dobra gitara na początekZaspokojenie gustu początkującego gitarzysty nie jest sprawą zbyt skomplikowaną – radość, która towarzyszy młodemu muzykowi przy pierwszej styczności z dobrą gitarą akustyczną trudno wszak porównać z czymkolwiek innym.

A tym bardziej jeśli miał dotychczas w rękach tylko marnej jakości gitarę po swoim dziadku wyprodukowaną w czasach kiedy to odcięci byliśmy od zachodniego świata, potrafi go uwieść każdy instrument wyprodukowany zgodnie ze współcześnie obowiązującymi standardami.

Tanie, laminatowe gitary akustyczne, których ceny kształtują się w granicach 600 zł – co nie jest tajemnicą – brzmią bardzo podobnie. Brzmienie to charakteryzuje się podkreśleniem tonów niskich i wysokich – co wydawać się może standardem i od razu uwodzi młodych adeptów sztuki gitarowej. Nie doceniają jeszcze tego na co zwracają uwagę ich bardziej dojrzali koledzy, tzw. „grania środkiem”.

T.Burton Greengo

lubi się popisywać swoją urodą.

T.Burton Greengo, stosunkowo niedroga gitara, jest polecana przez nauczycieli muzyki i zawodowych muzyków. Spełnia wymogi stawiane przez profesjonalistów, doskonała na scenę ale także świetnie sprawdzi się jako twoja pierwsza gitara. Nie zawiedzie w czasie występu na scenie, nie sprawi trudności na początkowych etapach nauki. Więcej…

Wraz ze zdobywanym doświadczeniem podejście muzyków do brzmienia gitary akustycznej zmienia się. Zaczynają oni cenić większą wyrazistość i czytelność brzmienia, już wiedzą o szkodliwości „dudniących” basów, najchętniej sięgnęliby po dobrą gitarę z litą płytą wierzchnią, ale… tu pojawia się problem natury finansowej – taka gitara akustyczna z zasady jest o wiele droższa od gitary z laminatu.

Naprzeciw tym wymaganiom wychodzi tania i dobra gitara akustyczna T.Burton Maiden. Jest niewiele droższy od Greengo, a jego brzmienie cechują te same walory co brzmienie gitar akustycznych z litym topem. Środkowe pasmo Maidena jest mocno wyeksponowane co czyni brzmienie bardziej wyrazistym i selektywnym. Bas jest wyrazisty i czytelny lecz nie „zakrywa” strun D i G. Wydaje się, że każda ze strun jest słyszalna oddzielnie, a brzmienie tej dobrej gitary nie zlewa się w jedną bezkształtną masę.

Bardziej doświadczeni muzycy, mając pierwszy raz styczność z Maidenem, często zastanawiają się czy aby do jego budowy nie wykorzystano litej płyty wierzchniej. Zwodzi ich nie tylko czytelność, wyrazistość brzmienia, ale także głośność tego instrumentu – wyeksponowany„środek” powoduje, że jest on bez porównania bardziej donośny i lepszy niż jakakolwiek inna gitara akustyczna ze sklejki.

O zaprezentowanie możliwości taniej i dobrej gitary T.Burton Maiden poprosiliśmy Sebastiana Bunge – naszego przyjaciela z Lubeki w Niemczech, znakomitego gitarzystę oraz znawcy i kolekcjonera gitar. Zapraszamy do obejrzenia filmu.

Share