dobra gitara akustycznaRobert Kordylewski jest nam znany jako mistrz gitary fingerstyle, wiemy, że jest to muzyk wszechstronny, znakomicie znajdujący się w jazzie, latino czy country ale nie wszyscy wiedzą, że od zawsze najbardziej kochał i najchętniej grał bluesa.

Początki swojej edukacji muzycznej łączy z inspiracjami płynącymi od mistrzów gitary wiejskiego bluesa jak  Big Bill Broonzy, Brownie McGhee, John Lee Hooker, gra bluesa już 30 lat. Grywał go solo, tak jak m.in. na ostatnim Rawa Blues Festiwal, grywał go już w kilku zespołach m.in. z Blues Solution Band  i jako filar Fingerstyle Blues Trio a od kilku miesięcy pracuje nad zupełnie nowym projektem

Fingerstyle Bob And The Blues Society

gitara akustyczna

Robert zaangażował do tego nowego zespołu muzyków doskonale znanych ze swoich dokonań na rynku muzycznym. Na harmonijce ustnej gra Leszek Paech a na gitarze slide Janusz „Jasiu” Siemienas. Obydwaj, znani z zespołów Boogie Chilli i Wielka Łódź, stanowią dla Roberta silne wsparcie tak dzięki swojemu muzycznemu doświadczeniu jak i łączącej ich wieloletniej przyjaźni.

To szczególny zespół, którego trzon stanowi gitara fingerstyle. To ona utrzymuje rytm, gra linię basową i solówki, gitara fingerstyle w rękach Roberta scala kompozycje i utrzymuje puls utworów. Koledzy Roberta, „Jasiu” i Leszek, uzupełniają doskonale całość kompozycji Roberta podkreślając bluesowy charakter utworów zarówno brzmieniem swoich instrumentów jak i tradycyjnymi, bluesowymi frazami.

Obecnie panowie pracują nad utrwaleniem swoich dokonań na płycie. Nie omieszkamy poinformować kiedy tylko płyta ujrzy światło dzienne. Będzie to płyta autorska Roberta Kordylewskiego, wszystkie 11 utworów to jego kompozycje, sam je zaaranżował i sam napisał do nich teksty.

Robert powiedział nam: „Wspólne granie dostarcza innych emocji niż solowy występ, to muzyczna interakcja, więcej możliwości aranżacyjnych i brzmieniowych, także weselej na koncercie. Bardzo cenię rolę basisty i perkusisty w zespole, ale lubię kameralne składy, dlatego fingerstyle daje mi tę możliwość bycia basista, bębniarzem i gitarzystą jednocześnie, w innym wymiarze niż z pełną sekcja rytmiczną, ale to też jest satysfakcjonujące.

Spore doświadczenie muzyczne i estradowe kolegów z zespołu pomaga we wspólnym graniu, oni wiedzą co chcą i mogą zagrać, dlatego mają pełną swobodę w trakcie improwizacji, wiem że zagrają dobrze, z entuzjazmem i z sercem, co można tylko podziwiać i cenić. Myślę, że takie kameralne trio pozwala muzykom realizować się muzycznie, a przy tak przejrzystej fakturze w utworach, mogą wyraźnie usłyszeć swoje dźwięki i tworzyć wspólnie naszą muzykę.”

Niżej – wizytówka tego zespołu, blues (bo jakże by inaczej) Take All Love In Advance.

Jak nietrudno zauważyć w swojej metodzie komponowania Robert Kordylewski zwraca największą uwagę na urodę linii melodycznej. To dobrze, bo Robert ma szczególny talent do komponowania pięknych, niebanalnych melodii czemu dał dowód na swojej poprzedniej płycie „Świat na zewnątrz”.

Nagraniu filmiku w naszym studio towarzyszyło kilka chwil odprężenia. Robert to fan ukulele, które możecie zresztą usłyszeć w jednym z utworów wspomnianej wyżej płyty. Dał swoim kolegom krótką lekcję gry na tym instrumencie.

gitara akustyczna na początek

Share