dobra gitara akustycznaHistoria gitar akustycznych sięga XIX wieku i narodziła się w Stanach Zjednoczonych, choć została zapoczątkowana przez europejskich imigrantów. Jednym z najbardziej znanych był Christian Friedrich Martin, uczeń wielkiego wiedeńskiego producenta gitar Johanna Stauffera.

T.Burton Greengo

lubi się popisywać swoją urodą.

T.Burton Greengo, stosunkowo niedroga gitara, jest polecana przez nauczycieli muzyki i zawodowych muzyków. Spełnia wymogi stawiane przez profesjonalistów, doskonała na scenę ale także świetnie sprawdzi się jako twoja pierwsza gitara. Nie zawiedzie w czasie występu na scenie, nie sprawi trudności na początkowych etapach nauki. Więcej…

Od 1860 roku nastąpił gwałtowny rozwój gitar akustycznych, ponieważ wtedy zaczęto używać strun stalowych (inne źródła podają dopiero rok 1900), popularnych aż do dzisiaj, które rywalizują z odpowiednikami nylonowymi. Jednak na początku producenci wykorzystywali struny jelitowe.

Pojawienie się gitary akustycznej w świecie muzyki miało związek z chęcią wzmocnienia dźwięku, a taką gwarancję dają struny stalowe (stal wysokowęglowa), owijane drutem z brązu. Były o wiele głośniejsze od strun jelitowych, są również o wiele głośniejsze od współcześnie używanych strun z nylonu.
Warto dodać, że gitary akustyczne z metalowymi strunami muszą mieć, w porównaniu ze swoim pierwowzorami, gitarami klasycznymi, wzmocnione belkowanie a także większe pudło rezonansowe co dodatkowo daje głośne i głębokie brzmienie.

Dzięki mocniejszym strunom, gitara akustyczna zaczęła odgrywać coraz większą rolę w muzyce rozrywkowej. Obecnie także w jazzie czy rocku, ale początkowo swoje piętno odcisnęła w bluesie, a także w muzyce country i folk.

Warto dodać, że szyjka z węższym gryfem, która występuje w gitarze akustycznej zapewnia większą wygodę w stosowaniu wielu chwytów. Wzmocnienie gryfu sprawia, że nie zostaje on odkształcony, kiedy działa siła naciągu metalowych strun. Dźwięki wydobyte ze stalowych strun potrafią być bardziej zróżnicowane, jest możliwe stosowanie większej liczby technik gitarowych niż to ma miejsce w przypadku gitary klasycznej.

Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi nam na myśl, kiedy usłyszymy o gitarze akustycznej to uniwersalność. Z tym typem gitary zetkniemy się w prawie każdym rodzaju muzyki.

Share