Wzmacniacze brytyjskiej firmy Laney są znane na całym świecie. Ich historia ma już 50 lat, a popularność wciąż rośnie. W trakcie półwieku działalności, Laney został doceniony przez wielu wspaniałych muzyków, dziś uznawanych za legendy. Dziś współpracuje z tak znanymi mu muzykami i zespołami, jak The Prodigy, Killswitch Engage, Skindred czy Black Sabbath. Chociaż Laney ceniony jest głównie za potężne wzmacniacze do gitar elektrycznych i basowych, to posiada także serię wysokiej jakości wzmacniaczy do gitar i instrumentów akustycznych. To właśnie one zwróciły naszą uwagę, dzięki ich atrakcyjnemu stosunkowi jakości do ceny. Co tu dużo mówić, renoma wzmacniaczy Laney, do niedawna oglądanych przez nas tylko na stoiskach targowych, skłoniła nas do podjęcia tej jedynej słusznej decyzji:
Od dziś wzmacniacze Laney na stałe wchodzą do oferty firmy Kisielewski!
Jako koneserzy akustycznych brzmień musimy przyznać, że wzmacniacze do gitar akustycznych Laney nie mają sobie równych w tym przedziale cenowym. Jeśli jesteś gitarzystą początkującym lub szukasz rozwiązania, które pozwoli Ci dobrze zaprezentować się na scenie, ale nie posiadasz dużych nakładów finansowych, to wzmacniacze Laney są właśnie dla Ciebie!
Wieloletnie doświadczenie i brytyjska jakość wzmacniaczy, od lat produkowanych przy współpracy z największymi gwiazdami muzyki rockowej to gwarancja jakości, jaką mało kto może się pochwalić.
Przyjrzyjmy się historii firmy, rozpoczynającej się w 1967 roku.
To właśnie wtedy Lyndon Laney, grający w zespole „The Band of Joy” z Johnem Bonhamem na perkusji oraz Robertem Plantem na wokalu postanowił zrezygnować z kariery muzyka i poświęcić się tworzeniu wzmacniaczy. Początkowo pracował w garażu swojego ojca gdzie starał się zaprojektować i zbudować wzmacniacze z kluczowymi „tonalnymi” cechami, które w tamtych czasach były niespotykane.
To własnie Lyndon Laney stworzył system nagłośnienia dla Roberta Planta użyty podczas trasy koncertowej Led Zeppelin po Stanach Zjednoczonych. Zaprojektowany przez niego sprzęt szybko został doceniony, a popularność marki Laney gwałtownie wzrosła.
Nie tylko muzycy Led Zepplin pokochali wydajność akustyczną i brzmienie Laneya. Pierwszy album zespołu Black Sabbath również został przygotowany właśnie użyciem wzmacniacza stworzonego przez Lyndona. Charakterystyczne brzmienie Tony’ego Iommi’ego, które zdaniem wielu krytyków zapoczątkowało nurt Heavy Metalu, udało się osiągnąć własnie dzięki niepowtarzalnym konstrukcjom Laneya.
W latach ’80 style i techniki gry rozwijały się w zawrotnym tempie.
Laney stanął na wysokości zadania i świetnie rozumiejąc potrzeby muzyków stworzył serię lampowych wzmacniaczy AOR (Advanced Overdrive Response). Gitarzyści pożądali większej kontroli nad brzmieniem, no i oczywiście coraz mocniejszych przesterów. AOR sprawdziły się w tym celu znakomicie, dzięki czemu znalazły się w rękach takich muzyków jak Vinnie Moore, Warren Di Martini, Ace Frehley, Vinnie Vincent, George Lynch i wielu innych.
W ’91 Nirvana wypuściła swój legendarny album „Nevermind”, muzyka metalowa i rockowa nadal miała się dobrze, jednak nadeszła fala bardziej klasyczna i alternatywna. Laney nie pozostał w tyle i rozwijał się zgodnie z rozwijającym się gustem muzycznym. W latach ’90 Laney dalej budował swoją reputację, tworząc nowoczesne wzmacniacze lampowe. Wtedy pojawiła się seria wzmacniaczy GHR (GH100L, GH50L i GH100S), a także VH100R, VC50 i VC30, których brzmienia wbiły się na stałe w tamtą epokę. Na rynku pojawiła się też seria Tube Fusion, która zmieniła dotychczasowy sposób postrzegania wzmacniaczy hybrydowych.
Vintageowe brzmienia z nowoczesną niezawodnością,
tego wymagali muzycy w połowie lat ’90. Świetnie znający te potrzeby Laney dostarczał na rynek wzmacniacze spełniające nawet tak wygórowane wymagania. Przy stale rosnącej popularności i popycie, Laney mógł sobie pozwolić na stworzenie nowej serii łatwych w transporcie wzmacniaczy lampowych o mniejszej mocy, ale o prawdziwie lampowym brzmieniu dla koneserów. Do użytkowników wzmacniaczy Laney dołączyli między innymi Paul Gilbert, Frank Gambale, Andy Timmons, Pat Travers, Joe Satriani i Nuno Bettencourt, co jeszcze bardziej podniosło rangę Laneya, jako eksperta docenionego przez muzyków koncertujących.
Jak wybrać wzmacniacz do gitary akustycznej?
Dowiedz się na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru wzmacniacza do gitary akustycznej.
Jeśli ballada, to tylko GC80A!
W latach ’90, w świecie ballad, GC80A był pierwszym wzmacniaczem, który łączył zarówno dedykowany kanał akustyczny, jak i dedykowany kanał elektryczny w tym samym wzmacniaczu. Idealny dla poruszających serce partii akustycznych przerywających mocny, rockowy set!
Laney wciąż się rozwija.
Syn Lyndona, James Laney, rozpoczął oficjalną karierę w rodzinnym biznesie w roku 2004 (jej „nieoficjalny” początek miał miejsce znacznie wcześniej!). Idąc w ślady ojca, Lyndon James został prezesem firmy.
W tym samym roku Laney przeniósł się do nowego, specjalnie zaprojektowanego obiektu w pobliskim Halesowen (Wielka Brytania). Długoletni przyjaciel Lyndona Laney’a i firmy, Tony Iommi, przeciął wstęgę podczas uroczystego otwarcia nowej siedziby.
Z okazji 40-lecia firma wypuściła dwie nowe serie wzmacniaczy – Lionheart i Nexus.
Nexus to seria potężnych wzmacniaczy do gitar basowych, a Lionheart to świetnie brzmiące lampowe wzmacniacze do gitary elektrycznej. Obie serie na stałe trafiły do oferty Laney i do dziś cieszą się niemalejącą popularnością. Wśród współczesnych zespołów, które z nich korzystają, możemy wskazać chociażby na The Killers czy Foo Fighters.
Schertler to szwajcarski producent najwyższej jakości systemów przetworników dla niemal wszystkich instrumentów akustycznych świata oraz zupełnie wyjątkowych wzmacniaczy przeznaczonych do ich nagłaśniania.
A co ze wzmacniaczami do gitar akustycznych?
Proszę bardzo! W 2013 roku Laney wypuścił niepowtarzalny model A1+. Stworzony tak, by zapewnić maksymalnie duże wzmocnienie akustycznego brzmienia, przy zachowaniu niewielkich rozmiarów, znacznie ułatwiających transport. Ten niepozorny wzmacniacz akustyczny rewelacyjnie odwzorowuje dynamikę instrumentów akustycznych. Możesz zaprezentować swoją muzykę gdziekolwiek zechcesz!
Tani i dobry wzmacniacz do gitary akustycznej?
Wbrew pozorom – jest to możliwe! Seria wzmacniaczy Laney LA to rozwiązanie idealne dla początkujących muzyków lub muzyków z ograniczonym budżetem. Seria LA wyróżnia się spośród innych wzmacniaczy w podobnym przedziale cenowym ze względu na jakość wykonania i naturalne, czyste brzmienie. Wszystkie wzmacniacze z tej serii, a także Laney A1+ znajdziesz w naszej ofercie.
Wzmacniacze do gitar elektroakustycznych
Mało ktro wie, że tak naprawdę pierwsze wzmacniacze do gitar elektroakustycznych, które przypominały te używane dziś, powstały dopiero w latach 80. A co było wcześniej?
Przyjrzyjmy się poszczególnym wzmacniaczom do gitar akustycznych Laney
- Moc: 10W,
- Głosnik: 5″,
- Wejścia: 1 x Jack,
- Kanały: jeden kanał z przełącznikiem Shape,
- EQ: korekcja Bass/Treble,
- Gniazdo słuchawkowe Mini Jack.
- Moc: 15W,
- Głośnik: 2 x 5″,
- Wejścia: 1 x Jack,
- Kanały: jeden kanał z przełącznikiem Shape,
- EQ: korekcja Bass/Middle/Treble,
- Efekt Chorus,
- Gniazdo słuchawkowe Mini Jack.
- Moc: 20W,
- Głosnik: 8″,
- Wejścia: 1 x Jack,
- Kanały: jeden kanał,
- EQ: korekcja Lo, Freq, Mid, Hi,
- Efekty: Chorus i Reverb,
- Gniazdo słuchawkowe Mini Jack
- Solidna obudowa z metalowym grillem,
- Przeznaczony do użytku zarówno w domu, jak i na scenie.
- Moc: 35W,
- Głosnik: 2 x 6,5″,
- Wejścia: 2 x combo XLR/Jack,
- 2 kanały: 1 mikrofonowy/pomocniczy, 1 instrumentalny,
- EQ: 4-pozycyjny korektor graficzny na kanale instrumentalnym,
- Efekty: Chorus z regulacją Rate i Depth oraz AntiFeedback na kanale instrumentalnym, Reverb dla każdego kanału osobno,
- Gniazdo słuchawkowe Jack,
- Wyjście liniowe DI,
- Solidna obudowa z metalowym grillem.
- Moc: 65W,
- Głosnik: 2 x 8″,
- Wejścia: 2 x combo XLR/Jack,
- 2 kanały: 1 mikrofonowy/pomocniczy, 1 instrumentalny,
- EQ: 4-pozycyjny korektor graficzny na kanale instrumentalnym, Lo i Hi na kanale 1,
- Efekty: Chorus z regulacją Rate i Depth oraz AntiFeedback na kanale instrumentalnym, Reverb dla każdego kanału osobno,
- Gniazdo słuchawkowe Jack,
- Pętla efektów z korekcją poziomu i wyłącznikiem,
- Wyjście liniowe DI,
- Przełącznik odwrócenia fazy,
- Solidna obudowa z metalowym grillem.
- Moc: 80W,
- Głośniki: niskotonowy 8″ + wysokotonowy 1″,
- Wejścia: XLR/Jack,
- Kanały: dwa identyczne kanały z wejściami XLR symetrycznymi lub Jack mono niesymetrycznymi i wejściem mikrofonowym,
- 16 cyfrowych efektów wybieranych dla jednego lub obu kanałów poprzez potencjometr Pan,
- EQ: pełna korekcja dla każdego kanału (Bas, parametryczny Mid i Treble),
- Pętla efektów FX dla efektów zewnętrznych w tylnym panelu, z korekcją w panelu przednim, dla kanału jednego lub obu,
- Gniazdo słuchawkowe Mini Jack, redukuje poziom mocy.