano również o ten istotny aspekt techniczny.

tanie kolumny aktywne

Tym którzy szukają zestawu nagłaśniającego niewielkich rozmiarów ale o doskonałym dźwięku, zalecam wzięcie pod uwagę zestawu Pocket Two markiSR Technology. Ma przeróżne zastosowania, ale osobiście uważam, że doskonale się nadaje do wymagających aranżacji akustycznych jak na przykład tak teraz modnych duetów czy tercetów akustycznych. Materiał, z którego jest zrobiony oraz złącza są w pełni profesjonalne, wykonanie jest doskonałe, montaż zestawu jest dziecinnie prosty a relacje wymiary / moc oraz cena / jakość wydają mi się bardzo dobre.

Cena nadana przez Schertler group to 1.149,00 euro, czyli odpowiada cenom średniej klasy produktów profesjonalnych innych marek, które można znaleźć na rynku Info: www.schertler.com

Guido Block

 

Share