dobry przetwornik do gitary akustycznejNie wystarczają nam pickupy pozwalające na nagłośnienie gitary akustycznej tak, żeby było ją słychać jakkolwiek byle tylko dostatecznie głośno.

Nie poprzestając na apelowaniu tylko do akustycznej wyobraźni słuchaczy oczekujemy tego, że z systemu nagłośnieniowego dotrze do nich w pełni naturalne, prawdziwe, akustyczne brzmienie naszej gitary. Takie, jakie można usłyszeć siedząc w pokoju w odległości pół metra od gitarzysty lub z dopieszczonej audiofilsko płyty przy użyciu sprzętu home audio z górnej półki.

Ale prawdziwe, akustyczne brzmienie gitary nie zawsze jest tym, czego po systemie nagłośnienia oczekujemy. Równie często wymagamy skorygowania natury brzmienia akustycznego instrumentu tak, żeby był on dobrze słyszalny w otoczeniu innych instrumentów, żeby przebijał się przez sound mniej lub bardziej licznego zespołu. Czyste, akustyczne brzmienie nie jest w takich sytuacjach tym najbardziej właściwym, ginie zagłuszone czy raczej rozmyte przez dźwięki towarzyszących gitarze akustycznej instrumentów.

Rodzaj brzmienia którego oczekujemy zależy także od techniki gry. Inne sprzyja klarowności dźwięku przy grze akordowej, inne przy grze solowej, jeszcze inne przy grze fingerstyle / fingerpicking palcami czy pazurkami. Co więcej, wielu muzyków decyduje o wyborze pickupa oceniając jego zdolność do przenoszenia perkusyjnych efektów brzmieniowych jak uderzenia w pudło czy gryf gitary.

Sprzęt służący nagłośnieniu gitary akustycznej stanowią urządzenia o coraz bardziej wyszukanej budowie i coraz większych możliwościach. Zapoznanie się ze wszystkimi dostępnymi rozwiązaniami jest niełatwe a porównanie ich osiągów i sprawdzenie skuteczności w różnych okolicznościach wydaje się być poza zasięgiem osoby spoza kręgu personelu przemysłu muzycznego. Czy znalezienie w jednym sklepie muzycznym kilku egzemplarzy w miarę podobnie brzmiących gitar akustycznych lecz z różnymi systemami nagłośnienia nie sprawiło wam trudności? Z całą pewnością tak.

Przygotowaliśmy zatem kilka gitar testowych, w których zamontowaliśmy trzy przetworniki o różnej metodzie działania. Są to pickup piezo, pickup magnetyczny i pickup mikrofonowy. W łatwy sposób można przełączać pickupy i dokładnie wysłyszeć różnice między nimi. Mamy nadzieję, że ułatwi to dokonanie w pełni świadomego wyboru tego z nich, który najbardziej odpowiada waszemu stylowi gry i rodzajowi granej przez was muzyki.

W każdej z gitar testowych zamontowaliśmy przetwornik piezoelektryczny Element firmy L.R. Baggs. Jest montowany w sposób typowy dla takich pickupów czyli w mostku gitary, wyposażony w mikroskopijny preamp mieszczący się w obudowie gniazda jack. Jego brzmienie nie jest tak szkliste i pozbawione dynamiki jak brzmienie innych pickupów piezo, pickup ten reaguje nie tyle na zmiany nacisku strun co na ruch całej płyty wierzchniej gitary. Brzmienie jest o wiele bardziej miękkie i ciepłe niż brzmienie innych pickupów piezo.

dobry pickup do gitary akustycznej

Niemniej jednak jest to pickup podmostkowy (w literaturze angielskojęzycznej określany jako UST-Under Sadle Transducer) znajdujący zastosowanie przede wszystkim w grze zespołowej gdzie wymagana jest czytelność brzmienia gitary akustycznej na tle innych instrumentów. Prezentując próbki brzmienia dla różnych technik gry więcej o pickupach piezo w ogóle oraz o Element L.R.Baggs w szczególności powie wam Artur Kempa.

Kolejnym przetwornikiem zainstalowanym w naszej elektroakustycznej gitarze testowej jest przetwornik mikrofonowy L.R. Baggs iBeam. iBeam jest pickupem montowanym we wnętrzu pudła, pod mostkiem gitary akustycznej. Jest to superlekki sensor reagujący na drgania wierzchniej płyty gitary i wychwytujący nawet najmniejsze niuanse brzmienia bez jakiegokolwiek niepożądanego uwypuklania czy spłaszczania jego charakteru. Zastępuje zewnętrzny mikrofon studyjnej klasy minimalizując zagrożenie związane z możliwością sprzężeń lub zakłóceń z innych zewnętrznych źródeł dźwięku.

przetworniki do gitary akustycznej

Mikrofonowe pickupy są znakomite dla gitarzystów grających solo o ile dysponują świetnie brzmiącym instrumentem – mikrofon wszak ujawni zarówno urodę brzmienia gitary jak i jego niedostatki. Świetnie sprawdzają się również jako źródło sygnału w home recording. Szczegółowy opis działania tego pickupa oraz próbki brzmieniowe znajdziecie w drugiej części naszego serialu o pickupach do gitar akustycznych z waszym przewodnikiem po świecie przetworników Arturem Kempą w roli głównej.

Trzecim pickupem zamontowanym w naszych elektroakustycznych gitarach testowych jest przetwornik magnetyczny L.R. Baggs M80. Nie jest to zwykły pickup magnetyczny, jeden z tych jakie są montowane w gitarach elektrycznych. Opatentowana technologia ruchomej cewki sprawia, że pickup odbiera nie tylko wibrację strun, ale także całej gitary elektroakustycznej działając w ten sposób jak mikrofon kontaktowy. Mix sygnału magnetycznego i mikrofonowego jest tym, co daje czytelność brzmienia przy zachowaniu jego naturalności.

pickupy do gitary akustycznej

Nagłaśnianie gitary akustycznej przy wykorzystaniu M80 (lub jego protoplastów M1 czy M1 Active) jest szczególnie popularne wśród muzyków stylu fingerstyle. Ale nie tylko, te pickupy są uniwersalne, świetnie sprawdzają się w grze zespołowej. Szczegóły na temat działania M80 oraz brzmienie tego magnetyczno-mikrofonowego pickupa przedstawia wam po raz kolejny Artur Kempa.

Filmy są jakości HD, merytorycznie poprawne i nagrane z dużą dbałością o jakość dźwięku ale przecież nic nie zastąpi wzięcia gitary we własne ręce i samodzielnego zapoznania się z tym, co mają wam do zaoferowania pickupy o różnej konstrukcji. Jeśli macie ochotę sami ograć naszego testowego elektroakustyka piszcie do nas na info@kisielewski.com.pl podając nam skąd jesteście, z przyjemnością wskażemy wam najbliższy sklep w którym będziecie mogli przetestować i porównać pickupy piezo, magnetyczny i mikrofonowy zamontowane do jednej gitary.

dobry sklep muzyczny przetworniki

Dotrwałaś do końca tego artykułu, zasługujesz na nagrodę! Podaj kod rabatowy* PCKUPLRBM1 , a otrzymasz w naszym sklepie 7% rabatu na przetwornik magnetyczny aktywny L.R. Baggs M1A oraz przetwornik magnetyczny pasywny L.R. Baggs M1 !

*Kod rabatowy należy wpisać podczas składania zamówienia na stronie sklepu w zakładce „Kasa”.

Share